Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražský popelář odnese za směnu čtyři tuny odpadu a nachodí 21 tisíc kroků
Popelář při ranní šichtě na Smíchově. Foto: Karel Netolický

Pražský popelář odnese za směnu čtyři tuny odpadu a nachodí 21 tisíc kroků

Díky moderním technologiím a ochotě zaměstnanců svozová společnost Pražské služby zjistila zajímavá data. Například to, že popelář našlape za hodinu skoro tři tisíce kroků a během směny odnese čtyři tuny odpadu. Informoval o tom mluvčí PSAS Radim Mana.

„Prostřednictvím krokoměrů a fitness náramků bylo změřeno, že náš popelář udělá za hodinu průměrně 2783 kroků. Dále jsme vypočítali, že za hodinu odnese v průměru 4183 kilogramů odpadu,“ sdělil Mana. Jedna směna popelářů trvá zhruba 7,5 hodiny, uvedl mluvčí.

Společnost podle něj bude průběžně až do podzimu na sociálních sítích informovat o pracovních a oborových zajímavostech spojených se svozem odpadu.

Další statistiky se týkají spalovny odpadu v Malešicích (ZEVO), kde končí většina směsného komunálního odpadu z metropole. „Spalovna loni zpracovala 282 740 tun odpadu, přičemž odpad je spalován při teplotě až 2000 stupňů Celsia,“ sdělil Mana.

„Fakt, že ZEVO Malešice vyrábí energii a teplo pro zhruba 20 tisíc pražských domácností, je známý. Méně se však ví, že do bunkru pod spalovnou, kde je odpad spalován, se vejde až 6000 tun odpadu,“ podotkl.

Další prezentovaná data se týkají vozového parku. Společnost má k dispozice 55 velkých sypačů, přičemž část z nich lze přestavět na kropicí a úklidové vozy.

O chodníky se stará 26 elektrických Gluttonů Pražských služeb a v centru města jezdí první úklidové elektromobily Bucher. „S elektrickými vozy máme dobrou zkušenost. Bateriemi poháněné Buchery najely již 56 158 kilometrů,“ řekl mluvčí.

Největší pražská svozová společnost má na starosti zhruba 106 000 nádob na směsný odpad, přibližně 54 825 nádob a kontejnerů na tříděný odpad. K tomu se stará 1120 kilometrů městských vozovek a 630 kilometrů chodníků. Firma zaměstnává zhruba 1700 lidí.


Autor: Jan Puci

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

Včera v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Další články
Nahoru