Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - oblacno 4°C
Pondělí 24. 1. 2022
Svátek má Milena
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražský primátor Hřib: Babiš by se k nám měl přijít učit, jak správně hospodařit
Pražský primátor Zdeněk Hřib. Foto: Jan Puci

Pražský primátor Hřib: Babiš by se k nám měl přijít učit, jak správně hospodařit

„Babiš plete hrušky s jablky, protože sčítá zůstatek na účtech magistrátu a městských částí se samostatným vedením. Dává to asi tak stejný smysl, jako sečíst zůstatky na účtech moravskoslezského kraje s hejtmanem za ANO s účty všech obcí v tom kraji, bez ohledu na to, kdo je tam starosta,“ sdělil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v úvodu reakce na středeční projev expremiéra Andreje Babiše (ANO), který se při kritice programového prohlášen vlády pustil do hospodaření hlavního města.

Babiš včera v Poslanecké sněmovně řekl, že informace o rozvrácených veřejných financích České republiky jsou lži. „Nynější dluh opticky umožnilo i to, že obce a kraje se doslova topí v penězích. Mají rekordní přebytky v hospodaření,“ uvedl Babiš.

Jako příklad uvedl hlavní město. „Takže kolik měly na kontech obce a města? 313 miliard a kraje 71,5 miliardy. Praha dokonce sedí na devadesáti miliardách. To není možné, kolik mají peněz. A stále víc a víc. Ale na co to mají, když neinvestují,“ řekl.

Server Pražský patriot požádal Zdeňka Hřiba o reakci na tato slova. Kromě citace uvedené v úvodu tohoto článku napsal také:

„Podle rozpočtových pravidel, pokud chcete jako město něco stavět, tak na to musíte mít peníze na účtu a bez toho nelze investici spustit. Je smutnou vizitkou bývalého premiéra a ministra financí Andreje Babiše, že toto neví.  Pražskými prioritami jsou velké investice i nízké zadlužení. Hospodaříme s vyrovnaným rozpočtem. To se nedá říci o hospodaření se státním rozpočtem a vytvoření státního dluhu ve výši 420 miliard za vlády Andreje Babiše. Měl by se k nám přijít učit, jak správně hospodařit,“ napsal primátor.

„Přesto, že už druhé volební období nemělo město prakticky žádnou podporu ze strany státu, se Praha mění, a ještě bude měnit doslova před očima. Opravujeme a diagnostikujeme mosty, stavíme novou Štvanickou lávku, postavili jsme Trojskou lávku, investujeme do nových tramvajových tratí. Stavíme a otvíráme nová P+R parkoviště, zahájíme další fázi stavby Metra D a navážeme na úspěšný geologický průzkum. Investujeme také do modernizace a bezbariérového zpřístupňování stanic metra. V rozpočtu na rok 2022 jsou peníze na projekty s celostátním dopadem i na menší projekty. Vyčlenění peněz města na investice doprovázejí úsporná opatření v provozu magistrátu, jako například snížení počtu úředníků o sedm procent,“ pokračoval. 

„Přístup státu by se ale měl změnit a některé stavby by měl kofinancovat stát, zejména metro D, pokračování vnitřního Městského okruhu nebo bytové domy pro dostupné bydlení na pozemcích města,“ dodal pražský primátor Zdeněk Hřib.


Autor: Jan Puci

Náměstek Hlubuček: Trolejbusy snižujeme emise v MHD a naplňujeme tak Klimatický plán Prahy

15. ledna 2022 v 15:59

Do Prahy se po více než půl století vrací trolejbusy, které na některých trasách nahradí autobusy s dieselovým pohonem. Podle náměstka primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petra Hlubučka (STAN) jde o další z projektů na poli udržitelné...

Vedení Prahy 13 kritizuje zdražení svozu odpadu na sídlištích, obává se vzniku černých skládek

4. ledna 2022 v 16:55

Většině obyvatel hlavního města se od začátku letošního roku zvýšily ceny za svoz odpadu. Pražští zastupitelé totiž před Vánoci schválili vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýšily nejvíce v případě velkých kontejnerů na sídlištích, kde to je...

Názor: Praha se střelila do nohy, už když chtěla zatočit s hazardem

16. prosince 2021 ve 13:16

Kdyby Praha lépe promýšlela svá vlastní pravidla a jejich reálné ekonomické dopady, nemusela by být situace s výpadkem daňových příjmů do pražského rozpočtu tak závažná. Jako ukázkový příklad toho může posloužit kritizovaná regulační vyhláška z dílny radní pro legislativu Hany Kordové Marvanové...

Vyšší cena za svoz odpadu se promítne do vzniku černých skládek, obává se Praha 5

16. prosince 2021 v 11:07

Za svoz odpadu si pravděpodobně v příštích měsících Pražené připlatí. Vedení hlavního města totiž plánuje od ledna příštího roku upravit ceny svozu. Obyvatelům sídlišť tento krok z peněženek může vytáhnout až 420 korun ročně navíc. Praha 5 upozorňuje, že kvůli tomu mohou vznikat v ulicích černé...

Další články
Nahoru