Dnes Sobota - jasno 28°C
Zítra Neděle - jasno 31°C
Sobota 20. 7. 2024
Svátek má Ilja
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský primátor Hřib se v Kyjevě sešel se svým protějškem Kličkem
Delegace primátorů při prohlídce poničeného Kyjeva. Druhý zprava je hostitel Vitalij Kličko, druhý zleva pražský primátor Zdeněk Hřib. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Pražský primátor Hřib se v Kyjevě sešel se svým protějškem Kličkem

Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) společně s primátory Varšavy, Bratislavy a Budapešti jako představitelé Paktu svobodných měst přijali pozvání Vitalije Klička, primátora Kyjeva, a v ukrajinském hlavním městě se zúčastnili společného jednání. Mezi hlavní témata cesty patří prohloubení meziměstské spolupráce v oblasti humanitární pomoci, podpora uprchlíkům, plánování poválečné obnovy a posílení bezpečnostní a krizové připravenosti zúčastněných hlavních měst. Informoval o tom mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.  

Praha a další hlavní města zemí V4 patří od začátku války na Ukrajině mezi výrazné podporovatele Kyjeva a dalších ukrajinských měst. Pouze samotná města Praha, Varšava, Budapešť a Bratislava od loňského února přijala více než půl milionu lidí prchajících z Ukrajiny před válkou a ukrajinským městům zaslala i významnou humanitární pomoc. 

„Role měst je v pomoci Ukrajině, která čelí genocidě ze strany Ruska, klíčová. Kvůli útokům na tamní důležitou infrastrukturu k nám prchají lidé, kterým jsme poskytli zázemí do doby, než invaze v jejich zemi skončí. Primátor Kličko pomoc Prahy velmi oceňuje. Je to také naše válka, a proto i já chci poděkovat Pražanům za dosavadní projevy nebývalé solidarity a lidskosti,“ řekl Hřib.

Společně se svým varšavským protějškem Rafałem Trzaskowským Kyjev navštívili již v polovině loňského února, tedy 9 dní před ruskou invazí. Kyjevu nabídli členství Paktu svobodných měst – společenství měst, které hlavní města zemí V4 založila v roce 2019 na podporu lidských práv, demokracie a svobody.

Kličko toto členství přijal a Kyjev v září minulého roku během Prague Summit of Cities vstoupil do Paktu svobodných měst. Toto partnerství podle Hřiba umožňuje efektivní komunikaci a unikátní koordinaci pomoci Ukrajině na meziměstské mezinárodní úrovni.

„Praha v prosinci věnovala Kyjevu 400 topidel a 10 elektrocentrál a od začátku únorové krize ukrajinským městům poskytla dvě desítky tramvají, sanitní a záchranné vozy, autobusy, balíčky s potravinami a ve spolupráci s organizací Člověk v tísni dalším základním vybavením v hodnotě 10 milionů korun a také zdravotnický materiál,“ vyjmenoval mluvčí Hofman.

Anketa

Pomohl/a jste už nějakým způsobem uprchlíkům z Ukrajiny?

12.7%
(12.7%)
87.3%
(87.3%)
Praha podle něj spolupracuje s UNICEF na rozmanité a dlouhodobější pomoci dětem a jejich rodinám, které našly v Praze bezpečí. UNICEF na tuto pomoc vyhradil 333 milionů korun. Varšava kromě 5 tisíc palet humanitární pomoci také poskytla 60 vagónů metra, Budapešť 15 autobusů a Bratislava 25 autobusů.

Vitalij Kličko během společného jednání s primátory mluvil zejména o stavu kritické infrastruktury v Kyjevě, jejíž funkčnost je nutná pro udržení obyvatel ve městě. Rusko se podle něj při teroristických útocích na Kyjev zaměřuje zejména na civilní cíle.


Autor: Karel Netolický
Další články
Nahoru