Dnes Pondělí - polojasno 24°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský STAN si vzal čas na rozmyšlenou, zda podpoří menšinovou radu SPOLU
Poslanec a vyjednavač STAN Jan Lacina. Foto: starostove-nezavisli.cz

Pražský STAN si vzal čas na rozmyšlenou, zda podpoří menšinovou radu SPOLU

Zástupci pražského hnutí STAN si vzali čas na rozmyšlenou, zda podpoří menšinovou radu koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Rozhodnutí projednají ve stranických strukturách. Novinářům to po včerejším jednání řekl poslanec a vyjednavač STAN Jan Lacina. K žádné konkrétní dohodě mezi stranami nedošlo. SPOLU dnes na samostatná jednání pozvalo rovněž Piráty a Prahu Sobě, kteří však účast odmítli. Piráti v týdnu uvedli, že menšinovou radu SPOLU nepodpoří. Naopak hnutí ANO v říjnu toleranci dočasné menšinové rady SPOLU nabídlo. Volby v Praze vyhrálo SPOLU před ANO a třetími Piráty.

„Od začátku se držíme toho, že je lepší jednat. Naše postoje k té situaci, která nastala, znáte. Klíčová otázka padla na podporu menšinové rady. Projde to nějakým naším vnitřním procesem a odpověděli jsme, že odpovíme," řekl Lacina.

Zatím podle něho stále platí usnesení krajského výboru STAN, které říká, že vyjednavači STAN mají domluvit koalici stejnou, jako je ta vládní, tedy se SPOLU a STAN. „A že žádná varianta s podporou hnutí ANO nepřipadá v úvahu," řekl.

Předseda pražské ODS Marek Benda řekl, že včerejší jednání se netýkalo žádné dohody o spolupráci na úrovni koalice. „My jsme jim zdůraznili, že by se jednalo o podporu menšinové rady, která by byla složena ze SPOLU. Nejedná se z jejich hlediska o žádnou podporu hnutí ANO, tak uvidíme, jak zareagují," řekl předseda pražské ODS Marek Benda.

Na samostatná jednání včera byli přizvaní rovněž Piráti a Praha Sobě, kteří se však omluvili a nedorazili. „Mně to mrzí, ale myslím, že to trochu nasvědčuje tomu, co nám dosud předvádějí, to znamená neochotu jednat jinak než tak, jak si to oni nadiktují," řekl Benda.

O možné koalici dosud bezvýsledně jednali zástupci SPOLU, Piráti a STAN. SPOLU po úterní schůzce s Piráty a STAN uvedlo, že jednání kvůli přístupu Pirátů nikam nevedou a nyní budou usilovat o podporu stran zastupitelstva, s výjimkou SPD, pro menšinovou radu.

Hlavní spor je ohledně rozdělení míst v jedenáctičlenné radě, SPOLU chce kromě postu primátora i většinu šesti hlasů, což podle Pirátů neodpovídá volebnímu výsledku SPOLU, který byl necelých 25 procent hlasů.

Piráti dnešní schůzku odmítli, stejně jako možnost podpořit menšinovou radu. „Podporu opoziční smlouvy SPOLU a ANO jsme jednoznačně za vyjednávací tým Pirátů odmítli. Potírá hranice toho, kdo je koalice a kdo opozice, vytváří tak akorát podmínky pro bujení korupčního prostředí a ne pro odvádění kvalitní práce pro Pražany," uvedla vyjednavačka Pirátů a zastupitelka Jana Komrsková.

Volby v Praze letos vyhrála koalice SPOLU, když získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 a třetí Piráti se 13 zastupiteli. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.

Menšinová rada v metropoli naposledy vládla v letech 2013 a 2014, tehdy ji sestavila TOP 09 s podporou ČSSD a primátorem byl Tomáš Hudeček. Vznikla poté, co se rozpadla koalice TOP 09 a ODS a zastupitelé odvolali primátora Bohuslava Svobodu (ODS), který se o primátorské křeslo uchází jako volební lídr SPOLU i nyní.


Autor: ČTK

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

21. června 2024 v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Výsledky eurovoleb oznámí statistici až hodinu před nedělní půlnocí

8. června 2024 ve 22:03

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá se sobotního večerního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) na sociální síti X.

Starosta Martin Valovič zve sousedy z Prahy 10 na pivo do Waldesky

4. června 2024 ve 13:01

Akce Na pivo starostou se bude konat v úterý 11. června od 18 hodin ve vršovické restauraci Waldeska. „Přijďte si užít příjemný večer, poznat své sousedy a přispět k dalšímu rozvoji naší komunity. K dispozici bude drobné občerstvení, dobře vychlazené pivo i nealkoholické nápoje,“ zve k setkání...

Zastupitelstvo Prahy 9 se sejde na šestém zasedání

30. května 2024 v 17:26

V úterý 4. června se bude od 14 hodin konat v zasedací místnosti v nové budově radnice v Sokolovské ulici 6. zasedání Zastupitelstva MČ Praha.

Další články
Nahoru