Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - polojasno 28°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský primátor Hřib: Babiš by se k nám měl přijít učit, jak správně hospodařit
Pražský primátor Zdeněk Hřib. Foto: Jan Puci

Pražský primátor Hřib: Babiš by se k nám měl přijít učit, jak správně hospodařit

„Babiš plete hrušky s jablky, protože sčítá zůstatek na účtech magistrátu a městských částí se samostatným vedením. Dává to asi tak stejný smysl, jako sečíst zůstatky na účtech moravskoslezského kraje s hejtmanem za ANO s účty všech obcí v tom kraji, bez ohledu na to, kdo je tam starosta,“ sdělil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v úvodu reakce na středeční projev expremiéra Andreje Babiše (ANO), který se při kritice programového prohlášen vlády pustil do hospodaření hlavního města.

Babiš včera v Poslanecké sněmovně řekl, že informace o rozvrácených veřejných financích České republiky jsou lži. „Nynější dluh opticky umožnilo i to, že obce a kraje se doslova topí v penězích. Mají rekordní přebytky v hospodaření,“ uvedl Babiš.

Jako příklad uvedl hlavní město. „Takže kolik měly na kontech obce a města? 313 miliard a kraje 71,5 miliardy. Praha dokonce sedí na devadesáti miliardách. To není možné, kolik mají peněz. A stále víc a víc. Ale na co to mají, když neinvestují,“ řekl.

Server Pražský patriot požádal Zdeňka Hřiba o reakci na tato slova. Kromě citace uvedené v úvodu tohoto článku napsal také:

„Podle rozpočtových pravidel, pokud chcete jako město něco stavět, tak na to musíte mít peníze na účtu a bez toho nelze investici spustit. Je smutnou vizitkou bývalého premiéra a ministra financí Andreje Babiše, že toto neví.  Pražskými prioritami jsou velké investice i nízké zadlužení. Hospodaříme s vyrovnaným rozpočtem. To se nedá říci o hospodaření se státním rozpočtem a vytvoření státního dluhu ve výši 420 miliard za vlády Andreje Babiše. Měl by se k nám přijít učit, jak správně hospodařit,“ napsal primátor.

„Přesto, že už druhé volební období nemělo město prakticky žádnou podporu ze strany státu, se Praha mění, a ještě bude měnit doslova před očima. Opravujeme a diagnostikujeme mosty, stavíme novou Štvanickou lávku, postavili jsme Trojskou lávku, investujeme do nových tramvajových tratí. Stavíme a otvíráme nová P+R parkoviště, zahájíme další fázi stavby Metra D a navážeme na úspěšný geologický průzkum. Investujeme také do modernizace a bezbariérového zpřístupňování stanic metra. V rozpočtu na rok 2022 jsou peníze na projekty s celostátním dopadem i na menší projekty. Vyčlenění peněz města na investice doprovázejí úsporná opatření v provozu magistrátu, jako například snížení počtu úředníků o sedm procent,“ pokračoval. 

„Přístup státu by se ale měl změnit a některé stavby by měl kofinancovat stát, zejména metro D, pokračování vnitřního Městského okruhu nebo bytové domy pro dostupné bydlení na pozemcích města,“ dodal pražský primátor Zdeněk Hřib.


Autor: Jan Puci

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru