Dnes Středa - jasno 10°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 10°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražským nemocnicím dlouhodobě chybí sestry, koronavirus problém prohloubil
Ilustrační foto: Alžběta Jungrová

Pražským nemocnicím dlouhodobě chybí sestry, koronavirus problém prohloubil

V některých pražských nemocnicích chybí zdravotní sestry. Personální situaci rovněž ztěžuje to, že mnozí zdravotníci jsou nakažení covidem-19 nebo v karanténě, uvedli dnes mluvčí nemocnic v hlavním městě.

„Nemocnice Žižkov se potýká s nedostatkem personálu. V současné době hledáme všeobecné zdravotní sestry na plný či částečný pracovní úvazek," uvedl mluvčí Nemocnice sv. Kříže Žižkov Radek Pešout.

V žižkovské nemocnici, která je od roku 2019 opět ve vlastnictví katolické církve, chybí zdravotníci zvláště na lůžkovém oddělení pracoviště poskytujícího dlouhodobou intenzivní lékařskou péči (DIOP) a na oddělení následné a rehabilitační péče.

Zdravotnické zařízení disponuje ambulantní i lůžkovou částí se 77 lůžky. Podle ředitele a jednatele nemocnice Tomáše Krajníka je péče následná a rehabilitační pro nemocnici zásadní a do budoucna se počítá s jejím rozvojem.

V Nemocnici Na Bulovce chybí podle mluvčí nemocnice Mirky Kátrikové téměř 100 zdravotních sester. Dalších 12 zaměstnanců, z toho sedm zdravotních sester, je nyní doma kvůli pozitivním testům na covid-19.

„Na zhoršující se vývoj pandemie covid-19 jsme se připravili dopředu a operativně tak přesouváme personál z pracovišť, kde byla omezena plánovaná péče. Personální problémy nyní akutně nemusíme řešit," uvedla mluvčí.

Na neschopence je nyní také asi 500 zaměstnanců Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze, sdělila včera ČTK mluvčí Marie Heřmánková. Dlouhodobě nemocnici chybí asi 30 sester a deset lékařů, které by nemocnice ráda zaměstnala. Nyní s péčí o pacienty, zvláště z řad covid pozitivních, pomáhá asi 200 mediků z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, doplnila Heřmánková.

Personální situace je dlouhodobě poměrně stabilní v Nemocnici Na Homolce. Aktuálně nemocnice podle své mluvčí Martiny Dostálové shání zvláště instrumentářky a sestry na jednotky intenzivní péče (JIP). Průměrně chybí asi 35 zdravotních sester a pět lékařů. V těchto podzimních měsících se ale kvůli pandemii potřeba pracovníků zvyšuje.

„Personálně jsme v tuto chvíli na hraně a hledáme rezervy. K dnešnímu dni evidujeme 45 nemocných zaměstnanců a sedm v karanténě," uvedla Dostálová. Nemocnice proto oslovila studenty zdravotních škol, lékařských fakult nebo sestry v záloze.

Aktuálně v nemocnici pomáhá 68 dobrovolníků na pozicích ošetřovatelů a sanitářů. Pracují na oddělení Covid, v laboratoři na zpracování odběrů v rámci testování na nákazu koronavirem a na oddělení zdravotnického zásobování.

Záchranáře, sestry a sanitáře na pracoviště JIP a na lůžková oddělení, kde se léčí pacienti s covidem-19, přijme i Thomayerova nemocnice, jak uvedla na svém webu. Nové zaměstnance by v krčské nemocnici uvítali i na dalších odděleních. Volná místa pro zdravotní sestry má i nemocnice Motol, jak nemocnice inzeruje v sekci Kariéra na svém webu.

Nakažených je v Praze nyní 16 043, většinou mají mírný průběh nemoci. Za uplynulých sedm dní připadá v Praze na 100 000 obyvatel 302 nakažených, což je nejméně v Česku. V jiných okresech nákaza stagnuje nebo roste.


Autor: ČTK

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

Dnes ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru