Dnes Středa - mlha 6°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 13°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražským nemocnicím dlouhodobě chybí sestry, koronavirus problém prohloubil
Ilustrační foto: Alžběta Jungrová

Pražským nemocnicím dlouhodobě chybí sestry, koronavirus problém prohloubil

V některých pražských nemocnicích chybí zdravotní sestry. Personální situaci rovněž ztěžuje to, že mnozí zdravotníci jsou nakažení covidem-19 nebo v karanténě, uvedli dnes mluvčí nemocnic v hlavním městě.

„Nemocnice Žižkov se potýká s nedostatkem personálu. V současné době hledáme všeobecné zdravotní sestry na plný či částečný pracovní úvazek," uvedl mluvčí Nemocnice sv. Kříže Žižkov Radek Pešout.

V žižkovské nemocnici, která je od roku 2019 opět ve vlastnictví katolické církve, chybí zdravotníci zvláště na lůžkovém oddělení pracoviště poskytujícího dlouhodobou intenzivní lékařskou péči (DIOP) a na oddělení následné a rehabilitační péče.

Zdravotnické zařízení disponuje ambulantní i lůžkovou částí se 77 lůžky. Podle ředitele a jednatele nemocnice Tomáše Krajníka je péče následná a rehabilitační pro nemocnici zásadní a do budoucna se počítá s jejím rozvojem.

V Nemocnici Na Bulovce chybí podle mluvčí nemocnice Mirky Kátrikové téměř 100 zdravotních sester. Dalších 12 zaměstnanců, z toho sedm zdravotních sester, je nyní doma kvůli pozitivním testům na covid-19.

„Na zhoršující se vývoj pandemie covid-19 jsme se připravili dopředu a operativně tak přesouváme personál z pracovišť, kde byla omezena plánovaná péče. Personální problémy nyní akutně nemusíme řešit," uvedla mluvčí.

Na neschopence je nyní také asi 500 zaměstnanců Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze, sdělila včera ČTK mluvčí Marie Heřmánková. Dlouhodobě nemocnici chybí asi 30 sester a deset lékařů, které by nemocnice ráda zaměstnala. Nyní s péčí o pacienty, zvláště z řad covid pozitivních, pomáhá asi 200 mediků z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, doplnila Heřmánková.

Personální situace je dlouhodobě poměrně stabilní v Nemocnici Na Homolce. Aktuálně nemocnice podle své mluvčí Martiny Dostálové shání zvláště instrumentářky a sestry na jednotky intenzivní péče (JIP). Průměrně chybí asi 35 zdravotních sester a pět lékařů. V těchto podzimních měsících se ale kvůli pandemii potřeba pracovníků zvyšuje.

„Personálně jsme v tuto chvíli na hraně a hledáme rezervy. K dnešnímu dni evidujeme 45 nemocných zaměstnanců a sedm v karanténě," uvedla Dostálová. Nemocnice proto oslovila studenty zdravotních škol, lékařských fakult nebo sestry v záloze.

Aktuálně v nemocnici pomáhá 68 dobrovolníků na pozicích ošetřovatelů a sanitářů. Pracují na oddělení Covid, v laboratoři na zpracování odběrů v rámci testování na nákazu koronavirem a na oddělení zdravotnického zásobování.

Záchranáře, sestry a sanitáře na pracoviště JIP a na lůžková oddělení, kde se léčí pacienti s covidem-19, přijme i Thomayerova nemocnice, jak uvedla na svém webu. Nové zaměstnance by v krčské nemocnici uvítali i na dalších odděleních. Volná místa pro zdravotní sestry má i nemocnice Motol, jak nemocnice inzeruje v sekci Kariéra na svém webu.

Nakažených je v Praze nyní 16 043, většinou mají mírný průběh nemoci. Za uplynulých sedm dní připadá v Praze na 100 000 obyvatel 302 nakažených, což je nejméně v Česku. V jiných okresech nákaza stagnuje nebo roste.


Pondělních 1441 nakažených v metropoli je o 180 víc než před týdnem

Včera v 11:54

Laboratoře v Praze prokázaly v pondělí 1441 nových případů nemoci covid-19, což je přibližně o 180 více než před týdnem. Aktuálně nakažených je 18 619 Pražanů. Počet úmrtí s touto nemocí nemocí v hlavním městě dosáhl 1850. Vyplývá to z informací na webu ministerstva...

Na pražskou linku k očkování v pondělí volalo 1514 lidí

Včera v 11:48

Na novou telefonní linku 800 160 166 k očkování seniorů, kterou spolu s organizací Život 90 provozuje hlavní město, se včera dovolalo 1514 lidí. Většině z nich pomohli operátoři s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému, sdělila ČTK hlavní koordinátorka linky Terezie Šmídová...

Praha 2: Zájem o očkování trvá

Včera v 11:21

Na infolince Prahy 2 pracovníci linky odbavují jeden telefon za druhým. Zájem o očkování z řad seniorů 75+ převyšuje očekávání. Po úspěšném proočkování zájemců 80+ nyní nastupuje další věková kategorie seniorů 75+, a začíná už i oslovování zájemců...

Dětská hřiště a sportoviště Prahy 13 jsou uzavřena

1. března 2021 v 19:44

V návaznosti na důrazné doporučení vlády jsou ve třinácté městské části od 1. března uzavřena všechna dětská a sportovní hřiště.

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Očkovací centrum v O2 universum se otevře 11. dubna

1. března 2021 v 16:32

Velkokapacitní očkovací centrum v pražské hale O2 universum začne fungovat 11. dubna, o dva dny dříve projde testem. Po dnešním jednaní s šéfy krajských nemocnic to uvedl na sociálních sítích premiér Andrej Babiš (ANO).

Další články
Nahoru