Dnes Čtvrtek - jasno 13°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Letní PrahaPražský životVýstavy

Pražský profesionální hasičský sbor slaví. Na náplavce najdete výstavu

31. 5. 2023 - 13. 7. 2023
Úctyhodných 170 let již uplynulo od založení pražského hasičského profesionálního sboru a při této příležitosti se v průběhu letošního roku koná několik symbolických akcí. Jednou z nich je výstava fotografií nazvaná Pražští hasiči nového tisíciletí, která bude slavnostně zahájena 31. května v 17 hodin na Rašínově nábřeží.

Chystaná expozice mapuje uplynulých 22 let činnosti hasičů v Praze a návštěvníka zavede do nebezpečných situací, do nichž se tito profesionálové při své práci den, co den dostávají. Výstava provede zajímavými událostmi za poslední dvě dekády a ukáže pražské profesionální hasiče jako moderní sbor, který chrání Prahu už 170 let.

K vidění budou pohledy nejen ze zásahů při požárech objektů, ale také např. při ničivých povodních z roku 2002, kdy se hasiči museli připravovat na příchod povodňové vlny. To o jak mimořádnou práci se hasiči den, co den zasazují, ukáže například i série obrázků ze záchrany tonoucího se koně, pod kterým se v zimě roku 2004 prolomil led.

Neméně významný byl pro pražské hasiče i rok nadcházející, v němž lehlo popelem dřevěné divadlo v areálu Výstaviště v Holešovicích a škody se tehdy vyšplhaly na 23 miliónů korun.

Mimořádně náročnou zkouškou pražští hasiči prošli v roce 2009, kdy došlo ke zřícení čtyř stropů a sesunutí celého vnitrobloku jednoho z objektů v Soukenické ulici v Praze 1.

Uvidíte také, jak se hasiči udržují v kondici a trénují svoji psychickou i fyzickou odolnost. Expozice bude k vidění až do 13. července.

„Vystavené fotografie názorně ukazují, jak náročné, záslužné a různorodé je povolání pražského hasiče. Je na místě jim všem za profesionální službu, při níž každý den zachraňují životy i majetek Pražanů, vyjádřit obdiv a poděkování. I díky nim je Praha bezpečným městem,” říká primátor Bohuslav Svoboda.

„Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy slaví významné výročí od svého založení. Již 170 let chráníme toto město a jsme tak nejstarší profesionální sbor v českých zemích. Chceme vám touto výstavou přiblížit poslední dvě dekády naší historie. Ukázat vám, že jsme moderní sbor, který se neustále vyvíjí a zlepšuje. Připomenout nedávné milníky našeho sboru, které si mnozí z vás budou pamatovat a našim současným i bývalým kolegům připomenou společnou historii. Umíme se vypořádat s mnoha překážkami a denně chráníme vás a hlavní město. Jsme na to patřičně hrdí. Tato výstava je připomenutí naší práce a poděkování těm, kteří chrání toto město a jeho obyvatele“, doplňuje ředitel HZS hl. m. Prahy Luděk Prudil.


Autor: Alo

Sobota u řeky: Život na Vltavě a rybářské řemeslo

Dnes ve 14:58

Rodinný den plný tradičních řemesel v malebném prostředí Podskalské celnice na Výtoni v Praze 2 v sobotu 15. června.

Den otevřených dveří Prakab a festival KoresponDance

Dnes v 09:21

Společnost Prakab zve na Den otevřených dveří a druhý den festivalu KoresponDance.

MINT Market léto

Dnes v 07:32

Sháníte nové šaty na léto, kabelku k vodě nebo nové náušnice? Přijďte v neděli 16. června od 10 do 18 hodin na MINT Market na Rašínovo nábřeží. Svou tvorbu zde představí více než 130 tvůrců a designérů z celé republiky i zahraničí.

Třicet let Prahy 15: Výstava končí příští týden

Včera v 19:26

Už jen do 20. června je k vidění výstava v parku v Holoubkovské ulici k 30. výročí patnácté městské části.

PesFest 2024 v parku Na Pankráci

Včera v 11:22

Jedenáctý ročník festivalu pro psa a jeho rodinu PesFest v neděli 16. června v parku Na Pankráci v Praze 4

ZŠ Křimická přijme zaměstnance

Včera v 09:24

Základní škola Křimická v Horních Měcholupech nabízí místo paní učitelce nebo panu učiteli 1. stupně. Nabízí možnost ubytování a třídnický příplatek 3 000 korun. Informovala o tom Praha 15 na svém facebookovém profilu. „Těšíme se také na asistenty/ky pedagoga,“ uvedla. Více informací lze získat na...

Cyklojízda s průvodcem Prahy 10: Záběhlice

Včera v 08:17

V úterý 18. června od 18 hodin objedete zajímavá místa Zahradního města a přilehlého okolí Vršovic. Na trase je 10 zastavení s krátkým výkladem. Maximální délka trasy 10 km, dle domluvy s účastníky akce.

Zahradnictví Ďáblice slaví 100 let

Včera v 07:20

V letošním roce slaví Zahradnictví Ďáblice 100 let od svého založení a v průběhu celého roku pořádá různé akce, při kterých zve i do jeho zázemí a arboreta.

Festival jak víno v Praze 3

Včera v 07:19

Farmářský trh na Jiřáku se v sobotu 15. června od 10 hodin podruhé promění na trh vína, pozvaní jsou vinaři z Francie, Gruzie, Portugalska, Itálie, ale i z Mělníka a stálice z jižní Moravy jako vinařství Volařík a další.

Nahlédněte do útrob muzea i po setmění. Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu

Včera v 07:01

Co vše ukrývá muzeum? Jak to vypadá v muzejním podzemí a jaký je pohled na Prahu ze střechy při západu slunce? To za běžného dne nepoznáte. V rámci Pražské muzejní noci to ale možné bude – Národní zemědělské muzeum pro návštěvníky připravilo noční ponor do hlubin i historie muzea, komentovanou...

Komentovaná prohlídka výstavy o Františku Pláničkovi

10. června 2024 ve 12:16

Autorská komentovaná prohlídka výstavy o brankářské legendě Františku Pláničkovi, který žil v nedaleké ulici Sasankova se koná 25. června v 17:30. Výstavou vás provede spoluautor výstavy Vladimír Zápotocký.

Další články
Nahoru