dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Pražský student chce v Alpách instalovat tělesa, která za tisíce let vybudují jeskynní komplex
Jansova představa zařízení v Alpách. Zdroj: GHMP

Pražský student chce v Alpách instalovat tělesa, která za tisíce let vybudují jeskynní komplex

Umělec Jakub Jansa inicioval projekt, jehož cílem je nainstalovat v nadmořské výšce 2000 metrů na náhorní plošině v západních Alpách Švýcarska zařízení, která by za několik tisíc let vybudovala jeskynní komplex. S vizionářským projektem studenta pražské pražské UMPRUM se můžete až do 9. dubna seznámit na výstavě Engstligenalp v Colloredo-Mansfeldském paláci v Praze 1.

Výstava Engstligenalp

7. 3. – 9. 4. 2014
Colloredo-Mansfeldský palác, Karlova ulice 189/2, Praha 1
út-ne 10.00–18.00
Vstup zdarma

Projekt počítá s umístěním dvanácti těles, zapuštěných v terénu do hloubky čtyřiceti metrů. Každé zařízení má tvar převráceného kužele, který se skládá z vrstvených kapslí buněčných bakterií a ty se za průtoku nahromaděné vody aktivují. Viditelný zůstává pouze jejich útvar organického tvaru o průměru dvaceti metrů.

Na povrchu, ale i pod zemí, v těžko přístupném místě národní rezervace, tak vlastně vzniká monumentální land artové dílo. A konečně výsledná podoba jeskyně může být k nerozeznání od té přírodní.

„Mám pocit, že další krok v odvětví designu, architektury a umění, je navrhovat věci, které rostou a vytvářejí se do modelu určeného člověkem. Je to zvláštní zvrhlost, kterou chci zkoumat. Je v nás všech, neustále potřebujeme vytvářet vlastní systém. Monument, který vznikne v horách, bude monument této tendence,“ přibližuje pozadí vzniku myšlenky programovatelné jeskyně Jansa.

Příkladem fungování jsou návštěvníci výstavy

pohled-do-vystavy-engstligenalp-jakub-jansa-foto-tomas-soucek-2-nahled

Pohled do výstavy Engstligenalp

Na výstavě Engstligenalp v rámci projektu Start up pracuje s konkrétní místností galerie, kde ve zjednodušené formě představuje možný způsob, jak naprogramovat živou formu, která vytvoří dílo podle zadání člověka. Jakubovou konkrétní další vizí je programování anorganické látky tak, aby z ní mohla vzniknout sofistikovaná díla, jako je například jeskyně ve Švýcarsku.

Po způsobu crowdsourcingových projektů se příkladem fungování celého programu stávají samotní návštěvníci výstavy. Diváci zaujímají Jakubem předem danou pozici v prostoru, a tak se modelují do úhlu pohledu jeho vidění.

Přitom je v určitém momentu jejich pohyb monitorován a přenášen do další části výstavy. Diváci naplňují stanovený program. Jakub chce tímto demonstrovat, že podobně lze ke spolupráci přemluvit i zrnka písku při stavbě jeskyně.

pohled-do-vystavy-engstligenalp-jakub-jansa-foto-tomas-soucek-6-nahled

Další pohled do výstavy

Role tvůrce mediálního obrazu projektu se ujímá kurátor doplňující výstavy Lukáš Kijonka, který se snaží prosadit a prodat tuto sci-fi ideu pomocí skic a diagramů autora těchto zařízení. Výstava tedy slouží také jako pokus najít pro tento projekt správného investora.

Jakub Jansa je studentem 5. ročníku ateliéru Supermédií pražské UMPRUM pod vedením Federika Díaze. Komentovaná prohlídka výstavy Engstligenalp Jansou a kurátory výstavy se uskuteční ve středu 19. března v 17 hodin. Vstup je zdarma. 

V Colloredo-Mansfeldském paláci probíhá také výstava mladé umělkyně Adély Babanové Návrat do Adriaportu, která přibližuje pozapomenutý projekt Adriaport. Více čtěte zde: Z ČSSR tunelem za dvě hodiny na umělý ostrov v moři! Výstava přibližuje projekt Adriaport


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru