dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Pražští bezdomovci hledající nocleh? Hlavně lidé ze severní Moravy, severních Čech a Slovenska
Ach jo, ty pražské lavičky v centru nějak tlačí. Ale výhled je z nich luxusní. Foto: archiv

Pražští bezdomovci hledající nocleh? Hlavně lidé ze severní Moravy, severních Čech a Slovenska

Zájem o noclehárny pro bezdomovce je i přes vcelku přívětivé zimní počasí stále velký. Kapacity těchto zařízení jsou proto každou noc téměř zaplněny. V noclehárnách Michle, Vackov, Vysočany a Hostivař s kapacitou 405 míst přespává v průměru okolo 380 klientů. Jenom jednu třetinu však tvoří lidé bez přístřeší pocházející z Prahy.

Je to problém větších a zejména ekonomicky silnějších měst. Kromě klientů z Prahy tak využívají ve většině případů noclehárny lidé z jiných krajů nebo zahraničí.

Nejvíce mimopražských klientů je ze severočeského a severomoravského kraje. Mezi cizinci převládají Slováci. Oproti loňsku výrazně pokles počet klientů z Ukrajiny.

Mezi bezdomovci je nyní hlavně zájem o teplé oblečení. Hlavně o rukavice, čepice a spodní prádlo. Vzhledem k výskytu viróz a rýmy jsou bezdomovcům poskytovány i běžně dostupné léky jako například na snižování teploty nebo tlumení kašle.

Klienty s vážnějším onemocněním jsou odesíláni do azylového domu s ošetřovatelskou službou, pouze však na dobu nezbytně nutnou k jejich zlepšení zdravotního stavu.


Další články
Nahoru