dnes
Sobota - polojasno
0°C
zítra
Neděle - zatazeno
1°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
3°C
Pražská kultura

Pražský Mikrofestival přivítá 24 autorů z 12 zemí

V  nově otevřeném areálu kampusu Hybernská 4 pořádá Pražský Mikrofestival (PMF) dosud největší ze svých již devíti ročníků. Po čtyři dny, od 18. od 21. května, na něm vystoupí 24 autorů z 12 zemí, spolu s umělci, hudebníky a performery z celého světa.

Pražský Mikrofestival je plně dvojjazyčný (v češtině a angličtině) a klade si za úkol představovat autorská čtení nejlepších současných tvůrců experimentální poezie a prózy jak domácí, tak zahraniční provenience. K nejvýznamnějším hostům letošního PMF se řadí Molly Antopol, Michal Ajvaz a Mary Caponegro.

Umělecké instalace a performance od významných současných umělců jako Mark Divo, Paul Chaney, Jaromír Typlt a Michal Rataj, slibují pastvu nejen pro ucho, ale i oko.

Letos také Mikrofestival poprvé udělí Cenu Pražského Mikrofestivalu za poezii, jedinou pražskou otevřenou soutěž pro bilingvní poezii. Vítěz se může těšit na vlastní autorské čtení v rámci festivalového finále, publikaci ve festivalovém časopise a profesionální překlad buď do českého, nebo anglického jazyka. Zúčastnit se jí může každý dosud nepublikovaný básník, a to píšící jak česky, nebo anglicky.

Návštěvníci budou moci současně popíjet pivo a prohlížet knížky. Plně vybavený bar, který bude otvírat každý den v 16 hodin a otevřený zůstane až do půlnoci, bude sousedit s knižním veletrhem, který publiku představí pražská literární periodika a nakladatelství jako TVAR, Psi vino, Equus Press, Litteraria Pragensia, H_aluze. Pražský Mikrofestival začal především jako festival literární a proto nadále podporuje zdejší spisovatele a nakladatele.

Z prostor baru se tak několika kroky přes dvůr mohou návštěvníci dostat do prostor galerie na MIKROSHOW, nebo opačným směrem do podzemního kina na zvukovou produkci pánů Typlta a Rataje, pak zpátky na dvůr pro vegetariánské občerstvení, nežli v koncertním sále začne hlavní program autorských čtení.

Z nádvoří pronikají paprsky světla do podzemního kina, kde budou promítány filmové projekce. Střešní okna osvětlují uměleckou galerii, kde se uskuteční MIKROSHOW místních a mezinárodních umělců.

Letošní PMF bude hostit celou řadu kritických symposií a debat. Experimentální studentská konference MIKROLAB se bude konat v rozlehlých horních prostorách nad hlavním pódiem každodenně od 16. do 18. hodin, a hojného prostoru pro nohy i hlavy využije k tomu, aby rozšířila naše myšlení o současné umělecké teorii i praxi, jakož i našich znalostí o Praze coby místa vstřícného inovaci. MIKROLAB tak představí současný výzkum studentů, myslitelů a mladých akademiků napříč humanitními obory.

Krom toho se každý večer mezi MIKROLABEM a večerním programem odehraje veřejná přednáška z oblasti společenského aktivismu, včetně práce a filozofie environmentalismu, hnutí Hare Krišna a feministického aktivismu. Tyto přednášky budou probíhat v galerii.

Od 19 hodin tak bude každý večer rozsáhlý koncertní sál, s půdorysem a akustikou kostelní kaple a vápennými stěnami a průmyslovými rysy obchodního skladiště, hostit tříhodinová čtení prozaiků a básníků, po nichž budou od cca 22 hodin do půlnoci následovat hudební vystoupení.

Pražský Mikrofestival

CO?    Festival umění: současné prózy a poezie, filmu, umění a performance, s autorskými čteními, promítáními a instalacemi, jakož i kritickými symposii.

KDE?  Hybernská 4, Praha 1.

KDY? 18.-21. května. MIKROLAB od 16 do 18 hodin; HLAVNÍ PROGRAM od 19 hod.; HUDBA A PERFORMANCE od 22 hod. Občerstvení je k mání od 16 do 22 hod. Bar otevřen po celou dobu konání.

KDO?   Celkem 24 autorů z 12 zemí, jakož i umělci a hudebníci z ČR a zahraničí.

Ústřední body programu

Čtvrtek                      Čtení Olgy Stehlíkové, Adama Borziče, Francescy Lisette, Jean-Baptisty Cabauda a Phila Shoenfelta. Experimentální hudební poezie rakouského dua Thomas Antonic & Michael Fischer. Hudební představení AUTOPOETIC (Martina Lauera) a MARC CRAM s KURT SCHWITTERS.

Pátek              Čtení Catherine Walsh, Rolanda Reichena, Louis Armanda, Mary Caponegro a Michala Ajvaze.

Sobota            Ken Nash, Billy Mills, Olga Slowik, Joshua Mensch, Daniela Cascella a Molly Antopol. Hudební instalace od JAROMÍRA TYPLTA & MICHALA RATAJE. Vizuální umění od rakouských umělců APNOA. Poslední den, kdy probíhá MIKROLAB (denně 16:00–18:00).

Neděle            Božena Správcová, Thor Garcia, Sophie Malleret, Sean Bonney, Camilla Nelson a Vladimir Đurišić. Interaktivní literatura, hudba (Hudba od THE SYNDICATE od 22:00) a umění jako součást FINAL SOIRÉE. Oznámení vítěze Ceny Pražského Mikrofestivalu za poezii 2017.

MIKROLAB (16:00–18:00), Veřejné přednášky (18:10–19:00), MIKROSHOW, knižní veletrh, bar prodej jídla budou probíhat každý den.


Před maturitou. Praha 9 zve na výstavu

Včera v 08:25

Galerie 9 vystavuje od 18. prosince do 10. ledna výtvarné práce žáků Střední odborné školy uměleckořemeslné v Podkovářské ulici.

Známí muzikanti zvou na Vánoční mejdan s Celestou Buckingham

Včera v 07:12

Tradiční vánoční party, spojená se skvělou muzikou v podání známých kapel a muzikantů, se uskuteční v pondělí 17. prosince od 18 hodin ve velkém sále Paláce Akropolis. Akce, která nese název Vánoční mejdan v Akropoli, je letos pojata jako minifestival a je opět na co...

Zahrada. Premiéra k 60. výročí Laterny magiky

Včera v 07:07

Laterna magika uzavírá 60. rok své existence novou premiérou. Příběh Zahrady vychází volně z knihy nestora českého animovaného filmu Jiřího Trnky, především však v ní ožívají vzpomínky tvůrců a interpretů na zahrady jejich vlastního dětství. Vizuálně-taneční inscenace pro celou rodinu využívá...

Lonely horny only v A studiu Rubín již tento pátek

13. prosince 2018 v 08:49

Jak se proměňuje podoba intimity, vnímáním sexu, partnerských vztahů a lásky nejen v závislosti na nových technologií, prozkoumá nová inscenace A studia Rubín. Autoři textu, umělecká šéfka divadla, Dagmar Radová, a režisér, Ondřej Štefaňák, budou scénicky reflektovat podoby současných milostných...

The Tap Tap v muzeu / Příběh super kapely

12. prosince 2018 v 07:44

V domě U Zlatého prstenu začne výstava The Tap Tap v muzeu / Příběh super kapely, která se pro veřejnost otevře dnes a bude k vidění až do 23. března 2019. Netradičně pojatá výstava vypráví příběh kapely – bývalých studentů a žáků Jedličkova ústavu. Muzikanti a kapelník Šimon Ornest jsou ztvárněni...

Tóny Vinohrad letos naposledy rozezní Grébovku

10. prosince 2018 v 15:01

Tóny Vinohrad 2018, cyklus komorní hudby, který připravuje pro zájemce zdarma radnice druhé městské části, zve na poslední letošní koncert. Naposledy se do Gröbeho vily v Havlíčkových sadech podíváte 12. prosince v 18 hodin, kdy se můžete zaposlouchat pásma vánočních koled a...

Jáchym Topol představí knižní rozhovor s Ladislavem Heryánem

9. prosince 2018 v 18:10

Knižní rozhovor nazvaný U Božího mlýna bude představen 18. prosince od 19 hodin v Knihovně Václava Havla v Ostrovní ulici 13, Praha 1. Ladislav Heryán je populární katolický kněz, který miluje bibli i rockovou hudbu. Málokdo dokáže přiblížit dnešním lidem prastaré kouzlo Vánoc...

Čtení z textů Václava Havla v divadle

8. prosince 2018 v 09:27

V úterý 18. prosince uběhne sedm let od smrti Václava Havla. Od 17 do 21 hodin bude v divadle Alfred ve dvoře probíhat pátý ročník „Čtení z Havla“. Akci organizátoři plánují především jako klidné zastavení nad myšlenkovou i politickou alternativou, kterou texty představují. Pozváni jsou všichni,...

Zlatá Praha. Výstava v muzeu na Florenci

5. prosince 2018 v 17:10

V budově muzea na Florenci najdete od dnešního dne výstavu Zlatá Praha. Prostřednictvím dobových vyobrazení z časopisů Zlatá Praha, Světozor a Květy představí originální výstava návštěvníkům období šedesátých až osmdesátých let 19. století v Praze, a to s důrazem na urbanistický, architektonický...

Další články
Nahoru