Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský orloj ožívá digitálními triky
Designer Dalibor Cee před Staroměstským orlojem. Foto: NVIDIA

Pražský orloj ožívá digitálními triky

Společnost NVIDIA pozvala zkušené animátory z České republiky, Polska a Rumunska k tvorbě videa unikátním způsobem oživujícího ikonické památky jejich rodných zemí. Polsko zastupuje ikonický Starý jeřáb v historickém přístavu města Gdaňsk, Rumunsko zase budova Unie rumunských architektů. V České republice padla volba na Staroměstský orloj v centru Prahy. Zpracování videa s touto památkou se ujal zkušený designer Dalibor Cee.

Dalibor má s tvorbou 3D animací bohaté zkušenosti. Jeho prvním projektem byla už ve dvanácti letech tvorba návrhu pergoly pro babičku. Následovalo studium 3D grafiky ve Spojeném království na střední škole zaměřené na tvorbu her a poté získávání pracovních zkušeností na Kypru tvorbou architektonických 3D návrhů pro filmový průmysl. 

U filmu Dalibor zůstal i po návratu do České republiky a specializuje se na fluidní 3D efekty, jako simulace explozí či kouře. Podílí se také na ambiciózním českém snímku Tajemství a smysl života, který má vyjít v letošním roce. Vedle toho stojí za vizualizacemi pro pražské Planetárium a bohaté zkušenosti má i s populárním videomappingem, který oživuje významné české památky a budovy. 

Staroměstský orloj si vybral jako dominantu historické Prahy a v jeho futuristickém rozpohybování se nechal inspirovat návrhy vygenerovanými umělou inteligencí. V populárním 3D programu Blender nechává Dalibor postupně vystoupit zlaté a křišťálové elementy z ciferníků pražské památky a roztáčí je v podívané plné světelných her a odlesků. 

Vše je klíčováno na záběry z několika kamer, ale podle autorových slovsi podobné podklady může dnes pořídit téměř každý třeba na chytrý telefon. V kombinaci s faktem, že Blender je dostupný zdarma, se tak otevírá snadná cesta ke kouzlům tvorby 3D efektů všem kreativním jedincům.

„Rád bych řekl, že všechno je jednoduché. Jenom člověk musí trochu chtít a musí ho to trochu zajímat," dodává Dalibor Cee.

Výkon zajistí i snadno přenosný notebook 

Tvorba podobných efektů, které známe především z filmů, je však velmi náročná na výpočetní výkon. Donedávna byla spojena s dlouhými renderovacími časy a prací na stolních pracovních stanicích.  

Pokrok v architektuře grafických karet během posledních let ale tuto situaci citelně mění a přináší dostatek výkonu i do světa přenosných zařízení. Jednou ze zásadních platforem, které mají usnadnit práci tvůrcům obsahu po celém světě, je NVIDIA Studio

Tato platforma sdružuje nejen pracovní stanice, ale také moderní notebooky i ovladače optimalizované právě pro tvorbu ve 3D programech, střih videí a podobné činnosti. 

Dalibor pro tvorbu futuristické vize Staroměstského orloje využil notebook ASUS ProArt. Ten podle něj dokáže i přes kompaktní rozměry blízké „obyčejným” notebookům nabídnout výkon srovnatelný s moderními stolními pracovními stanicemi. 


Autor: Hla

Den s Policií ČR Praha

Včera v 15:47

V sobotu 10. června proběhne na Letenské pláni již třináctý ročník Dne s Policií České republiky. Návštěvníci se mohou od 10 do 16 hodin těšit na množství vystavené policejní techniky a ukázky činností policistů.

Sobota: Na Kulaťák na trhy

Včera v 15:39

Sobotní trhy na Kulaťáku se konají od 8 do 14 hodin. Kromě tradiční nabídky se můžete těšit i na osvěžující ledové nápoje od The Tea Republic, Česko.  

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 23. týden

Včera ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Den dětí v Praze 10

Včera v 08:08

Divadélko, zábavné dílny, workshopy, provazochodectví, žonglování nebo chůdy. V sobotu 3. června bude Park Malinová – Chrpová patřit dětem.

Historická procházka Prahou 6

1. června 2023 ve 13:34

Procházka do minulosti, věnovanou zajímavým místům v Břevnově spojeným s koncerty a dalšími aktivitami československé undergroundové komunity a speciálně skupiny The Plastic People of the Universe se koná v úterý 6. června. Průvodcem bude pamětník i dokumentátor těchto událostí, badatel František...

Sportujte s Desítkou. Den jógy v Malešickém parku

31. května 2023 v 17:40

V sobotu 10. června se bude v Malešickém parku cvičit jóga. Den jógy začne ve 14 hodin, potrvá do 18 hodin.

PVK: Nová desková hra ukáže výrobu, distribuci a úpravu pitné vody

31. května 2023 ve 12:48

Pražské vodovody a kanalizace v rámci inovačního maratonu Nakopni Prahu 2023 vyhlásily extra výzvu: Zdravá a čistá voda pro Prahu.

Deset kapitol z historie Viktorie Žižkov ukáže výstava

31. května 2023 v 11:30

Deset výstavních ploch, deset kapitol z historie Viktorie Žižkov nabízí výstava „Cesta do hlubin fotbalový duše“, na náměstí Radost v Praze 3.

Včely zblízka poznáte v botanické zahradě v Troji

31. května 2023 v 10:52

Botanická zahrada hl. m. Prahy zahajuje panelovou výstavu, která návštěvníkům ukáže včelu medonosnou tak, jak ji neznají. Fotografie, které vznikly využitím mikrofotografické techniky skenovací elektronové mikroskopie, představí pomocí až 4000násobně zvětšených fotografií detaily ze života tohoto...

Praha 6: Bavíme se o Šáreckém údolí

31. května 2023 v 05:18

Praha 6 pokračuje v setkání zástupců radnice s obyvateli. Polslední květnový den to bude Šárecké údolí a následovat bude červnové setkání ve Střešovicích.

Praha 6: Červen v Letním kině

30. května 2023 ve 13:13

Letní kino neKONEČNÁ Vypich začíná ve čtvrtek promítat.  V červnové nabídce najdete šest fimů, začíná se ve 21 hodin.

Další články
Nahoru