Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražský primátor Hřib se v Kyjevě sešel se svým protějškem Kličkem
Delegace primátorů při prohlídce poničeného Kyjeva. Druhý zprava je hostitel Vitalij Kličko, druhý zleva pražský primátor Zdeněk Hřib. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Pražský primátor Hřib se v Kyjevě sešel se svým protějškem Kličkem

Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) společně s primátory Varšavy, Bratislavy a Budapešti jako představitelé Paktu svobodných měst přijali pozvání Vitalije Klička, primátora Kyjeva, a v ukrajinském hlavním městě se zúčastnili společného jednání. Mezi hlavní témata cesty patří prohloubení meziměstské spolupráce v oblasti humanitární pomoci, podpora uprchlíkům, plánování poválečné obnovy a posílení bezpečnostní a krizové připravenosti zúčastněných hlavních měst. Informoval o tom mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.  

Praha a další hlavní města zemí V4 patří od začátku války na Ukrajině mezi výrazné podporovatele Kyjeva a dalších ukrajinských měst. Pouze samotná města Praha, Varšava, Budapešť a Bratislava od loňského února přijala více než půl milionu lidí prchajících z Ukrajiny před válkou a ukrajinským městům zaslala i významnou humanitární pomoc. 

„Role měst je v pomoci Ukrajině, která čelí genocidě ze strany Ruska, klíčová. Kvůli útokům na tamní důležitou infrastrukturu k nám prchají lidé, kterým jsme poskytli zázemí do doby, než invaze v jejich zemi skončí. Primátor Kličko pomoc Prahy velmi oceňuje. Je to také naše válka, a proto i já chci poděkovat Pražanům za dosavadní projevy nebývalé solidarity a lidskosti,“ řekl Hřib.

Společně se svým varšavským protějškem Rafałem Trzaskowským Kyjev navštívili již v polovině loňského února, tedy 9 dní před ruskou invazí. Kyjevu nabídli členství Paktu svobodných měst – společenství měst, které hlavní města zemí V4 založila v roce 2019 na podporu lidských práv, demokracie a svobody.

Kličko toto členství přijal a Kyjev v září minulého roku během Prague Summit of Cities vstoupil do Paktu svobodných měst. Toto partnerství podle Hřiba umožňuje efektivní komunikaci a unikátní koordinaci pomoci Ukrajině na meziměstské mezinárodní úrovni.

„Praha v prosinci věnovala Kyjevu 400 topidel a 10 elektrocentrál a od začátku únorové krize ukrajinským městům poskytla dvě desítky tramvají, sanitní a záchranné vozy, autobusy, balíčky s potravinami a ve spolupráci s organizací Člověk v tísni dalším základním vybavením v hodnotě 10 milionů korun a také zdravotnický materiál,“ vyjmenoval mluvčí Hofman.

Anketa

Pomohl/a jste už nějakým způsobem uprchlíkům z Ukrajiny?

13.8%
(13.8%)
86.2%
(86.2%)
Praha podle něj spolupracuje s UNICEF na rozmanité a dlouhodobější pomoci dětem a jejich rodinám, které našly v Praze bezpečí. UNICEF na tuto pomoc vyhradil 333 milionů korun. Varšava kromě 5 tisíc palet humanitární pomoci také poskytla 60 vagónů metra, Budapešť 15 autobusů a Bratislava 25 autobusů.

Vitalij Kličko během společného jednání s primátory mluvil zejména o stavu kritické infrastruktury v Kyjevě, jejíž funkčnost je nutná pro udržení obyvatel ve městě. Rusko se podle něj při teroristických útocích na Kyjev zaměřuje zejména na civilní cíle.


Autor: Karel Netolický

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Praha 4 valorizuje nájemné, výše odpovídá polovině roční míry inflace

25. ledna 2023 v 18:10

Praha 4 uplatní pro letošní rok valorizaci nájemného za pronájem majetku ve vlastnictví metropole, svěřeného čtvrté městské části, ve výši 7,55 procenta. To odpovídá polovině roční míry inflace oficiálně vyhlášené Českým statistickým úřadem za rok 2022. Rozhodla o tom dnes Rada městské části...

Další články
Nahoru