Dnes Pátek - polojasno 4°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 28. 1. 2022
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražský primátor Hřib: Babiš by se k nám měl přijít učit, jak správně hospodařit
Pražský primátor Zdeněk Hřib. Foto: Jan Puci

Pražský primátor Hřib: Babiš by se k nám měl přijít učit, jak správně hospodařit

„Babiš plete hrušky s jablky, protože sčítá zůstatek na účtech magistrátu a městských částí se samostatným vedením. Dává to asi tak stejný smysl, jako sečíst zůstatky na účtech moravskoslezského kraje s hejtmanem za ANO s účty všech obcí v tom kraji, bez ohledu na to, kdo je tam starosta,“ sdělil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v úvodu reakce na středeční projev expremiéra Andreje Babiše (ANO), který se při kritice programového prohlášen vlády pustil do hospodaření hlavního města.

Babiš včera v Poslanecké sněmovně řekl, že informace o rozvrácených veřejných financích České republiky jsou lži. „Nynější dluh opticky umožnilo i to, že obce a kraje se doslova topí v penězích. Mají rekordní přebytky v hospodaření,“ uvedl Babiš.

Jako příklad uvedl hlavní město. „Takže kolik měly na kontech obce a města? 313 miliard a kraje 71,5 miliardy. Praha dokonce sedí na devadesáti miliardách. To není možné, kolik mají peněz. A stále víc a víc. Ale na co to mají, když neinvestují,“ řekl.

Server Pražský patriot požádal Zdeňka Hřiba o reakci na tato slova. Kromě citace uvedené v úvodu tohoto článku napsal také:

„Podle rozpočtových pravidel, pokud chcete jako město něco stavět, tak na to musíte mít peníze na účtu a bez toho nelze investici spustit. Je smutnou vizitkou bývalého premiéra a ministra financí Andreje Babiše, že toto neví.  Pražskými prioritami jsou velké investice i nízké zadlužení. Hospodaříme s vyrovnaným rozpočtem. To se nedá říci o hospodaření se státním rozpočtem a vytvoření státního dluhu ve výši 420 miliard za vlády Andreje Babiše. Měl by se k nám přijít učit, jak správně hospodařit,“ napsal primátor.

„Přesto, že už druhé volební období nemělo město prakticky žádnou podporu ze strany státu, se Praha mění, a ještě bude měnit doslova před očima. Opravujeme a diagnostikujeme mosty, stavíme novou Štvanickou lávku, postavili jsme Trojskou lávku, investujeme do nových tramvajových tratí. Stavíme a otvíráme nová P+R parkoviště, zahájíme další fázi stavby Metra D a navážeme na úspěšný geologický průzkum. Investujeme také do modernizace a bezbariérového zpřístupňování stanic metra. V rozpočtu na rok 2022 jsou peníze na projekty s celostátním dopadem i na menší projekty. Vyčlenění peněz města na investice doprovázejí úsporná opatření v provozu magistrátu, jako například snížení počtu úředníků o sedm procent,“ pokračoval. 

„Přístup státu by se ale měl změnit a některé stavby by měl kofinancovat stát, zejména metro D, pokračování vnitřního Městského okruhu nebo bytové domy pro dostupné bydlení na pozemcích města,“ dodal pražský primátor Zdeněk Hřib.


Autor: Jan Puci

Radní Zábranský: Praha se při zrušení stanovišť pro koňské povozy inspirovala v zahraničí

Včera v 17:53

„Pražští radní na konci loňského roku rozhodli o zrušení stanovišť pro koňské povozy na Staroměstském náměstí a ve Stromovce, a to od roku 2023. Praha se v této věci inspirovala u jiných zahraničních měst, jako je Paříž, Londýn, Oxford, Barcelona, Řím, Montreal či Chicago. Koňské povozy sice...

Prokop: Zastupitelé ANO prosadili diskusi s odborníky a chovateli koní na program zastupitelstva

Včera v 15:27

Podle zastupitelů hnutí ANO je nedávný zákaz provozu koňských spřežení v centru města velmi sporný, protože radní rozhodli pouze na základě pohledu jedné ze stran a nevyslechli si argumenty protistrany, pro kterou hovoří například pravidelné kontroly veterinární správy. V tiskovém prohlášení...

Náměstek Hlubuček: Trolejbusy snižujeme emise v MHD a naplňujeme tak Klimatický plán Prahy

15. ledna 2022 v 15:59

Do Prahy se po více než půl století vrací trolejbusy, které na některých trasách nahradí autobusy s dieselovým pohonem. Podle náměstka primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petra Hlubučka (STAN) jde o další z projektů na poli udržitelné...

Vedení Prahy 13 kritizuje zdražení svozu odpadu na sídlištích, obává se vzniku černých skládek

4. ledna 2022 v 16:55

Většině obyvatel hlavního města se od začátku letošního roku zvýšily ceny za svoz odpadu. Pražští zastupitelé totiž před Vánoci schválili vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýšily nejvíce v případě velkých kontejnerů na sídlištích, kde to je...

Další články
Nahoru