dnes
Sobota - jasno
18°C
zítra
Neděle - polojasno
22°C
pozítří
Pondělí - polojasno
23°C
Pražský magistrát zreviduje smlouvy se správci svého majetku
Historická budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Pražský magistrát zreviduje smlouvy se správci svého majetku

Pražský magistrát zreviduje smlouvy s firmami spravujícími jeho majetek. Jako první se to dotkne smluv se společnostmi Urbia, Acton a Liga-servis. ČTK to dnes po mimořádném jednání vedení města řekl radní Jan Chabr (TOP 09).

Město bude řešit smlouvy i se zbývajícími devíti správci. Zároveň připraví do konce příštího roku výběrová řízení na nové správce. Cílem je zefektivnění správy majetku. Změny dělá město na základě analýzy, kterou pro něj vytvořila Nexia AP.

Vedení města vybralo zmíněné tři firmy proto, že měly ze všech kontrolovaných společností nejhorší výsledky. Jde o takzvané pozemkové správce. Chabr ČTK řekl, že pozemkové správcovství, na rozdíl od správy objektů, sice není výnosné, ale Praha chceme mít zajištěnu lepší kontrolu. „Kupříkladu, když nám vykážou posekání trávy, že byla skutečně posekána, nebo že vykázané člověkohodiny jsou v pořádku," řekl.

Praha má najato 12 správcovských firem. Nyní přijde na řadu revize smluv se správci objektů. Ti v hodnocení dopadli lépe, neboť objektové správcovství je výdělečné. „Měly (firmy) relativně dobrá čísla," řekl Chabr. Město chce podle něj i tak zlepšit kontrolu správy a zefektivnit hospodaření s majetkem.

Analýza mapovala majetek spravovaný příslušným správcem, jeho činnost a náklady, identifikovala příčiny ekonomických výsledků a analyzovala ekonomickou využitelnost a potenciál majetku. Součástí byl rovněž návrh dalšího postupu. V něm Nexia navrhla vypovědět smlouvy. To podle dokumentu, který radní schválili, ale nelze, proto město smlouvy nejdříve zreviduje, a potom vypíše soutěž na správce.

Chabr již dříve řekl, že reorganizaci správy majetku město potřebuje také z toho důvodu, že 12 správcovských firem implikuje stejný počet různých správcovských režimů a reportování, což snižuje efektivitu nakládání s majetkem.

Praha připravuje novou koncepci majetkové politiky. Nyní je zpracováván například přehled nemovitého majetku, mapován je stav vybraného majetku nebo jsou analyzovány výnosy a výnosnosti majetku. Magistrát jej rovněž kategorizuje podle potřebnosti pro město. Pracovní skupina řešící koncepci zasedne v září.


Veřejné jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11

9. července 2020 v 09:31

V Praze 11 proběhne v úterý 14. července 15. mimořádné jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11.

Městské části se zapojují do aplikace CityVizor, nyní o tom rozhodla i Praha 8

6. července 2020 v 07:48

Od loňského prosince se do aplikace CityVizor zapojilo sedm městských částí. Další, které projevily zájem, se nachází v přípravné či testovací fázi projektu. Všechny pražské městské části mají možnost zapojit se do aplikace, přičemž technickou podporu jim poskytuje městská společnost...

Senioři vs. koronavirus – lze je lépe ochránit? Pracovní skupina přichází s návrhy opatření

5. července 2020 v 17:11

Jak ochránit seniory v mimořádných situacích? V reakci na pandemii koronaviru přichází s návrhy opatření pracovní skupina zákonodárců a odborné veřejnosti k problematice zneužívání seniorů. Doporučení, včetně těch legislativních, vychází z praktických zkušeností pobytových zařízení, neziskového...

Starosta Řeporyjí Novotný čelí obvinění

5. července 2020 v 09:12

Policie obvinila starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) z výtržnictví a podněcování k trestnému činu vůči někdejšímu policejnímu prezidentovi Stanislavu Novotnému.

Další články
Nahoru