Dnes Sobota - zatazeno 18°C
Zítra Neděle - skorojasno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Letní PrahaPražský životVýstavy

Pražský profesionální hasičský sbor slaví. Na náplavce najdete výstavu

31. 5. 2023 - 13. 7. 2023
Úctyhodných 170 let již uplynulo od založení pražského hasičského profesionálního sboru a při této příležitosti se v průběhu letošního roku koná několik symbolických akcí. Jednou z nich je výstava fotografií nazvaná Pražští hasiči nového tisíciletí, která bude slavnostně zahájena 31. května v 17 hodin na Rašínově nábřeží.

Chystaná expozice mapuje uplynulých 22 let činnosti hasičů v Praze a návštěvníka zavede do nebezpečných situací, do nichž se tito profesionálové při své práci den, co den dostávají. Výstava provede zajímavými událostmi za poslední dvě dekády a ukáže pražské profesionální hasiče jako moderní sbor, který chrání Prahu už 170 let.

K vidění budou pohledy nejen ze zásahů při požárech objektů, ale také např. při ničivých povodních z roku 2002, kdy se hasiči museli připravovat na příchod povodňové vlny. To o jak mimořádnou práci se hasiči den, co den zasazují, ukáže například i série obrázků ze záchrany tonoucího se koně, pod kterým se v zimě roku 2004 prolomil led.

Neméně významný byl pro pražské hasiče i rok nadcházející, v němž lehlo popelem dřevěné divadlo v areálu Výstaviště v Holešovicích a škody se tehdy vyšplhaly na 23 miliónů korun.

Mimořádně náročnou zkouškou pražští hasiči prošli v roce 2009, kdy došlo ke zřícení čtyř stropů a sesunutí celého vnitrobloku jednoho z objektů v Soukenické ulici v Praze 1.

Uvidíte také, jak se hasiči udržují v kondici a trénují svoji psychickou i fyzickou odolnost. Expozice bude k vidění až do 13. července.

„Vystavené fotografie názorně ukazují, jak náročné, záslužné a různorodé je povolání pražského hasiče. Je na místě jim všem za profesionální službu, při níž každý den zachraňují životy i majetek Pražanů, vyjádřit obdiv a poděkování. I díky nim je Praha bezpečným městem,” říká primátor Bohuslav Svoboda.

„Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy slaví významné výročí od svého založení. Již 170 let chráníme toto město a jsme tak nejstarší profesionální sbor v českých zemích. Chceme vám touto výstavou přiblížit poslední dvě dekády naší historie. Ukázat vám, že jsme moderní sbor, který se neustále vyvíjí a zlepšuje. Připomenout nedávné milníky našeho sboru, které si mnozí z vás budou pamatovat a našim současným i bývalým kolegům připomenou společnou historii. Umíme se vypořádat s mnoha překážkami a denně chráníme vás a hlavní město. Jsme na to patřičně hrdí. Tato výstava je připomenutí naší práce a poděkování těm, kteří chrání toto město a jeho obyvatele“, doplňuje ředitel HZS hl. m. Prahy Luděk Prudil.


Autor: Alo

Vycházka: Park Eden a Slatiny

Včera ve 12:30

Další architektonická vycházka Prahy 10 s názvem Zábavní park Eden a Slatiny se uskuteční v úterý 26. září od 17 hodin. Potrvá 90 minut a sraz je před vstupem do Muzea fotbalového klubu Slavia v ulice U Slavie. 

Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně získala sestřička z VFN

Včera ve 12:11

Opět se konala Celostátní konference paliativní medicíny a v letošním roce se jí zúčastnili i zdravotníci z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), a to z nového Oddělení paliativní péče, které vzniklo teprve na konci minulého roku. Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně letos získala Jana...

Radnice mění poškozené odpadkové koše

Včera v 11:31

Na Jižním Městě probíhá čištění a výměna odpadkových košů. Ulámané, prokopnuté či ohněm zničené odpadkové koše začala na pokyn Odboru životního prostředí vyměňovat servisní organizace městské části Praha 11 Jihoměstská majetková. Pokud je odpadkový koš počmáraný a není mechanicky poškozený,  bude...

Na náměstí Míru začíná Vinobraní na Grébovce

Včera v 11:23

Hudebními či tanečními vystoupeními v pátek 22. září odpoledne začíná vinobraní v Havlíčkových sadech (Grébovka). Páteční program zahájí ve 14 hodin hudební vystoupení na náměstí Míru a v sobotu se akce přesune přímo do Grébovky. Na návštěvníky čeká 87 stánků, z nichž 39 bude prodávat víno....

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

Včera v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Dagmar Šubrtová: Ze světla do tmy, ze tmy do světla

Včera v 08:46

V galerii Jilská 14 v Praze 1 vystavuje svá díla sochařka Dagmar Šubrtová. Pro její tvorbu jsou charakteristické důrazy na historické a sociální přesahy daného místa.

Praha 6: Akce Pošli aktovku dál byla úspěšná, vybralo se rekordní množství

Včera v 08:17

V Praze 6 byl ukončen pátý ročník sběru aktovek a školních pomůcek. Vybralo se rekordní množství, 273 aktovek a nepočítaně školních pomůcek.

Do Prahy 10 na Maňánu

Včera v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Malá Strana září

21. září 2023 v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Vinobraní na Máchalce 2023

21. září 2023 v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Den stromů u Stodůleckého rybníka

21. září 2023 v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 39. týden

21. září 2023 v 11:12

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Další články
Nahoru