Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský student vyvinul aplikaci, která analyzuje transparentní účty politiků i měst
Lidé mohou sledovat pohyby na účtech politických kampaních a vidět jejich výdaje na volební klání. Foto: Jan Puci

Pražský student vyvinul aplikaci, která analyzuje transparentní účty politiků i měst

První aplikaci v České republice, díky které lze detailně analyzovat transparentní účty politických stran, měst či veřejně činných osob, vytvořil student Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT). Aplikace poskytuje přehledné a detailní informace o pohybech na účtech, jménech přispěvatelů, sumách příjmů a výdajů a také o zůstatcích. Aplikace vznikla ve fakultní laboratoři OpenDataLab, kterou fakulta provozuje společně s firmou Profinit. Informovala o tom Ivana Macnarová z FIT ČVUT.  

Aplikace Transparentní účty byla vytvořena jako řešení bakalářské práce studenta Jakuba Janečka v laboratoři OpenDataLab FIT ČVUT. Aplikace vznikla v období loňských prezidentských volebních kampaní, kdy byly transparentní účty kandidátů ostře sledovány. Jakub měl k dispozici pouze mnoho dat v tabulkách, které převedl do první české aplikace na zpracování transparentních účtů, kde jsou všechny údaje přehledně na jednom místě. 

„Při analýze existujících řešení zadání bakalářské práce jsem zjistil, že v českém prostředí neexistuje žádný veřejně dostupný nástroj, který by se zpracováním nebo analýzou dat z transparentních účtů zabýval. Sledováním dění na transparentních účtech se přitom zejména v období volebních kampaní věnuje velké množství subjektů,“ popsal Jakub Janeček svou práci. 

„Nejtěžší, ale zároveň nejzábavnější částí byla implementace získávání dat z webových stránek bank, protože u každé z bank to probíhá úplně jiným způsobem,“ pokračoval. 

Transparentní bankovní účty jsou veřejně vystaveny na webových stránkách bank a dění na nich může kdokoli sledovat. Tyto účty standardně obsahují velké množství transakcí a může tak být velmi obtížné informace zpracovat. 

Vytvořená aplikace nabízí přehledné informace o transparentních účtech ze všech podporovaných bank. Aktuálně podporované banky jsou tři – Česká spořitelna, Fio banka a Komerční banka. Informace o transparentních účtech jsou automaticky aktualizovány každý den. Aplikaci může používat kdokoliv, je volně dostupná. 

„Mám v plánu přidat podporu pro další banky a také bych byl rád, kdyby vznikaly náměty od reálných uživatelů. Aplikace je open-source, takže se do vývoje může zapojit každý, kdo bude mít zájem,“ řekl k dalším plánům Janeček. 

Data vzniklá při vývoji aplikace podle něj byla již v reálném životě využita některými médii a podařilo se díky tomu upozornit na chybějící popis transakcí u transparentních účtů jedné z bank.


Autor: Karel Netolický

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru