dnes
Čtvrtek - polojasno
23°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
17°C
pozítří
Sobota - dest
10°C
Pražský magistrát zreviduje smlouvy se správci svého majetku
Historická budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Pražský magistrát zreviduje smlouvy se správci svého majetku

Pražský magistrát zreviduje smlouvy s firmami spravujícími jeho majetek. Jako první se to dotkne smluv se společnostmi Urbia, Acton a Liga-servis. ČTK to dnes po mimořádném jednání vedení města řekl radní Jan Chabr (TOP 09).

Město bude řešit smlouvy i se zbývajícími devíti správci. Zároveň připraví do konce příštího roku výběrová řízení na nové správce. Cílem je zefektivnění správy majetku. Změny dělá město na základě analýzy, kterou pro něj vytvořila Nexia AP.

Vedení města vybralo zmíněné tři firmy proto, že měly ze všech kontrolovaných společností nejhorší výsledky. Jde o takzvané pozemkové správce. Chabr ČTK řekl, že pozemkové správcovství, na rozdíl od správy objektů, sice není výnosné, ale Praha chceme mít zajištěnu lepší kontrolu. „Kupříkladu, když nám vykážou posekání trávy, že byla skutečně posekána, nebo že vykázané člověkohodiny jsou v pořádku," řekl.

Praha má najato 12 správcovských firem. Nyní přijde na řadu revize smluv se správci objektů. Ti v hodnocení dopadli lépe, neboť objektové správcovství je výdělečné. „Měly (firmy) relativně dobrá čísla," řekl Chabr. Město chce podle něj i tak zlepšit kontrolu správy a zefektivnit hospodaření s majetkem.

Analýza mapovala majetek spravovaný příslušným správcem, jeho činnost a náklady, identifikovala příčiny ekonomických výsledků a analyzovala ekonomickou využitelnost a potenciál majetku. Součástí byl rovněž návrh dalšího postupu. V něm Nexia navrhla vypovědět smlouvy. To podle dokumentu, který radní schválili, ale nelze, proto město smlouvy nejdříve zreviduje, a potom vypíše soutěž na správce.

Chabr již dříve řekl, že reorganizaci správy majetku město potřebuje také z toho důvodu, že 12 správcovských firem implikuje stejný počet různých správcovských režimů a reportování, což snižuje efektivitu nakládání s majetkem.

Praha připravuje novou koncepci majetkové politiky. Nyní je zpracováván například přehled nemovitého majetku, mapován je stav vybraného majetku nebo jsou analyzovány výnosy a výnosnosti majetku. Magistrát jej rovněž kategorizuje podle potřebnosti pro město. Pracovní skupina řešící koncepci zasedne v září.


Zasedání zastupitelů Prahy 4 se bude konat ve středu. Jaký je program?

21. září 2020 v 11:50

Jedenácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 23. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice v Táborské ulici (sál 301).

Zastupitelé Prahy 1 se mimořádně sejdou kvůli hazardu

7. září 2020 ve 22:43

Na základě žádosti členů zastupitelstva bylo na středu 9. září na 9:00 hodin svoláno do Galerie 1 (Štěpánská 47) mimořádné jednání Zastupitelstva MČ Praha 1. Všichni přítomní musí mít ochranné prostředky dýchacích cest.

Další články
Nahoru