Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - polojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský primátor poskytl svůj starý byt městské agentuře, nastěhovala se do něj samoživitelka
Hřib ve Vršovickém domě, ve kterém pronajal byt městské agentuře. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Pražský primátor poskytl svůj starý byt městské agentuře, nastěhovala se do něj samoživitelka

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) navázal spolupráci s Městskou nájemní agenturou (MNA), nově zřízenou veřejnou službou, která má pomoci zpřístupnit bydlení Pražanům v bytové nouzi. Primátorův byt ve Vršovicích nyní využívá samoživitelka se třemi dětmi. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Mezi prvními majiteli, kteří v létě nabídli svůj byt MNA, byl pražský primátor Zdeněk Hřib. Svojí nabídkou chtěl aktivně přispět k řešení dlouhodobé krize bydlení, a to z pozice soukromé osoby, které se uvolnil byt a chce ho pronajmout.      

„Byty v Praze by v ideálním případě neměly ležet ladem. Důstojné bydlení by nemělo být luxusem, ale zaslouží si ho všichni. Když jsem se tedy dozvěděl o spuštění agentury, nabídl jsem svůj byt, kde se právě dokončila rekonstrukce. Tržním pronájmem bych asi vydělal o něco víc, ale pro mě je důležitá i garance a pomoc lidem v nouzi,“ uvedl primátor. 

Nabídnutý byt musel projít formálním výběrem a nyní figuruje mezi patnácti byty, na něž má MNA uzavřenou smlouvu. V listopadu se do něj nastěhovala matka se třemi malými dětmi, která předtím dočasně bydlela s nimi společně v jedné menší místnosti u svých prarodičů. S nalezením stabilnějšího bydlení, než na ubytovně, se jen s jedním příjmem potýkala dlouhodobě.  

V podobné situaci se podle Hofmana ocitl i starší romský pár, který navzdory stabilním příjmům i pomoci svých dospělých dětí nemohl najít standardní bydlení.

Několik let proto partneři bydleli na soukromé ubytovně, kde za vysoký nájem bydleli v malém prostoru zamořeném plísní i hlodavci. Přes agenturu se jim podařilo najít levnější klidné bydlení, které si na stáří přáli.   

Samoživitelce, s níž agentura podepsala nájemní smlouvu, se díky bytu poskytnutému jedním z majitelů a rychlému zabydlení podařilo dosáhnout svěření jejích dvou dětí zpět do péče poté, co byly dočasně umístěny v dětském domově.     

Nájemce vybírá agentura sama na základě předem stanovených kritérií, a to z řad osob v bytové nouzi, které zažádaly o magistrátní byt anebo přechodně bydlí v pobytových službách Centra sociálních služeb Praha.  

Městská nájemní agentura je nová veřejná služba určená majitelům bytů i lidem v bytové nouzi, jejímž účelem je poskytování dostupného bydlení v Praze. Funguje jako spojka mezi majiteli pražských bytů a nájemníky tím, že majitelům nabízí sadu důležitých garancí a služeb, jako jsou pravidelné hrazení garantovaného příjmu či opravy bytu nad rámec běžných, a vybraným nájemníkům poskytuje podporu při zabydlení nebo zprostředkuje sociální služby. Provozována je Centrem sociálních služeb Praha. 


Autor: Karel Netolický

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

Včera v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Hanspaulský festival

24. června 2022 v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

PIKI příběhy v parku Portheimka

23. června 2022 ve 13:35

Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku...

Praha 4 zavlažuje trávníky

22. června 2022 ve 20:03

Radnice Prahy 4 pořídila v loňském roce závlahy travních porostů do pěti svých revitalizovaných parků. Jedná se o parky na Zeleném pruhu, zahrada Jeremenkova, parku Halasova, na Roztylské náměstí a do parku před ZŠ Jižní na Spořilově.

Festival sportu pro Dvojku nabídne řadu sportovních disciplín

22. června 2022 v 17:33

Přehlídka sportovních aktivit z městské části Praha 2 a okolí pro děti i dospělé se koná ve čtvrtek 23. června od 10 do 17 hodin v Sokole Královské Vinohrady. Vstup je zdarma.

V Praze 13 testovali paměť

22. června 2022 v 15:30

Praha 13 díky spolupráci s Českou alzheimerovskou společností opět pořádala měření paměti obyvatel třináctky starší 40 let. Měření se díky velkému zájmu uskutečnilo ve dvou dnech přímo v budově radnice.

Praha 11: Zahradní slavnost

22. června 2022 v 07:54

Zahradní slavnost v ZŠ Ke Kateřinkám se koná v úterý 28. června od 17 hodin.

Další články
Nahoru