Dnes Pátek - prehanky-dest 24°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 24°C
Pátek 9. 6. 2023
Svátek má Stanislava
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský zastupitel Zajíček z ODS žádá omluvu v souvislosti s pozemky u Džbánu
Zdeněk Zajíček. Foto: archiv

Pražský zastupitel Zajíček z ODS žádá omluvu v souvislosti s pozemky u Džbánu

Předseda pražských zastupitelů ODS Zdeněk Zajíček žádá od lídra Prahy Sobě a pražského zastupitele Jana Čižinského omluvu za jeho tvrzení k prodeji pozemků v okolí koupaliště Džbán v Praze v roce 2011. Vyplývá to z předžalobní výzvy adresované Čižinskému, kterou má ČTK k dispozici.

Čižinský letos v únoru mimo jiné uvedl, že politici ODS Zajíček a pražská zastupitelka Alexandra Udženija nechali tehdy prodat pozemky v okolí koupaliště Džbán soukromé firmě. Podle Zajíčka jsou Čižinského výroky v této věci nepravdivé.

Kritiku už dříve ostře odmítla i Udženija. Lídr Prahy Sobě včera sdělil, že předžalobní výzvu odmítá a dál trvá na tom, že politici ODS tehdy mohli pozemky získat pro město.

Zajíček po Čižinském žádá omluvu mimo jiné za příspěvek s názvem „Džbán = Čapí hnízdo pražské ODS", který lídr Prahy Sobě na svém facebooku zveřejnil 22. února. V něm Čižinský uvedl, že zástupci ODS, Zajíček tehdy jako náměstek na ministerstvu financí a Udženija tehdy jako pražská radní pro majetek, porušili memorandum ze září 2011, podle něhož měly pozemky v majetku likvidovaného státního podniku Pražská kanalizace a vodní toky připadnout Praze.

„Je naprosto skandální, že dva lidé z ODS, kteří se měli postarat, aby státní pozemky nekoupili spekulanti, ale dostalo je hlavní město, nedělali svou práci. Že pozemky nechali prodat firmě svých spolustraníků," uvedl tehdy Čižinský na sociálních sítích.

Podobně se Čižinský vyslovil i na zasedání pražského zastupitelstva 25. února. Řekl, že město podle něj mělo v době prodeje pod vedením ODS opakovaně možnost pozemky získat do vlastnictví, ale nevyužilo ji. Zajíček následně popřel tvrzení, že se pozemky u Džbánu prodaly jakkoliv nestandardně. Podobně se vyjádřila i Udženija.

Zástupci pražské ODS v minulosti odmítli i tvrzení, že pozemky koupila firma jejich spolustraníka Vladimíra Schmalze. Člen ODS Schmalz, který je v současnosti spolumajitelem firmy Molepo, uvedl, že podíl ve firmě Molepo koupil až v roce 2019, tedy několik let po prodeji pozemků u koupaliště Džbán.

Areál u Džbánu vydražila v roce 2012 firma Molepo za zhruba 53 milionů korun. Na těchto pozemcích podél Evropské ulice v Praze 6 chce Molepo stavět bytové domy. Firma také na začátku roku ohlásila uzavření koupaliště Džbán s odůvodněním, že areál je v havarijním stavu a že bez výstavby nemá peníze na jeho rekonstrukci.

Požadovanou změnu územního plánu, která je pro výstavbu potřebná, nicméně zastupitelstvo hlavního města na svém zasedání 25. února zamítlo. Zastupitelé pověřili radu jednáním s majiteli o pozemcích s cílem, aby město mohlo samo zajistit rekreační funkci území kolem nádrže.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda navštívil Prahu 4, řešil i zakrytí Spořilovské spojky

Dnes v 05:40

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS)pokračuje návštěvách městských částí, které avizoval při svém nástupu do funkce. Ve středu 7. června byla na řadě Praha 4, kde primátor s vedením radnice jednal o dopravní, sportovní i bezpečnostní problematice této nejlidnatější...

Zastupitelé Prahy 9 udělali konečný účet za loňským hospodařením městské části

7. června 2023 ve 12:08

Zastupitelé Prahy 9 na úterním jednání schválili komplexní rozbor hospodaření městské části za loňský rok a rozpočtová opatření letošního roku. Loni byly příjmy městské části 1044 milionů korun a výdaje 1070 milion. Rozdíl 26 milionů byl pokryt  úsporami...

Zastupitelé Prahy 14 budou jednat 13. června

7. června 2023 v 08:23

IV. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 14 se uskuteční v úterý 13. června od 15 hodin v Galerii 14 (NÁM. PLK. VLČKA 686) na Černém Mostě.

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

Další články
Nahoru