Dnes Pátek - skorojasno 15°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 15°C
Pátek 14. 5. 2021
Svátek má Bonifác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražským nemocnicím dlouhodobě chybí sestry, koronavirus problém prohloubil
Ilustrační foto: Alžběta Jungrová

Pražským nemocnicím dlouhodobě chybí sestry, koronavirus problém prohloubil

V některých pražských nemocnicích chybí zdravotní sestry. Personální situaci rovněž ztěžuje to, že mnozí zdravotníci jsou nakažení covidem-19 nebo v karanténě, uvedli dnes mluvčí nemocnic v hlavním městě.

„Nemocnice Žižkov se potýká s nedostatkem personálu. V současné době hledáme všeobecné zdravotní sestry na plný či částečný pracovní úvazek," uvedl mluvčí Nemocnice sv. Kříže Žižkov Radek Pešout.

V žižkovské nemocnici, která je od roku 2019 opět ve vlastnictví katolické církve, chybí zdravotníci zvláště na lůžkovém oddělení pracoviště poskytujícího dlouhodobou intenzivní lékařskou péči (DIOP) a na oddělení následné a rehabilitační péče.

Zdravotnické zařízení disponuje ambulantní i lůžkovou částí se 77 lůžky. Podle ředitele a jednatele nemocnice Tomáše Krajníka je péče následná a rehabilitační pro nemocnici zásadní a do budoucna se počítá s jejím rozvojem.

V Nemocnici Na Bulovce chybí podle mluvčí nemocnice Mirky Kátrikové téměř 100 zdravotních sester. Dalších 12 zaměstnanců, z toho sedm zdravotních sester, je nyní doma kvůli pozitivním testům na covid-19.

„Na zhoršující se vývoj pandemie covid-19 jsme se připravili dopředu a operativně tak přesouváme personál z pracovišť, kde byla omezena plánovaná péče. Personální problémy nyní akutně nemusíme řešit," uvedla mluvčí.

Na neschopence je nyní také asi 500 zaměstnanců Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze, sdělila včera ČTK mluvčí Marie Heřmánková. Dlouhodobě nemocnici chybí asi 30 sester a deset lékařů, které by nemocnice ráda zaměstnala. Nyní s péčí o pacienty, zvláště z řad covid pozitivních, pomáhá asi 200 mediků z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, doplnila Heřmánková.

Personální situace je dlouhodobě poměrně stabilní v Nemocnici Na Homolce. Aktuálně nemocnice podle své mluvčí Martiny Dostálové shání zvláště instrumentářky a sestry na jednotky intenzivní péče (JIP). Průměrně chybí asi 35 zdravotních sester a pět lékařů. V těchto podzimních měsících se ale kvůli pandemii potřeba pracovníků zvyšuje.

„Personálně jsme v tuto chvíli na hraně a hledáme rezervy. K dnešnímu dni evidujeme 45 nemocných zaměstnanců a sedm v karanténě," uvedla Dostálová. Nemocnice proto oslovila studenty zdravotních škol, lékařských fakult nebo sestry v záloze.

Aktuálně v nemocnici pomáhá 68 dobrovolníků na pozicích ošetřovatelů a sanitářů. Pracují na oddělení Covid, v laboratoři na zpracování odběrů v rámci testování na nákazu koronavirem a na oddělení zdravotnického zásobování.

Záchranáře, sestry a sanitáře na pracoviště JIP a na lůžková oddělení, kde se léčí pacienti s covidem-19, přijme i Thomayerova nemocnice, jak uvedla na svém webu. Nové zaměstnance by v krčské nemocnici uvítali i na dalších odděleních. Volná místa pro zdravotní sestry má i nemocnice Motol, jak nemocnice inzeruje v sekci Kariéra na svém webu.

Nakažených je v Praze nyní 16 043, většinou mají mírný průběh nemoci. Za uplynulých sedm dní připadá v Praze na 100 000 obyvatel 302 nakažených, což je nejméně v Česku. V jiných okresech nákaza stagnuje nebo roste.


Na Poliklinice Prahy 7 se otevírá očkovací centrum

Včera ve 20:52

Ve zdravotnickém zařízení sedmé městské části Poliklinice Prahy 7 vzniklo nové očkovací centrum. V případě dostatku vakcín je připraveno fungovat každý všední den, naočkovat se zde může až 100 zájemců denně. 

Praha 5: Veřejné fórum Strategie 2030+

Včera ve 13:01

Strategický dokument, který detailně popisuje rozvoj městské části v šesti klíčových oblastech, se postupně představí veřejnosti a v červnu jej čeká schvalování na zastupitelstvu.

Praha 5 opět podpoří projekt Aktivní město. Rodiče dostanou příspěvek na akce pro děti

Včera ve 12:04

Celkem 1,2 milionu korun uvolní městská část Praha 5 rodičům, kteří se rozhodnout poslat dítě na tábor, sportovní soustředění či jinou vzdělávací aktivitu. Navazuje tak na loňský pilotní program podpory volnočasových aktivit dětí, který se setkal s pozitivním ohlasem...

Praha se v očkování zaměřuje i na cizince. Informace ke koronaviru nabízí v pěti jazycích

Včera ve 12:00

S rozšířením očkování pro stále větší část populace vylepšilo hlavní město i web ockovani.praha.eu, který nově odkazuje na informace o očkování celkem v pěti jazycích, konkrétně v češtině, angličtině, ruštině, vietnamštině a ukrajinštině. Důvodem je mimo jiné početná minorita cizinců, která...

Základní školy v Praze 7 přechází na PCR testování

Včera v 08:06

Všechny základní školy zřizované městskou částí Praha 7 přechází od pondělí 17. května na PCR testování žáků. Sedmá městská část bude využívat systém průkazných, šetrných a spolehlivých testů ze slin, které budou vyhodnocovány metodou PCR poolingu. 

Praha 4 zná výsledky ankety k možnostem revitalizace Tyršova vrchu a Bohdalce

12. května 2021 v 16:55

Anketa, které se zúčastnilo 344 respondentů ukázala, že oba vrchy slouží především jako místo procházek, venčení psů a kondičního běhu obyvatel okolí. Většina respondentů žije v blízkém okolí, žádný respondent nebydlí mimo Prahu 4 nebo Prahu 10.

S online mítinky počítá radnice Prahy 5 i do budoucna

12. května 2021 ve 12:33

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany. Překvapila nejen účast, ale také věcnost a celková úroveň jednání.

Další články
Nahoru