dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
10°C
Pražská kultura

Pražský Mikrofestival přivítá 24 autorů z 12 zemí

V  nově otevřeném areálu kampusu Hybernská 4 pořádá Pražský Mikrofestival (PMF) dosud největší ze svých již devíti ročníků. Po čtyři dny, od 18. od 21. května, na něm vystoupí 24 autorů z 12 zemí, spolu s umělci, hudebníky a performery z celého světa.

Pražský Mikrofestival je plně dvojjazyčný (v češtině a angličtině) a klade si za úkol představovat autorská čtení nejlepších současných tvůrců experimentální poezie a prózy jak domácí, tak zahraniční provenience. K nejvýznamnějším hostům letošního PMF se řadí Molly Antopol, Michal Ajvaz a Mary Caponegro.

Umělecké instalace a performance od významných současných umělců jako Mark Divo, Paul Chaney, Jaromír Typlt a Michal Rataj, slibují pastvu nejen pro ucho, ale i oko.

Letos také Mikrofestival poprvé udělí Cenu Pražského Mikrofestivalu za poezii, jedinou pražskou otevřenou soutěž pro bilingvní poezii. Vítěz se může těšit na vlastní autorské čtení v rámci festivalového finále, publikaci ve festivalovém časopise a profesionální překlad buď do českého, nebo anglického jazyka. Zúčastnit se jí může každý dosud nepublikovaný básník, a to píšící jak česky, nebo anglicky.

Návštěvníci budou moci současně popíjet pivo a prohlížet knížky. Plně vybavený bar, který bude otvírat každý den v 16 hodin a otevřený zůstane až do půlnoci, bude sousedit s knižním veletrhem, který publiku představí pražská literární periodika a nakladatelství jako TVAR, Psi vino, Equus Press, Litteraria Pragensia, H_aluze. Pražský Mikrofestival začal především jako festival literární a proto nadále podporuje zdejší spisovatele a nakladatele.

Z prostor baru se tak několika kroky přes dvůr mohou návštěvníci dostat do prostor galerie na MIKROSHOW, nebo opačným směrem do podzemního kina na zvukovou produkci pánů Typlta a Rataje, pak zpátky na dvůr pro vegetariánské občerstvení, nežli v koncertním sále začne hlavní program autorských čtení.

Z nádvoří pronikají paprsky světla do podzemního kina, kde budou promítány filmové projekce. Střešní okna osvětlují uměleckou galerii, kde se uskuteční MIKROSHOW místních a mezinárodních umělců.

Letošní PMF bude hostit celou řadu kritických symposií a debat. Experimentální studentská konference MIKROLAB se bude konat v rozlehlých horních prostorách nad hlavním pódiem každodenně od 16. do 18. hodin, a hojného prostoru pro nohy i hlavy využije k tomu, aby rozšířila naše myšlení o současné umělecké teorii i praxi, jakož i našich znalostí o Praze coby místa vstřícného inovaci. MIKROLAB tak představí současný výzkum studentů, myslitelů a mladých akademiků napříč humanitními obory.

Krom toho se každý večer mezi MIKROLABEM a večerním programem odehraje veřejná přednáška z oblasti společenského aktivismu, včetně práce a filozofie environmentalismu, hnutí Hare Krišna a feministického aktivismu. Tyto přednášky budou probíhat v galerii.

Od 19 hodin tak bude každý večer rozsáhlý koncertní sál, s půdorysem a akustikou kostelní kaple a vápennými stěnami a průmyslovými rysy obchodního skladiště, hostit tříhodinová čtení prozaiků a básníků, po nichž budou od cca 22 hodin do půlnoci následovat hudební vystoupení.

Pražský Mikrofestival

CO?    Festival umění: současné prózy a poezie, filmu, umění a performance, s autorskými čteními, promítáními a instalacemi, jakož i kritickými symposii.

KDE?  Hybernská 4, Praha 1.

KDY? 18.-21. května. MIKROLAB od 16 do 18 hodin; HLAVNÍ PROGRAM od 19 hod.; HUDBA A PERFORMANCE od 22 hod. Občerstvení je k mání od 16 do 22 hod. Bar otevřen po celou dobu konání.

KDO?   Celkem 24 autorů z 12 zemí, jakož i umělci a hudebníci z ČR a zahraničí.

Ústřední body programu

Čtvrtek                      Čtení Olgy Stehlíkové, Adama Borziče, Francescy Lisette, Jean-Baptisty Cabauda a Phila Shoenfelta. Experimentální hudební poezie rakouského dua Thomas Antonic & Michael Fischer. Hudební představení AUTOPOETIC (Martina Lauera) a MARC CRAM s KURT SCHWITTERS.

Pátek              Čtení Catherine Walsh, Rolanda Reichena, Louis Armanda, Mary Caponegro a Michala Ajvaze.

