Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - zatazeno 6°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražský primátor poskytl svůj starý byt městské agentuře, nastěhovala se do něj samoživitelka
Hřib ve Vršovickém domě, ve kterém pronajal byt městské agentuře. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Pražský primátor poskytl svůj starý byt městské agentuře, nastěhovala se do něj samoživitelka

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) navázal spolupráci s Městskou nájemní agenturou (MNA), nově zřízenou veřejnou službou, která má pomoci zpřístupnit bydlení Pražanům v bytové nouzi. Primátorův byt ve Vršovicích nyní využívá samoživitelka se třemi dětmi. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Mezi prvními majiteli, kteří v létě nabídli svůj byt MNA, byl pražský primátor Zdeněk Hřib. Svojí nabídkou chtěl aktivně přispět k řešení dlouhodobé krize bydlení, a to z pozice soukromé osoby, které se uvolnil byt a chce ho pronajmout.      

„Byty v Praze by v ideálním případě neměly ležet ladem. Důstojné bydlení by nemělo být luxusem, ale zaslouží si ho všichni. Když jsem se tedy dozvěděl o spuštění agentury, nabídl jsem svůj byt, kde se právě dokončila rekonstrukce. Tržním pronájmem bych asi vydělal o něco víc, ale pro mě je důležitá i garance a pomoc lidem v nouzi,“ uvedl primátor. 

Nabídnutý byt musel projít formálním výběrem a nyní figuruje mezi patnácti byty, na něž má MNA uzavřenou smlouvu. V listopadu se do něj nastěhovala matka se třemi malými dětmi, která předtím dočasně bydlela s nimi společně v jedné menší místnosti u svých prarodičů. S nalezením stabilnějšího bydlení, než na ubytovně, se jen s jedním příjmem potýkala dlouhodobě.  

V podobné situaci se podle Hofmana ocitl i starší romský pár, který navzdory stabilním příjmům i pomoci svých dospělých dětí nemohl najít standardní bydlení.

Několik let proto partneři bydleli na soukromé ubytovně, kde za vysoký nájem bydleli v malém prostoru zamořeném plísní i hlodavci. Přes agenturu se jim podařilo najít levnější klidné bydlení, které si na stáří přáli.   

Samoživitelce, s níž agentura podepsala nájemní smlouvu, se díky bytu poskytnutému jedním z majitelů a rychlému zabydlení podařilo dosáhnout svěření jejích dvou dětí zpět do péče poté, co byly dočasně umístěny v dětském domově.     

Nájemce vybírá agentura sama na základě předem stanovených kritérií, a to z řad osob v bytové nouzi, které zažádaly o magistrátní byt anebo přechodně bydlí v pobytových službách Centra sociálních služeb Praha.  

Městská nájemní agentura je nová veřejná služba určená majitelům bytů i lidem v bytové nouzi, jejímž účelem je poskytování dostupného bydlení v Praze. Funguje jako spojka mezi majiteli pražských bytů a nájemníky tím, že majitelům nabízí sadu důležitých garancí a služeb, jako jsou pravidelné hrazení garantovaného příjmu či opravy bytu nad rámec běžných, a vybraným nájemníkům poskytuje podporu při zabydlení nebo zprostředkuje sociální služby. Provozována je Centrem sociálních služeb Praha. 


Autor: Karel Netolický

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Další články
Nahoru