Dnes Středa - polojasno 19°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský popelář odnese za směnu čtyři tuny odpadu a nachodí 21 tisíc kroků
Popelář při ranní šichtě na Smíchově. Foto: Karel Netolický

Pražský popelář odnese za směnu čtyři tuny odpadu a nachodí 21 tisíc kroků

Díky moderním technologiím a ochotě zaměstnanců svozová společnost Pražské služby zjistila zajímavá data. Například to, že popelář našlape za hodinu skoro tři tisíce kroků a během směny odnese čtyři tuny odpadu. Informoval o tom mluvčí PSAS Radim Mana.

„Prostřednictvím krokoměrů a fitness náramků bylo změřeno, že náš popelář udělá za hodinu průměrně 2783 kroků. Dále jsme vypočítali, že za hodinu odnese v průměru 4183 kilogramů odpadu,“ sdělil Mana. Jedna směna popelářů trvá zhruba 7,5 hodiny, uvedl mluvčí.

Společnost podle něj bude průběžně až do podzimu na sociálních sítích informovat o pracovních a oborových zajímavostech spojených se svozem odpadu.

Další statistiky se týkají spalovny odpadu v Malešicích (ZEVO), kde končí většina směsného komunálního odpadu z metropole. „Spalovna loni zpracovala 282 740 tun odpadu, přičemž odpad je spalován při teplotě až 2000 stupňů Celsia,“ sdělil Mana.

„Fakt, že ZEVO Malešice vyrábí energii a teplo pro zhruba 20 tisíc pražských domácností, je známý. Méně se však ví, že do bunkru pod spalovnou, kde je odpad spalován, se vejde až 6000 tun odpadu,“ podotkl.

Další prezentovaná data se týkají vozového parku. Společnost má k dispozice 55 velkých sypačů, přičemž část z nich lze přestavět na kropicí a úklidové vozy.

O chodníky se stará 26 elektrických Gluttonů Pražských služeb a v centru města jezdí první úklidové elektromobily Bucher. „S elektrickými vozy máme dobrou zkušenost. Bateriemi poháněné Buchery najely již 56 158 kilometrů,“ řekl mluvčí.

Největší pražská svozová společnost má na starosti zhruba 106 000 nádob na směsný odpad, přibližně 54 825 nádob a kontejnerů na tříděný odpad. K tomu se stará 1120 kilometrů městských vozovek a 630 kilometrů chodníků. Firma zaměstnává zhruba 1700 lidí.


Autor: Jan Puci

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Praha 14: Retro Party na Plechárně

30. září 2022 v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

30. září 2022 v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Dobrobazar: Darujte druhý život nevyužitým věcem

30. září 2022 v 07:29

Výtěžek z prodeje podpoří komunitní život Dolních Měcholup a okolí, akce se koná 8. října.

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

30. září 2022 v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

Další články
Nahoru