dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - oblacno
3°C
pozítří
Úterý - zatazeno
1°C
Pražským nemocnicím dlouhodobě chybí sestry, koronavirus problém prohloubil
Ilustrační foto: Alžběta Jungrová

Pražským nemocnicím dlouhodobě chybí sestry, koronavirus problém prohloubil

V některých pražských nemocnicích chybí zdravotní sestry. Personální situaci rovněž ztěžuje to, že mnozí zdravotníci jsou nakažení covidem-19 nebo v karanténě, uvedli dnes mluvčí nemocnic v hlavním městě.

„Nemocnice Žižkov se potýká s nedostatkem personálu. V současné době hledáme všeobecné zdravotní sestry na plný či částečný pracovní úvazek," uvedl mluvčí Nemocnice sv. Kříže Žižkov Radek Pešout.

V žižkovské nemocnici, která je od roku 2019 opět ve vlastnictví katolické církve, chybí zdravotníci zvláště na lůžkovém oddělení pracoviště poskytujícího dlouhodobou intenzivní lékařskou péči (DIOP) a na oddělení následné a rehabilitační péče.

Zdravotnické zařízení disponuje ambulantní i lůžkovou částí se 77 lůžky. Podle ředitele a jednatele nemocnice Tomáše Krajníka je péče následná a rehabilitační pro nemocnici zásadní a do budoucna se počítá s jejím rozvojem.

V Nemocnici Na Bulovce chybí podle mluvčí nemocnice Mirky Kátrikové téměř 100 zdravotních sester. Dalších 12 zaměstnanců, z toho sedm zdravotních sester, je nyní doma kvůli pozitivním testům na covid-19.

„Na zhoršující se vývoj pandemie covid-19 jsme se připravili dopředu a operativně tak přesouváme personál z pracovišť, kde byla omezena plánovaná péče. Personální problémy nyní akutně nemusíme řešit," uvedla mluvčí.

Na neschopence je nyní také asi 500 zaměstnanců Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze, sdělila včera ČTK mluvčí Marie Heřmánková. Dlouhodobě nemocnici chybí asi 30 sester a deset lékařů, které by nemocnice ráda zaměstnala. Nyní s péčí o pacienty, zvláště z řad covid pozitivních, pomáhá asi 200 mediků z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, doplnila Heřmánková.

Personální situace je dlouhodobě poměrně stabilní v Nemocnici Na Homolce. Aktuálně nemocnice podle své mluvčí Martiny Dostálové shání zvláště instrumentářky a sestry na jednotky intenzivní péče (JIP). Průměrně chybí asi 35 zdravotních sester a pět lékařů. V těchto podzimních měsících se ale kvůli pandemii potřeba pracovníků zvyšuje.

„Personálně jsme v tuto chvíli na hraně a hledáme rezervy. K dnešnímu dni evidujeme 45 nemocných zaměstnanců a sedm v karanténě," uvedla Dostálová. Nemocnice proto oslovila studenty zdravotních škol, lékařských fakult nebo sestry v záloze.

Aktuálně v nemocnici pomáhá 68 dobrovolníků na pozicích ošetřovatelů a sanitářů. Pracují na oddělení Covid, v laboratoři na zpracování odběrů v rámci testování na nákazu koronavirem a na oddělení zdravotnického zásobování.

Záchranáře, sestry a sanitáře na pracoviště JIP a na lůžková oddělení, kde se léčí pacienti s covidem-19, přijme i Thomayerova nemocnice, jak uvedla na svém webu. Nové zaměstnance by v krčské nemocnici uvítali i na dalších odděleních. Volná místa pro zdravotní sestry má i nemocnice Motol, jak nemocnice inzeruje v sekci Kariéra na svém webu.

Nakažených je v Praze nyní 16 043, většinou mají mírný průběh nemoci. Za uplynulých sedm dní připadá v Praze na 100 000 obyvatel 302 nakažených, což je nejméně v Česku. V jiných okresech nákaza stagnuje nebo roste.


V Běchovicích srazil rychlík mladého muže

Včera v 11:47

U železniční zastávky v Běchovicích na východě Prahy dnes ráno krátce před sedmou hodinou srazil rychlík do Luhačovic přibližně třicetiletého muže. Ten zraněním na místě podlehl. Vlaky na trati mezi Běchovicemi a Úvaly nabíraly několik hodin zhruba patnáctiminutová...

Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

26. listopadu 2020 v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

26. listopadu 2020 v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

25. listopadu 2020 ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Další články
Nahoru