dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Pražští bezdomovci uvažují o odjezdu do Anglie
Bezdomovci už netrpělivě čekají na jarní počasí. Ilustrační foto: autor

Pražští bezdomovci uvažují o odjezdu do Anglie

Většina Pražanů již netrpělivě vyhlíží příchod jarního počasí. V očekávání jsou i pražští bezdomovci, kteří se chtějí zapojit do sezónních prací. „Hodně mezi sebou hovoří o odjezdu do Anglie,“ prozradil ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

I když zimní počasí trápilo svým charakterem lidi bez domova více než v předchozích letech, dlouhé zimní období pro ně má i pozitivní přínos. Tedy pro ty, kteří chtějí pracovat.

„Řada firem totiž využila a ještě stále využívá lidi bez přístřeší při úklidových pracích, jako například při úklidu sněhu, štěrku a dalších nečistot,” sdělil Tomáš Ján.

Podle něj lidé bez přístřeší už netrpělivě vyčkávají na jarní počasí a zahájení sezonních prací, a to nejen v Česku, ale i v zahraničí.

„Hodně mezi sebou hovoří o odjezdu do Anglie. Vzhledem k jazykové bariéře se chystají na pomocné stavební nebo úklidové práce. Z tohoto důvodu jsme se spojili s organizacemi, které se zaměstnávání lidí v zahraničí zabývají a s jejich zkušenostmi seznamujeme i naše klienty,” dodala zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Praha Ludmila Tomešová.

Alkohol se nyní toleruje

V Praze platí od soboty první stupeň mimořádných zimních opatření pro pomoc bezdomovcům. Například se uvolnily podmínky pro klienty na lodi Hermes. Ti mají vstup zdarma a platí určitá tolerance při kontrolách na alkohol. Současně je zajištěn rozvoz teplé polévky a čaje.

V případě naplnění klasických kapacit nocleháren bude v rámci prvního stupně platnosti mimořádných opatření připraveno jejich rozšíření. „Na základě předem dohodnutých podmínek budou v případě nutnosti otevřena denní centra v nočních hodinách v zařízeních neziskových organizací Naděje a Armády spásy,“ upřesnil ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru