Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražský primátor poskytl svůj starý byt městské agentuře, nastěhovala se do něj samoživitelka
Hřib ve Vršovickém domě, ve kterém pronajal byt městské agentuře. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Pražský primátor poskytl svůj starý byt městské agentuře, nastěhovala se do něj samoživitelka

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) navázal spolupráci s Městskou nájemní agenturou (MNA), nově zřízenou veřejnou službou, která má pomoci zpřístupnit bydlení Pražanům v bytové nouzi. Primátorův byt ve Vršovicích nyní využívá samoživitelka se třemi dětmi. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Mezi prvními majiteli, kteří v létě nabídli svůj byt MNA, byl pražský primátor Zdeněk Hřib. Svojí nabídkou chtěl aktivně přispět k řešení dlouhodobé krize bydlení, a to z pozice soukromé osoby, které se uvolnil byt a chce ho pronajmout.      

„Byty v Praze by v ideálním případě neměly ležet ladem. Důstojné bydlení by nemělo být luxusem, ale zaslouží si ho všichni. Když jsem se tedy dozvěděl o spuštění agentury, nabídl jsem svůj byt, kde se právě dokončila rekonstrukce. Tržním pronájmem bych asi vydělal o něco víc, ale pro mě je důležitá i garance a pomoc lidem v nouzi,“ uvedl primátor. 

Nabídnutý byt musel projít formálním výběrem a nyní figuruje mezi patnácti byty, na něž má MNA uzavřenou smlouvu. V listopadu se do něj nastěhovala matka se třemi malými dětmi, která předtím dočasně bydlela s nimi společně v jedné menší místnosti u svých prarodičů. S nalezením stabilnějšího bydlení, než na ubytovně, se jen s jedním příjmem potýkala dlouhodobě.  

V podobné situaci se podle Hofmana ocitl i starší romský pár, který navzdory stabilním příjmům i pomoci svých dospělých dětí nemohl najít standardní bydlení.

Několik let proto partneři bydleli na soukromé ubytovně, kde za vysoký nájem bydleli v malém prostoru zamořeném plísní i hlodavci. Přes agenturu se jim podařilo najít levnější klidné bydlení, které si na stáří přáli.   

Samoživitelce, s níž agentura podepsala nájemní smlouvu, se díky bytu poskytnutému jedním z majitelů a rychlému zabydlení podařilo dosáhnout svěření jejích dvou dětí zpět do péče poté, co byly dočasně umístěny v dětském domově.     

Nájemce vybírá agentura sama na základě předem stanovených kritérií, a to z řad osob v bytové nouzi, které zažádaly o magistrátní byt anebo přechodně bydlí v pobytových službách Centra sociálních služeb Praha.  

Městská nájemní agentura je nová veřejná služba určená majitelům bytů i lidem v bytové nouzi, jejímž účelem je poskytování dostupného bydlení v Praze. Funguje jako spojka mezi majiteli pražských bytů a nájemníky tím, že majitelům nabízí sadu důležitých garancí a služeb, jako jsou pravidelné hrazení garantovaného příjmu či opravy bytu nad rámec běžných, a vybraným nájemníkům poskytuje podporu při zabydlení nebo zprostředkuje sociální služby. Provozována je Centrem sociálních služeb Praha. 


Autor: Karel Netolický

Dotace v Praze 4: Lhůta pro podání žádostí končí v úterý

16. ledna 2022 v 17:37

Odbor kultury, sportu a dotační politiky Úřadu MČ Praha 4 na facebookovém profilu městské části zveřejnil upozornění pro žadatele v rámci dotačních programů čtvrté městské části.  

Praha 2 si připomíná oběť Jana Palacha

16. ledna 2022 ve 13:00

Dnes si připomínáme oběť studenta Jana Palacha, který svým činem apeloval na ostatní, aby nikdy nepřestali usilovat o demokracii.

Zahradní úpravy ve Vojanových sadech a na Kampě

15. ledna 2022 v 19:43

V příštích týdnech budou probíhat úpravy některých keřových skupin ve Vojanových sadech a v parku Kampa.

Studenti navrhují podobu nové Vltavské filharmonie

14. ledna 2022 v 08:38

Účastníci 14. ročníku studentské architektonické soutěže společnosti Central Group o inspirativní návrh podoby nové národní koncertní budovy mohou své návrhy posílat ještě do konce ledna. Soutěž na téma „Návrh národní koncertní budovy – Vltavská filharmonie“ a podtitulem „Jakou podobu by mohla mít...

Zimní prohlídka mokřadů

13. ledna 2022 ve 13:28

Světový den mokřadů v Toulcově dvoře ve středu 2. února. Podíváte se do rozsáhlého mokřadu a také k tůňkám u prameniště v horním sadu.

Fashion očista. Swap s premiérou dokumentu Fast Fashion

13. ledna 2022 v 11:49

Tento víkend, 15. a 16. ledna, se ve vršovickém kulturním centru Vzlet bude konat velká lednová fashion očista i s premiérou filmu o fast fashion. Přijďte se svými nevhodnými dárky a přebytky ze skříní. Lednový swap bude hlavně o oblečení, ale je možné přinést...

Betlém v Praze 6 pomohl potřebným

13. ledna 2022 v 09:15

Živý betlém v Praze 6 v Písecké bráně byl oslavou adventu a šikovnosti dětí. Peníze, které lidé hned napoprvé věnovali jako dobrovolné vstupné při předvánočním představení, rozdělila radnice potřebným.

Další články
Nahoru