Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský orloj ožívá digitálními triky
Designer Dalibor Cee před Staroměstským orlojem. Foto: NVIDIA

Pražský orloj ožívá digitálními triky

Společnost NVIDIA pozvala zkušené animátory z České republiky, Polska a Rumunska k tvorbě videa unikátním způsobem oživujícího ikonické památky jejich rodných zemí. Polsko zastupuje ikonický Starý jeřáb v historickém přístavu města Gdaňsk, Rumunsko zase budova Unie rumunských architektů. V České republice padla volba na Staroměstský orloj v centru Prahy. Zpracování videa s touto památkou se ujal zkušený designer Dalibor Cee.

Dalibor má s tvorbou 3D animací bohaté zkušenosti. Jeho prvním projektem byla už ve dvanácti letech tvorba návrhu pergoly pro babičku. Následovalo studium 3D grafiky ve Spojeném království na střední škole zaměřené na tvorbu her a poté získávání pracovních zkušeností na Kypru tvorbou architektonických 3D návrhů pro filmový průmysl. 

U filmu Dalibor zůstal i po návratu do České republiky a specializuje se na fluidní 3D efekty, jako simulace explozí či kouře. Podílí se také na ambiciózním českém snímku Tajemství a smysl života, který má vyjít v letošním roce. Vedle toho stojí za vizualizacemi pro pražské Planetárium a bohaté zkušenosti má i s populárním videomappingem, který oživuje významné české památky a budovy. 

Staroměstský orloj si vybral jako dominantu historické Prahy a v jeho futuristickém rozpohybování se nechal inspirovat návrhy vygenerovanými umělou inteligencí. V populárním 3D programu Blender nechává Dalibor postupně vystoupit zlaté a křišťálové elementy z ciferníků pražské památky a roztáčí je v podívané plné světelných her a odlesků. 

Vše je klíčováno na záběry z několika kamer, ale podle autorových slovsi podobné podklady může dnes pořídit téměř každý třeba na chytrý telefon. V kombinaci s faktem, že Blender je dostupný zdarma, se tak otevírá snadná cesta ke kouzlům tvorby 3D efektů všem kreativním jedincům.

„Rád bych řekl, že všechno je jednoduché. Jenom člověk musí trochu chtít a musí ho to trochu zajímat," dodává Dalibor Cee.

Výkon zajistí i snadno přenosný notebook 

Tvorba podobných efektů, které známe především z filmů, je však velmi náročná na výpočetní výkon. Donedávna byla spojena s dlouhými renderovacími časy a prací na stolních pracovních stanicích.  

Pokrok v architektuře grafických karet během posledních let ale tuto situaci citelně mění a přináší dostatek výkonu i do světa přenosných zařízení. Jednou ze zásadních platforem, které mají usnadnit práci tvůrcům obsahu po celém světě, je NVIDIA Studio

Tato platforma sdružuje nejen pracovní stanice, ale také moderní notebooky i ovladače optimalizované právě pro tvorbu ve 3D programech, střih videí a podobné činnosti. 

Dalibor pro tvorbu futuristické vize Staroměstského orloje využil notebook ASUS ProArt. Ten podle něj dokáže i přes kompaktní rozměry blízké „obyčejným” notebookům nabídnout výkon srovnatelný s moderními stolními pracovními stanicemi. 


Autor: Hla

Malostranský hřbitov zve na vycházku

Dnes v 07:40

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku v sobotu 27. července od 14 hodin. Kromě historie hřbitova se dozvíte také zajímavosti ze života osobností, jejichž výročí si o prázdninách připomínáme.

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Včera v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

23. července 2024 v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Další články
Nahoru