Sobota            Ken Nash, Billy Mills, Olga Slowik, Joshua Mensch, Daniela Cascella a Molly Antopol. Hudební instalace od JAROMÍRA TYPLTA & MICHALA RATAJE. Vizuální umění od rakouských umělců APNOA. Poslední den, kdy probíhá MIKROLAB (denně 16:00–18:00).

Neděle            Božena Správcová, Thor Garcia, Sophie Malleret, Sean Bonney, Camilla Nelson a Vladimir Đurišić. Interaktivní literatura, hudba (Hudba od THE SYNDICATE od 22:00) a umění jako součást FINAL SOIRÉE. Oznámení vítěze Ceny Pražského Mikrofestivalu za poezii 2017.

MIKROLAB (16:00–18:00), Veřejné přednášky (18:10–19:00), MIKROSHOW, knižní veletrh, bar prodej jídla budou probíhat každý den.


Hudební setkání v Písecké bráně: The Plastic People of The Universe

Dnes v 18:54

Legendární kapela s dlouhou i pohnutou historií se stala během doby jednou z nejoriginálnějších kapel nejen na české rockové scéně.

Soukup se vystavuje v Kavárně co hledá jméno

Dnes v 07:58

Petr Soukup je autorem všemožných her s češtinou, které prezentuje na Instagramu, ve svých knihách, v Stand Up Poetry Soukup se čte! a poprvé také na výstavě pojmenované – jak jinak než Soukup se vystavuje.

Filmová nadace: Scenáristé vsadili nejvíce na dramata

Dnes v 07:58

O podporu Filmové nadace se letos uchází 106 scénářů od 110 žadatelů. V převažující míře jsou zastoupena dramata (58), následují komedie (20), pohádky a rodinné filmy (19), jež doplňují thrillery a detektivky (9). Hlavní kategorie literární příprava celovečerních filmů – dosud nerealizovaný scénář...

O vůni (nejen) severské krimi. Do Prahy přijíždí Mons Kallentoft

Dnes v 07:55

Jak správně okořenit detektivní příběh? Co trápí hrdiny švédských detektivek? S čím se potýkají krimi spisovatelé z Česka? Potrvá fenomén severských kriminálek i nadále? Skandinávský dům zve na debatu mezi švédským spisovatelem Monsem Kallentoftem a českým autorem Michalem...

Výstava: Pozorovací pole malíře Mirka Kaufmana

Včera ve 13:45

Výstavu s výstižným názvem Pozorovací pole malíře Mirka Kaufmana nabídne od 27. března do 4. května pražská Galerie Petr Novotný. Autor, pracující vždy v tematicky ucelených cyklech, se tentokrát zaměřil na rozdíl mezi vědecky přesným a osobně zabarveným vnímáním okolního...

Na koncert i na prohlídku. Praha 2 zve do Gröbeho vily

22. března 2019 v 09:08

Gröbeho vila v Havlíčkových sadech je veřejnosti nepřístupná. Díky Praze 2 se tam mohou zájemci podívat dvakrát do měsíce.

Kontroverzní dílo Petry Hůlové poprvé na jevišti. Stručné dějiny Hnutí uvidíte od března v Komedii

21. března 2019 ve 13:07

Městská divadla pražská uvedou v koprodukci s činohrami Státního divadla Norimberk a Státního divadla Stuttgart adaptaci románu Petry Hůlové Stručné dějiny Hnutí. Divadelní verzi napsala autorka přímo pro tuto příležitost a české premiéry se dočká 30. března...

Hana Marie Körnerová: Hlas kukačky

20. března 2019 v 10:29

Psychologové tvrdí, že se všemi křivdami dětství se má člověk vyrovnat do čtyřiceti. Po čtyřicítce by měl s konečnou platností přestat řešit, že byl buď sirotek, anebo ho rodiče měli méně rádi než sourozence. Že se mu spolužáci posmívali a učitelé si na něho zasedli. Že nikdy neměl nové kolo a do...

Výstava o proměnách Motolského údolí prodloužena!

20. března 2019 v 10:09

Výstava Plzeňská/Motol, která veřejnosti představuje stejnojmennou urbanisticko architektonickou studii II. etapy proměny Motolského údolí, bude k vidění až do pátku 26. dubna. Praha 5 a studio A69-architekti se o jejím prodloužení rozhodli na základě velkého zájmu.

innogy podporuje vznik Poslední aristokratky, film se natáčí na pěti zámcích

20. března 2019 v 07:21

innogy ročně investuje více než 25 milionů korun do české kinematografie. Podporuje konání prestižních festivalů, udílení filmových cen. Věnuje se pomoci nadějným scenáristům a mladým filmařům. Jedním z podporovaných filmů je Poslední aristokratka. Film se natáčí hned na pěti...

Další články
Nahoru