Dnes Sobota - oblacno 17°C
Zítra Neděle - polojasno 17°C
Sobota 22. 6. 2024
Svátek má Pavla
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský student vyvinul aplikaci, která analyzuje transparentní účty politiků i měst
Lidé mohou sledovat pohyby na účtech politických kampaních a vidět jejich výdaje na volební klání. Foto: Jan Puci

Pražský student vyvinul aplikaci, která analyzuje transparentní účty politiků i měst

První aplikaci v České republice, díky které lze detailně analyzovat transparentní účty politických stran, měst či veřejně činných osob, vytvořil student Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT). Aplikace poskytuje přehledné a detailní informace o pohybech na účtech, jménech přispěvatelů, sumách příjmů a výdajů a také o zůstatcích. Aplikace vznikla ve fakultní laboratoři OpenDataLab, kterou fakulta provozuje společně s firmou Profinit. Informovala o tom Ivana Macnarová z FIT ČVUT.  

Aplikace Transparentní účty byla vytvořena jako řešení bakalářské práce studenta Jakuba Janečka v laboratoři OpenDataLab FIT ČVUT. Aplikace vznikla v období loňských prezidentských volebních kampaní, kdy byly transparentní účty kandidátů ostře sledovány. Jakub měl k dispozici pouze mnoho dat v tabulkách, které převedl do první české aplikace na zpracování transparentních účtů, kde jsou všechny údaje přehledně na jednom místě. 

„Při analýze existujících řešení zadání bakalářské práce jsem zjistil, že v českém prostředí neexistuje žádný veřejně dostupný nástroj, který by se zpracováním nebo analýzou dat z transparentních účtů zabýval. Sledováním dění na transparentních účtech se přitom zejména v období volebních kampaní věnuje velké množství subjektů,“ popsal Jakub Janeček svou práci. 

„Nejtěžší, ale zároveň nejzábavnější částí byla implementace získávání dat z webových stránek bank, protože u každé z bank to probíhá úplně jiným způsobem,“ pokračoval. 

Transparentní bankovní účty jsou veřejně vystaveny na webových stránkách bank a dění na nich může kdokoli sledovat. Tyto účty standardně obsahují velké množství transakcí a může tak být velmi obtížné informace zpracovat. 

Vytvořená aplikace nabízí přehledné informace o transparentních účtech ze všech podporovaných bank. Aktuálně podporované banky jsou tři – Česká spořitelna, Fio banka a Komerční banka. Informace o transparentních účtech jsou automaticky aktualizovány každý den. Aplikaci může používat kdokoliv, je volně dostupná. 

„Mám v plánu přidat podporu pro další banky a také bych byl rád, kdyby vznikaly náměty od reálných uživatelů. Aplikace je open-source, takže se do vývoje může zapojit každý, kdo bude mít zájem,“ řekl k dalším plánům Janeček. 

Data vzniklá při vývoji aplikace podle něj byla již v reálném životě využita některými médii a podařilo se díky tomu upozornit na chybějící popis transakcí u transparentních účtů jedné z bank.


Autor: Karel Netolický

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

Dnes ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

Včera v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru