dnes
Středa - oblacno
26°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
29°C
pozítří
Pátek - skorojasno
30°C
Pražská kultura

Pražský Mikrofestival přivítá 24 autorů z 12 zemí

V  nově otevřeném areálu kampusu Hybernská 4 pořádá Pražský Mikrofestival (PMF) dosud největší ze svých již devíti ročníků. Po čtyři dny, od 18. od 21. května, na něm vystoupí 24 autorů z 12 zemí, spolu s umělci, hudebníky a performery z celého světa.

Pražský Mikrofestival je plně dvojjazyčný (v češtině a angličtině) a klade si za úkol představovat autorská čtení nejlepších současných tvůrců experimentální poezie a prózy jak domácí, tak zahraniční provenience. K nejvýznamnějším hostům letošního PMF se řadí Molly Antopol, Michal Ajvaz a Mary Caponegro.

Umělecké instalace a performance od významných současných umělců jako Mark Divo, Paul Chaney, Jaromír Typlt a Michal Rataj, slibují pastvu nejen pro ucho, ale i oko.

Letos také Mikrofestival poprvé udělí Cenu Pražského Mikrofestivalu za poezii, jedinou pražskou otevřenou soutěž pro bilingvní poezii. Vítěz se může těšit na vlastní autorské čtení v rámci festivalového finále, publikaci ve festivalovém časopise a profesionální překlad buď do českého, nebo anglického jazyka. Zúčastnit se jí může každý dosud nepublikovaný básník, a to píšící jak česky, nebo anglicky.

Návštěvníci budou moci současně popíjet pivo a prohlížet knížky. Plně vybavený bar, který bude otvírat každý den v 16 hodin a otevřený zůstane až do půlnoci, bude sousedit s knižním veletrhem, který publiku představí pražská literární periodika a nakladatelství jako TVAR, Psi vino, Equus Press, Litteraria Pragensia, H_aluze. Pražský Mikrofestival začal především jako festival literární a proto nadále podporuje zdejší spisovatele a nakladatele.

Z prostor baru se tak několika kroky přes dvůr mohou návštěvníci dostat do prostor galerie na MIKROSHOW, nebo opačným směrem do podzemního kina na zvukovou produkci pánů Typlta a Rataje, pak zpátky na dvůr pro vegetariánské občerstvení, nežli v koncertním sále začne hlavní program autorských čtení.

Z nádvoří pronikají paprsky světla do podzemního kina, kde budou promítány filmové projekce. Střešní okna osvětlují uměleckou galerii, kde se uskuteční MIKROSHOW místních a mezinárodních umělců.

Letošní PMF bude hostit celou řadu kritických symposií a debat. Experimentální studentská konference MIKROLAB se bude konat v rozlehlých horních prostorách nad hlavním pódiem každodenně od 16. do 18. hodin, a hojného prostoru pro nohy i hlavy využije k tomu, aby rozšířila naše myšlení o současné umělecké teorii i praxi, jakož i našich znalostí o Praze coby místa vstřícného inovaci. MIKROLAB tak představí současný výzkum studentů, myslitelů a mladých akademiků napříč humanitními obory.

Krom toho se každý večer mezi MIKROLABEM a večerním programem odehraje veřejná přednáška z oblasti společenského aktivismu, včetně práce a filozofie environmentalismu, hnutí Hare Krišna a feministického aktivismu. Tyto přednášky budou probíhat v galerii.

Od 19 hodin tak bude každý večer rozsáhlý koncertní sál, s půdorysem a akustikou kostelní kaple a vápennými stěnami a průmyslovými rysy obchodního skladiště, hostit tříhodinová čtení prozaiků a básníků, po nichž budou od cca 22 hodin do půlnoci následovat hudební vystoupení.

Pražský Mikrofestival

CO?    Festival umění: současné prózy a poezie, filmu, umění a performance, s autorskými čteními, promítáními a instalacemi, jakož i kritickými symposii.

KDE?  Hybernská 4, Praha 1.

KDY? 18.-21. května. MIKROLAB od 16 do 18 hodin; HLAVNÍ PROGRAM od 19 hod.; HUDBA A PERFORMANCE od 22 hod. Občerstvení je k mání od 16 do 22 hod. Bar otevřen po celou dobu konání.

KDO?   Celkem 24 autorů z 12 zemí, jakož i umělci a hudebníci z ČR a zahraničí.

