dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
10°C
Pražský rodák Kafka má na Malé Straně ojedinělé muzeum
Muzeum sídlí v Hergetově Cihelně na břehu Vltavy. Foto: archiv

Pražský rodák Kafka má na Malé Straně ojedinělé muzeum

Historie dlouhodobé výstavy „Město K. Franz Kafka a Praha“, kterou mohou zájemci navštívit v jedinečných prostorách Hergetovy Cihelny na malostranském břehu Vltavy, sahá do konce minulého století. V roce 1999 totiž byla otevřena Barceloně. V letech 2002 až 2003 proběhla její repríza v Jewish Museum v New Yorku a od roku 2005 je instalována v Praze. O expozici pražského rodáka Kafky si server Pražský patriot povídal s ředitelkou Franz Kafka musea Hanou Lašťovičkovou.

Franz Kafka se narodil v Praze 3. července 1883, zemřel v rakouském sanatoriu v Kierlingu 3. června 1924 a 11. června byl pohřben na Novém židovském hřbitově v Praze – Strašnicích.

Mohla byste paní ředitelko představit Muzeum Franze Kafky a na co byste návštěvníky nalákala?
Muzeum představuje svět Franze Kafky komplexně, jak život, tak i dílo, přičemž můžeme říci, že obě části výstavy se vzájemně doplňují. První část muzea, pojednávající o Kafkově životě, je spíše popisná s četnými doklady Kafkových textů týkajících se jeho mládí, vztahu s otcem, prvních literárních pokusů a publikací, práce v pojišťovně, jeho vztahu k židovství a vyrovnávání se s ním (včetně inspirace židovským divadlem), vztahu se ženami a nakonec jeho nemoci a smrti; vše je doprovázeno citáty z Kafkových děl, fotografiemi apod. Atmosféra je umocněna zvukovým doprovodem a hrou se světlem, jež na rozdíl od jiných muzeí a galerií pracuje s fantazií diváka.

Čemu je věnována druhá část expozice?
muzeum-kafky-nahled Kafkovu literárnímu dílu. Poskytuje prostor různým druhům medií, jimiž je možné Kafkovo dílo „číst“ a reprodukovat; lze se tak setkat s interpretacemi v podobě videí, čtením Kafkových povídek, jež je příznačně možné si poslechnout ve sluchátku telefonního aparátu. V závěru výstavy je reprodukován celý text Kafkova podobenství Před zákonem. Provedení druhé části výstavy působí na citovou vnímavost návštěvníka, který může mít, sestupujíc do „doupěte“, pocit, že se ocitl přímo na stránkách Kafkových románů, ztracen na chodbách úřadu a rozklížen zdánlivou nedosažitelností zámku.

V čem je Kafkova výstava unikátní?
Podle mého názoru je výstava unikátní především svou komplexností a celkovou kompozicí. Určitá část, pojednává o Praze a Kafkově vztahu k ní.

Mají o muzeum větší zájem Češi nebo turisté?
muzeum-kafky1-nahled Jednoznačně turisté, ačkoli poslední dobou projevují větší zájem než dříve také české školy.

Uvažuje se do budoucna o rozšiřování či dalších úpravách expozice?
Expozice je ucelený projekt, neplánujeme žádné úpravy.


Další články
Nahoru