Dnes Pondělí - oblacno 6°C
Zítra Úterý - prehanky-snih 6°C
Pondělí 27. 3. 2023
Svátek má Dita
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražský popelář odnese za směnu čtyři tuny odpadu a nachodí 21 tisíc kroků
Popelář při ranní šichtě na Smíchově. Foto: Karel Netolický

Pražský popelář odnese za směnu čtyři tuny odpadu a nachodí 21 tisíc kroků

Díky moderním technologiím a ochotě zaměstnanců svozová společnost Pražské služby zjistila zajímavá data. Například to, že popelář našlape za hodinu skoro tři tisíce kroků a během směny odnese čtyři tuny odpadu. Informoval o tom mluvčí PSAS Radim Mana.

„Prostřednictvím krokoměrů a fitness náramků bylo změřeno, že náš popelář udělá za hodinu průměrně 2783 kroků. Dále jsme vypočítali, že za hodinu odnese v průměru 4183 kilogramů odpadu,“ sdělil Mana. Jedna směna popelářů trvá zhruba 7,5 hodiny, uvedl mluvčí.

Společnost podle něj bude průběžně až do podzimu na sociálních sítích informovat o pracovních a oborových zajímavostech spojených se svozem odpadu.

Další statistiky se týkají spalovny odpadu v Malešicích (ZEVO), kde končí většina směsného komunálního odpadu z metropole. „Spalovna loni zpracovala 282 740 tun odpadu, přičemž odpad je spalován při teplotě až 2000 stupňů Celsia,“ sdělil Mana.

„Fakt, že ZEVO Malešice vyrábí energii a teplo pro zhruba 20 tisíc pražských domácností, je známý. Méně se však ví, že do bunkru pod spalovnou, kde je odpad spalován, se vejde až 6000 tun odpadu,“ podotkl.

Další prezentovaná data se týkají vozového parku. Společnost má k dispozice 55 velkých sypačů, přičemž část z nich lze přestavět na kropicí a úklidové vozy.

O chodníky se stará 26 elektrických Gluttonů Pražských služeb a v centru města jezdí první úklidové elektromobily Bucher. „S elektrickými vozy máme dobrou zkušenost. Bateriemi poháněné Buchery najely již 56 158 kilometrů,“ řekl mluvčí.

Největší pražská svozová společnost má na starosti zhruba 106 000 nádob na směsný odpad, přibližně 54 825 nádob a kontejnerů na tříděný odpad. K tomu se stará 1120 kilometrů městských vozovek a 630 kilometrů chodníků. Firma zaměstnává zhruba 1700 lidí.


Autor: Jan Puci

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

Dnes v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

Dnes v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

Dnes v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

Dnes v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

Dnes v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Výstavu Jen tak najdete na radnici do konce března

Včera v 07:52

Výstavu fotografií autorek Vlasty Vobecké, Slávky Matouškové a Zuzany Janečkové s názvem Jen tak najdete do konce měsíce na radnici Prahy 11.

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 13. týden

23. března 2023 v 19:30

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Oslavy Velikonoc v Písecké bráně

23. března 2023 v 19:13

Tradiční oslavy Velikonoc v Písecké bráně v Praze 6 začínají v neděli 26. března ve 14 hodin. Vystoupí dětský soubor Sedmihlásek, bude se upalovat Morana, uvidíte výstavu fotografií a těšte se na Velikonoční rej.

Pražský festival piva představí 50 pivovarů

23. března 2023 v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Další články
Nahoru