dnes
Pondělí - polojasno
23°C
zítra
Úterý - jasno
20°C
pozítří
Středa - jasno
20°C
Pražská kultura

Pražský Mikrofestival přivítá 24 autorů z 12 zemí

V  nově otevřeném areálu kampusu Hybernská 4 pořádá Pražský Mikrofestival (PMF) dosud největší ze svých již devíti ročníků. Po čtyři dny, od 18. od 21. května, na něm vystoupí 24 autorů z 12 zemí, spolu s umělci, hudebníky a performery z celého světa.

Pražský Mikrofestival je plně dvojjazyčný (v češtině a angličtině) a klade si za úkol představovat autorská čtení nejlepších současných tvůrců experimentální poezie a prózy jak domácí, tak zahraniční provenience. K nejvýznamnějším hostům letošního PMF se řadí Molly Antopol, Michal Ajvaz a Mary Caponegro.

Umělecké instalace a performance od významných současných umělců jako Mark Divo, Paul Chaney, Jaromír Typlt a Michal Rataj, slibují pastvu nejen pro ucho, ale i oko.

Letos také Mikrofestival poprvé udělí Cenu Pražského Mikrofestivalu za poezii, jedinou pražskou otevřenou soutěž pro bilingvní poezii. Vítěz se může těšit na vlastní autorské čtení v rámci festivalového finále, publikaci ve festivalovém časopise a profesionální překlad buď do českého, nebo anglického jazyka. Zúčastnit se jí může každý dosud nepublikovaný básník, a to píšící jak česky, nebo anglicky.

Návštěvníci budou moci současně popíjet pivo a prohlížet knížky. Plně vybavený bar, který bude otvírat každý den v 16 hodin a otevřený zůstane až do půlnoci, bude sousedit s knižním veletrhem, který publiku představí pražská literární periodika a nakladatelství jako TVAR, Psi vino, Equus Press, Litteraria Pragensia, H_aluze. Pražský Mikrofestival začal především jako festival literární a proto nadále podporuje zdejší spisovatele a nakladatele.

Z prostor baru se tak několika kroky přes dvůr mohou návštěvníci dostat do prostor galerie na MIKROSHOW, nebo opačným směrem do podzemního kina na zvukovou produkci pánů Typlta a Rataje, pak zpátky na dvůr pro vegetariánské občerstvení, nežli v koncertním sále začne hlavní program autorských čtení.

Z nádvoří pronikají paprsky světla do podzemního kina, kde budou promítány filmové projekce. Střešní okna osvětlují uměleckou galerii, kde se uskuteční MIKROSHOW místních a mezinárodních umělců.

Letošní PMF bude hostit celou řadu kritických symposií a debat. Experimentální studentská konference MIKROLAB se bude konat v rozlehlých horních prostorách nad hlavním pódiem každodenně od 16. do 18. hodin, a hojného prostoru pro nohy i hlavy využije k tomu, aby rozšířila naše myšlení o současné umělecké teorii i praxi, jakož i našich znalostí o Praze coby místa vstřícného inovaci. MIKROLAB tak představí současný výzkum studentů, myslitelů a mladých akademiků napříč humanitními obory.

Krom toho se každý večer mezi MIKROLABEM a večerním programem odehraje veřejná přednáška z oblasti společenského aktivismu, včetně práce a filozofie environmentalismu, hnutí Hare Krišna a feministického aktivismu. Tyto přednášky budou probíhat v galerii.

Od 19 hodin tak bude každý večer rozsáhlý koncertní sál, s půdorysem a akustikou kostelní kaple a vápennými stěnami a průmyslovými rysy obchodního skladiště, hostit tříhodinová čtení prozaiků a básníků, po nichž budou od cca 22 hodin do půlnoci následovat hudební vystoupení.

Pražský Mikrofestival

CO?    Festival umění: současné prózy a poezie, filmu, umění a performance, s autorskými čteními, promítáními a instalacemi, jakož i kritickými symposii.

KDE?  Hybernská 4, Praha 1.

KDY? 18.-21. května. MIKROLAB od 16 do 18 hodin; HLAVNÍ PROGRAM od 19 hod.; HUDBA A PERFORMANCE od 22 hod. Občerstvení je k mání od 16 do 22 hod. Bar otevřen po celou dobu konání.

KDO?   Celkem 24 autorů z 12 zemí, jakož i umělci a hudebníci z ČR a zahraničí.

