Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský radní Zábranský nechce obnovit místa pro koňské povozy
Fiakrista na Staroměstském náměstí. Foto: cechfiakristu.cz

Pražský radní Zábranský nechce obnovit místa pro koňské povozy

Pražský radní Adam Zábranský (Piráti) neplánuje do připravované novely takzvaného tržního řádu navrhnout obnovení míst pro koňské povozy na Staroměstském náměstí a ve Stromovce. Ve čtvrtek to řekl na jednání zastupitelstva v reakci na interpelaci zastupitele ANO Ondřeje Prokopa. Petici za návrat fiakristů do centra Prahy nedávno podpořil petiční výbor Sněmovny, který pražskému zastupitelstvu doporučil, aby se argumenty petentů zabývalo a navrhlo řešení.

Stanoviště pro kočáry od letošního roku zrušila dřívější novela tržního řádu, který určuje místa, kde je v metropoli možné provozovat obchodní činnost. Prokop v interpelaci navrhl prodloužení míst pro fiakry do konce roku, a to i s odkazem na doporučení sněmovního výboru a kontrolního výboru zastupitelstva.

Zábranský to v reakci odmítl. „Bude záležet na většinové vůli na radě, jestli tam ta tržní místa znovu zařadit třeba do konce roku, nebo ne. Já to rozhodně navrhovat nebudu," řekl. Dodal, že rozhodnutí je ve výlučné kompetenci rady města.

Novela tržního řádu se podle něj nyní připravuje, celý proces zdržela výměna politických reprezentací na městských částech. Magistrát teď čeká na zaslání upravených připomínek Prahy 1, která si vyžádala prodloužení lhůty.

„Až nám přijdou, živnostenský odbor je zpracuje a já s tím půjdu na radu," řekl radní. Dodal, že nově by měla vzniknout mapová aplikace zobrazující všechna povolená tržní místa v metropoli. Tržní řád chce aktualizovat dvakrát do roka.

Za zachování koňských povozů v metropoli vznikla petice, kterou inicioval Cech fiakristů a povozníků Čech a Moravy. Ten odmítá, že koně zapřažení do povozů při pohybu ve městě trpí, jak tvrdí odpůrci fiakrů. Zákaz povozů v Praze od letošního roku schválilo minulé vedení města koncem roku 2021 v návaznosti na kampaň Kůň není stroj spolku Hlas zvířat.


Autor: ČTK

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Další články
Nahoru