Dnes Pátek - skorojasno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražský slon už není modrý, příměstský vlak CityElefant má nový kabát
Zmodernizovaný vlak v novém nátěru, stejném, jaký mají už i některé tramvaje a autobusy. Foto: se svolením organizace Ropid

Pražský slon už není modrý, příměstský vlak CityElefant má nový kabát

První modernizovaná patrová elektrická vlaková jednotka CityElefant v novém barevném schématu Pražské integrované dopravy (PID) vyjíždí do pravidelného provozu na pražské a středočeské páteřní linky S. Včera byla představena na hlavním nádraží. Zatímco doposud byly oblíbené vlaky v modro-červené barvě, v novém schématu není červená tak výrazná a modrou barvu nahradila šedá. 

„Novým lakem v rámci modernizací CityElefantů pokračuje naše snaha o sjednocení vzhledu vozidel PID. Jelikož je železnice páteří dopravy pro spojení Prahy a Středočeského kraje, je logické, že nový jednotný design budou používat také vlaky. První vlaštovkou je modernizovaná jednotka CityElefant, která prošla kromě obnovy laku také dalšími vylepšeními pro větší pohodlí cestujících,“ uvedl náměstek pražského primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Třívozových dvoupodlažních jednotek řady 471 (CityElefant) jezdí v Praze a Středočeském kraji celkem 70, z toho již kompletní modernizací interiéru zahrnující například přečalounění sedaček a doplnění zásuvek 230 V pro napájení cestovní elektroniky jako jsou mobilní telefony, notebooky nebo tablety či úpravou dveří, prošlo 25 z nich. Všechny jednotky jsou pak vybaveny palubní Wi-Fi sítí.

„Po tramvajích a autobusech se nový vizuál aplikuje také na železnici, a to zejména na páteřní vlakové linky v podobě modernizované jednotky CityElefant. Podstatnější než nový nátěr je však doplnění dobíjecích zásuvek, Wi-Fi nebo nového čalounění sedadel,“ doplňuje radní pro veřejnou dopravu Středočeského kraje Petr Borecký (STAN).

„Kroky objednatelů dopravy sjednotit vizuální styl vozidel vnímáme pozitivně. Cestující si díky tomu při svých cestách jednoduše uvědomí, že vlaky jsou nedílným a z hlediska celé pražské aglomerace zároveň i páteřním dopravním prostředkem. Nový nátěr plánujeme použít na všechny nové vlaky v rámci PID,“ říká za České dráhy ředitel Oblastního centra obchodu Střed Jakub Goliáš.

S aplikací nového vzhledu vozidel PID se podle Petra Tomčíka, ředitele organizace Ropid, která plánuje a organizuje veřejnou dopravu v Praze a okolí, počítá u nových jednopodlažních elektrických jednotek určených primárně pro linku S4 do Kralup nad Vltavou a také u vlaků pro nově vysoutěžené městské linky S49 a S61. „Do nového kabátu bychom chtěli obléct i všechny starší vlaky, které budou procházet celovozovou obnovou laku,“ řekl.

V příštích letech budou jednotky CityElefant vybaveny také nejmodernějším evropským zabezpečovacím zařízením ETCS, které bude od 1. ledna 2025 povinné na prvních tratích v okolí Prahy.

Tyto vlaky jsou nasazovány na páteřní linky S1, S2, S4, S7, S9 a S22. Všechny pražské CityElefanty najedou denně v průměru téměř 32 000 kilometrů.

Podle ředitele organizace Integrovaná doprava Středočeského kraje Zdeňka Šponara se u nátěrů nejedná o mimořádný náklad, protože jsou aplikovány v rámci velké technické údržby soupravy, která je spojena s obnovou laku.


Autor: Jan Puci

Vyjíždějí sezonní vlaky a cyklobus

25. března 2023 v 06:29

V sobotu 25. března opět vyjedou po zimní přestávce víkendové rekreační vlaky Pražské integrované dopravy dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují hlavní město s turisticky atraktivními destinacemi ve středních Čechách i sousedních krajích. Stejně jako v loňském roce se i letos můžete...

Praha 4: Do konce roku se konají na Spořilově farmářské trhy, pozor na dopravu

22. března 2023 ve 12:25

Z důvodu konání farmářských trhů bude pravidelně uzavírána horní část Roztylského náměstí při ulicích Boční I a Boční II – pod ulicí Hlavní, na Spořilově každou sobotu až do 23. prosince.

Začíná rekonstrukce části Prosecké

20. března 2023 ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Rekonstrukce ulice U Nemocnice na Karlově náměstí

19. března 2023 v 07:16

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve čtvrtek 23. března další etapu rekonstrukce obvodové komunikace Karlova náměstí v jeho jižní části v úseku mezi ulicí Vyšehradskou a U Nemocnice.  

Začne rekonstrukce části Podbělohorské ulice

17. března 2023 v 09:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. března rekonstrukci vozovky a chodníků v ulici Podbělohorská v Praze 5, v úseku od křižovatky s ulicí Pod stadiony, cca 180 m směrem k ulici Smrčinská.

Lávka nad Petržílkovou ulicí bude uzavřena

15. března 2023 ve 21:33

Od čtvrtka 16. března od 8 hodin proběhne uzavírka lávky nad Petržílkovou ulicí.

Omezení provozu na Vinohradské

15. března 2023 v 17:23

Od pátku 17. do pondělí 20. března bude omezen provoz na komunikaci Vinohradská v Praze 2 před křižovatkou s Legerovou.

Další články
Nahoru