dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Pražští celníci objevili zásilku rostlinné drogy, kterou s oblibou žvýkají Afričané
Kornouty banánových listů obsahovaly svazky čerstvých rostlinných výhonků Katy jedlé. Foto: celnisprava.cz

Pražští celníci objevili zásilku rostlinné drogy, kterou s oblibou žvýkají Afričané

Minulý týden v neděli odhalili ruzyňští celníci na ruzyňském Letišti Václava Havla 37 kilogramů vážící zásilku rostliny Katy jedlé. Drogu pašoval ve svých  zavazadlech šestatřicetiletý cizinec, který cestoval na pravidelné lince Nairobi – Dubaj – Praha.

„Kontraband byl objeven při běžné kontrole zavazadel cestujících. Celníci pašerákova zavazadla nejprve podrobili kontrole rentgenem, který je upozornil na organický materiál uvnitř dvou látkových kufrů. Následnou vnitřní kontrolou zavazadel celníci objevili novinový papír, ve kterém byly ukryty kornouty banánových listů, které obsahovaly svazky čerstvých rostlinných výhonků Katy jedlé,“ uvedla mluvčí pražských celníků Šárka Miškovská. Hodnotu, kterou by zásilka měla na černém trhu, mluvčí neuvedla.

Kata jedlá je pomalu rostoucí rostlina a nejčastěji se vyskytuje v horských oblastech východní Afriky a Arabského poloostrova. Doma je v Etiopii, v Jemenu či v Džibuti. Z hlediska užívání jsou nejdůležitější mladé výhonky a listy, nejčastěji se žvýkají obdobně jako žvýkací tabák.

Obsahují zakázané povzbuzující a návykové látky alkaloidy kathinon a kathin, které mají stimulační účinek podobný droze amfetamin.

Žvýkání katy je v části Afriky velmi populární, žvýkají ji muži, ženy i mládež. Spolu s kávou je součástí tamní kultury.

Užívání Katy jedlé (zvané též jako qát, qat, kát nebo kat) má kromě těch společensky stimulujících a povzbuzujících i vedlejší účinky, jako je rakovina úst, chronický vysoký tlak s následnou zástavou srdce a dochází k podrážděnosti a depresím.

Kathinon a kathin jsou uvedeny v seznamu zakázaných psychotropních látek, jejichž dovoz nebo vývoz v zásilkách je kvalifikován jako trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládaní s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.


Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru