dnes
Čtvrtek - skorojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - zatazeno
9°C
Pražská kultura

Pražský orchestr vyráží na turné do Japonska, které miluje českou vážnou hudbu

Za řízení šéfdirigenta Jakuba Hrůši odehraje orchestr PKF – Prague Philharmonia mezi 3. a 11. únorem pětici koncertů v japonských metropolích Sapporo, Tokio, Kamakura a Ósaka a své turné završí dalším vystoupením v ománském hlavním městě Maskatu.

Čelní domácí orchestr se chystá potěšit tamní milovníky vážné hudby hrou v interpretaci děl Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, ryze českým repertoárem, který má zejména v Japonsku obzvláště privilegované postavení.

Na jevištích rozlehlých koncertních hal v japonských městech a závěrem v prvotřídním novém sále Královského operního domu v Maskatu představí Smetanovu Mou vlast, Dvořákovu „Novosvětskou“, předehru skladby Karneval, Slovanskou rapsodii či Koncert pro violoncello a orchestr h moll.

V interpretaci poslední jmenované skladby se nedávno zasloužil o neopakovatelnou atmosféru abonentního koncertu PKF vynikající violoncellový virtuos Mischa Maisky, jenž vystoupí v Sapporu, Tokiu a Ósace, v Maskatu se pak ve zvukomalebné skladbě představí neméně skvělý Johannes Moser, který ji s PKF v lednu nahrál pro společnost Pentatone.

V pořadí již sedmou návštěvou japonské destinace navazuje PKF coby ambasador českých hudebních klenotů na tradici japonských zájezdů, jež jsou opakovaně iniciovány především díky oddanosti tamního publika západní klasické hudbě.

„Japonské publikum nás vždy přijalo velmi vřele, s uznáním. Je velmi vnímavé, naprosto kultivované a vzdělané. Pokud hovoříme o české hudbě, favoritem je zejména Dvořák, v těsném závěsu je Smetana. Bez této skladatelské dvojice se zde neobejde turné žádného českého orchestru. Je pozoruhodné, jak velmi vřelý vztah mají Japonci k vážné hudbě, a to napříč celým věkovým spektrem japonské společnosti,“ uvádí ředitel PKF – Prague Philharmonia Radim Otépka, který bude orchestr na jeho cestě následovat.


Další články
Nahoru