Ústřední body programu

Čtvrtek                      Čtení Olgy Stehlíkové, Adama Borziče, Francescy Lisette, Jean-Baptisty Cabauda a Phila Shoenfelta. Experimentální hudební poezie rakouského dua Thomas Antonic & Michael Fischer. Hudební představení AUTOPOETIC (Martina Lauera) a MARC CRAM s KURT SCHWITTERS.

Pátek              Čtení Catherine Walsh, Rolanda Reichena, Louis Armanda, Mary Caponegro a Michala Ajvaze.

Sobota            Ken Nash, Billy Mills, Olga Slowik, Joshua Mensch, Daniela Cascella a Molly Antopol. Hudební instalace od JAROMÍRA TYPLTA & MICHALA RATAJE. Vizuální umění od rakouských umělců APNOA. Poslední den, kdy probíhá MIKROLAB (denně 16:00–18:00).

Neděle            Božena Správcová, Thor Garcia, Sophie Malleret, Sean Bonney, Camilla Nelson a Vladimir Đurišić. Interaktivní literatura, hudba (Hudba od THE SYNDICATE od 22:00) a umění jako součást FINAL SOIRÉE. Oznámení vítěze Ceny Pražského Mikrofestivalu za poezii 2017.

MIKROLAB (16:00–18:00), Veřejné přednášky (18:10–19:00), MIKROSHOW, knižní veletrh, bar prodej jídla budou probíhat každý den.


Léta naděje rychle pominula. Výstava v Galerii pod radnicí

Včera v 08:31

Výstava s názvem 1968 Praha 3 – Léta naděje rychle pominula… připomínající nejenom již známé, celopražské události během srpna ´68 a bezprostředně po něm, ale především originálně zpracovaná výstavní koncepce zachycující toto období československých dějin v rámci událostí v Praze 3. Některé dosud...

Praha 6 zve na vernisáž výstavy k 50. výročí okupace Československa 1968

Včera v 07:45

Výstavu, která bude rozmístěna po celé Dejvické třídě od Vítězného náměstí až k metru Hradčanská, vytvořila Praha 6 společně s Post Bellum o. p. s. Vernisáž bude věnována také druhé výstavě, kterou pořádá radnice souběžně ve spolupráci s Národní...

Koncert v Centrálním parku

12. srpna 2018 v 07:27

Akce pro celou rodinu pod záštitou starosty Prahy 13 Davida Vodrážky se koná v Praze 13 v neděli 2. září již po sedmnácté.

Precedens s Ivou Marešovou na Střeleckém ostrově. Hosté Jan Sahara Hedl a Petr Kolář

10. srpna 2018 ve 12:46

V nynější, výrazně omlazené kapele, hrají vynikající muzikanti v čele se zpěvačkou Ivou Marešovou a během večera vystoupí i hosté – Petr Kolář, který léta s kapelou nahrával a koncertoval – Jsi můj anděl, Berlínská zeď, La, la, lá, a Jan Sahara Hedl – Tisíc jmen, Vlci, Co nám zbejvá, který...

Starosta zval do kina, lidé si vybírali

8. srpna 2018 v 10:46

Kinobus bude v srpnu devětkrát na Devítce. Starosta deváté městské části Jan Jarolím, který jej letos organizoval, vyzval příznivce filmů, aby si vybírali filmy i místa, kde je uvidí. Z výsledků hlasování na facebooku vznikl program, na který se můžete podívat.

Vycházka: Hradčanské paláce

6. srpna 2018 v 10:00

Co vše uvidíte ze zahrady Salmovského paláce a z terasy paláce Schwarzenberského? Které další významné domy, paláce i sochařská díla najdete v nejbližším okolí?

Výstava malíře Kamila Lhotáka

4. srpna 2018 v 09:52

Do 25. srpna najdete v Galerii 1 výstavu „Léto Kamila Lhotáka“, kterou pro milovníky díla tohoto jedinečného malíře a kreslíře připravily městská část Praha 1 a Spolek přátel Kamila Lhotáka.

Výstava v galerii Slovenského institutu

2. srpna 2018 ve 22:03

V prostorách galerie Slovenského institutu se koná od 7. srpna výstava žáků Střední umělecké školy z Trenčína. Představí jedenáct uměleckých oborů a uvidíte práce z oděvní tvorby, dizajnové kousky i digitální tvorbu jako fotografie, vizualizace a grafiku.

Další články
Nahoru