Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský radní Zábranský nechce obnovit místa pro koňské povozy
Fiakrista na Staroměstském náměstí. Foto: cechfiakristu.cz

Pražský radní Zábranský nechce obnovit místa pro koňské povozy

Pražský radní Adam Zábranský (Piráti) neplánuje do připravované novely takzvaného tržního řádu navrhnout obnovení míst pro koňské povozy na Staroměstském náměstí a ve Stromovce. Ve čtvrtek to řekl na jednání zastupitelstva v reakci na interpelaci zastupitele ANO Ondřeje Prokopa. Petici za návrat fiakristů do centra Prahy nedávno podpořil petiční výbor Sněmovny, který pražskému zastupitelstvu doporučil, aby se argumenty petentů zabývalo a navrhlo řešení.

Stanoviště pro kočáry od letošního roku zrušila dřívější novela tržního řádu, který určuje místa, kde je v metropoli možné provozovat obchodní činnost. Prokop v interpelaci navrhl prodloužení míst pro fiakry do konce roku, a to i s odkazem na doporučení sněmovního výboru a kontrolního výboru zastupitelstva.

Zábranský to v reakci odmítl. „Bude záležet na většinové vůli na radě, jestli tam ta tržní místa znovu zařadit třeba do konce roku, nebo ne. Já to rozhodně navrhovat nebudu," řekl. Dodal, že rozhodnutí je ve výlučné kompetenci rady města.

Novela tržního řádu se podle něj nyní připravuje, celý proces zdržela výměna politických reprezentací na městských částech. Magistrát teď čeká na zaslání upravených připomínek Prahy 1, která si vyžádala prodloužení lhůty.

„Až nám přijdou, živnostenský odbor je zpracuje a já s tím půjdu na radu," řekl radní. Dodal, že nově by měla vzniknout mapová aplikace zobrazující všechna povolená tržní místa v metropoli. Tržní řád chce aktualizovat dvakrát do roka.

Za zachování koňských povozů v metropoli vznikla petice, kterou inicioval Cech fiakristů a povozníků Čech a Moravy. Ten odmítá, že koně zapřažení do povozů při pohybu ve městě trpí, jak tvrdí odpůrci fiakrů. Zákaz povozů v Praze od letošního roku schválilo minulé vedení města koncem roku 2021 v návaznosti na kampaň Kůň není stroj spolku Hlas zvířat.


Autor: ČTK

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

Dnes v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Praha 4: Zapojte se do diskuse o rozvoji městské části

1. června 2023 v 07:42

V červnu se v Praze 4 uskuteční několik veřejných akcí, do kterých se může zapojit veřejnost. Mluvit se bude o ulicích Pujmanové, Podolí, sídlišti Antala Staška a Zátišském potoku, jejich plánovaných proměnách a rozvoji městské části, které Prahu 4 čekají.

Další články
Nahoru