Ústřední body programu

Čtvrtek                      Čtení Olgy Stehlíkové, Adama Borziče, Francescy Lisette, Jean-Baptisty Cabauda a Phila Shoenfelta. Experimentální hudební poezie rakouského dua Thomas Antonic & Michael Fischer. Hudební představení AUTOPOETIC (Martina Lauera) a MARC CRAM s KURT SCHWITTERS.

Pátek              Čtení Catherine Walsh, Rolanda Reichena, Louis Armanda, Mary Caponegro a Michala Ajvaze.

Sobota            Ken Nash, Billy Mills, Olga Slowik, Joshua Mensch, Daniela Cascella a Molly Antopol. Hudební instalace od JAROMÍRA TYPLTA & MICHALA RATAJE. Vizuální umění od rakouských umělců APNOA. Poslední den, kdy probíhá MIKROLAB (denně 16:00–18:00).

Neděle            Božena Správcová, Thor Garcia, Sophie Malleret, Sean Bonney, Camilla Nelson a Vladimir Đurišić. Interaktivní literatura, hudba (Hudba od THE SYNDICATE od 22:00) a umění jako součást FINAL SOIRÉE. Oznámení vítěze Ceny Pražského Mikrofestivalu za poezii 2017.

MIKROLAB (16:00–18:00), Veřejné přednášky (18:10–19:00), MIKROSHOW, knižní veletrh, bar prodej jídla budou probíhat každý den.


Výstava: Broučci architekta Zdeňka Podhůrského

Dnes v 09:43

Od 23. října do 3. března 2019 bude v prostorách Ctěnického zámku pro vás a vaše nejmenší k vidění výstava Broučci architekta Zdeňka Podhůrského.

Pražská muzea 1918 – 2018: Muzea a galerie se připojují k výročí vzniku republiky speciální akcí

Dnes v 09:00

V rámci oslav 100. výročí založení Československa pražská muzea a galerie připravily během víkendu 27.–28. října vstup zdarma či za symbolické vstupné a doprovodné programy.

Po stopách osmiček v Praze 3: Cesta k Mnichovu labyrintem československé vojenské strategie

Včera ve 20:27

Přednáška historika Vojenského historického ústavu Praha, PhDr. Karla Straky, PhD., v Kulturním centru Vozovna ve čtvrtek 18. října od 17 hodin.

Na vycházku zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Včera v 07:50

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Výstava: Po velké válce. Nová Evropa 1918-1923

13. října 2018 ve 20:15

Evropská síť paměť a solidarita ve spolupráci s městskou částí Praha 6 a Fakultou stavební ČVUT zvou na venkovní výstavu „Po velké válce. Nová Evropa 1918–1923”, která bude k vidění před budovou v Kampusu Dejvice při ulici Thákurova.

Praze 9: Valerie Zawadská a Karel Bláha: Tak to je život…

13. října 2018 v 08:43

Program písní, povídání a recitace s názvem Tak to je život… uvidíte v obřadní síni vysočanské radnice, Sokolovská 14/324, Praha 9. Vstup zdarma.

Moře, Kanibalky, Konzervativec: Tři tituly budou mít v říjnu premiéru v Městských divadlech pražských

12. října 2018 v 08:46

Neotřelé inscenace, noví herci. Takový bude podzim v Městských divadlech pražských. Tři premiéry se v říjnu chystají v divadlech ABC, Rokoko i Komedie.

Praha 2 oslavila sto let republiky swingem

12. října 2018 v 07:09

V Divadle na Vinohradech se neděli 7. října konal galavečer Pocta českému swingu. Průřez swingem od první republiky až do zlaté éry 60. let patří k akcím, které Praha 2 uspořádala ke stoletému výročí vzniku republiky.

Pražské dechové kvinteto slaví devadesát let

11. října 2018 v 08:13

Ve čtvrtek 25. října pořádá Praha 9 v rámci koncertů vážné hudby v obřadní síni vysočanské radnice koncert k výročí založení Pražského dechového kvinteta.

Festival Dny Severu prolomí tabu v literatuře, na plátně i na jevišti

11. října 2018 v 07:55

Od 23. října do 1. listopadu proběhne v Praze, Brně a Bratislavě již devátý ročník festivalu severské kultury Dny Severu. V centru jeho zájmu se objeví témata, o nichž se ve společnosti nemluví – návštěvníky čeká setkání s tabu v literatuře, na divadle i ve filmu. Dny Severu pořádá kulturní...

Další články
Nahoru