dnes
Úterý - zatazeno
2°C
zítra
Středa - zatazeno
0°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
0°C
Pražský magistrát zreviduje smlouvy se správci svého majetku
Historická budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Pražský magistrát zreviduje smlouvy se správci svého majetku

Pražský magistrát zreviduje smlouvy s firmami spravujícími jeho majetek. Jako první se to dotkne smluv se společnostmi Urbia, Acton a Liga-servis. ČTK to dnes po mimořádném jednání vedení města řekl radní Jan Chabr (TOP 09).

Město bude řešit smlouvy i se zbývajícími devíti správci. Zároveň připraví do konce příštího roku výběrová řízení na nové správce. Cílem je zefektivnění správy majetku. Změny dělá město na základě analýzy, kterou pro něj vytvořila Nexia AP.

Vedení města vybralo zmíněné tři firmy proto, že měly ze všech kontrolovaných společností nejhorší výsledky. Jde o takzvané pozemkové správce. Chabr ČTK řekl, že pozemkové správcovství, na rozdíl od správy objektů, sice není výnosné, ale Praha chceme mít zajištěnu lepší kontrolu. „Kupříkladu, když nám vykážou posekání trávy, že byla skutečně posekána, nebo že vykázané člověkohodiny jsou v pořádku," řekl.

Praha má najato 12 správcovských firem. Nyní přijde na řadu revize smluv se správci objektů. Ti v hodnocení dopadli lépe, neboť objektové správcovství je výdělečné. „Měly (firmy) relativně dobrá čísla," řekl Chabr. Město chce podle něj i tak zlepšit kontrolu správy a zefektivnit hospodaření s majetkem.

Analýza mapovala majetek spravovaný příslušným správcem, jeho činnost a náklady, identifikovala příčiny ekonomických výsledků a analyzovala ekonomickou využitelnost a potenciál majetku. Součástí byl rovněž návrh dalšího postupu. V něm Nexia navrhla vypovědět smlouvy. To podle dokumentu, který radní schválili, ale nelze, proto město smlouvy nejdříve zreviduje, a potom vypíše soutěž na správce.

Chabr již dříve řekl, že reorganizaci správy majetku město potřebuje také z toho důvodu, že 12 správcovských firem implikuje stejný počet různých správcovských režimů a reportování, což snižuje efektivitu nakládání s majetkem.

Praha připravuje novou koncepci majetkové politiky. Nyní je zpracováván například přehled nemovitého majetku, mapován je stav vybraného majetku nebo jsou analyzovány výnosy a výnosnosti majetku. Magistrát jej rovněž kategorizuje podle potřebnosti pro město. Pracovní skupina řešící koncepci zasedne v září.


Pražští radní se ve zbývajících dvou letech chtějí zaměřit na Pražskou developerskou společnost

21. listopadu 2020 ve 20:46

Náměstek pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček (za TOP 09) a radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09) se shodli, že jejich společnou prioritou je proaktivní přístup města v oblasti majetku, kdy není v zájmu města své pozemky prodávat, ale naopak zvyšovat jejich hodnotu pro budoucí...

Vedení Prahy 13 uctilo výročí 17. listopadu

16. listopadu 2020 ve 22:50

Věnec k Památníku obětem komunismu ve Stodůlkách dnes položil místostarosta Prahy 13 Petr Zeman.

Praha 8 chce snížit emisní a hlukovou zátěž na Rohanském nábřeží

14. listopadu 2020 v 07:12

Praha 8 chce snížit emisní a hlukovou zátěž na Rohanském nábřeží, a to prostřednictvím zákazu vjezdu nákladních automobilů, a také vymístěním betonárky, která se zde nachází. Tato usnesení přijali zastupitelé městské části, ale rozhodovat o nich bude během následující měsíců...

21. jednání pražského zastupitelstva lze sledovat online

11. listopadu 2020 v 19:37

Pražský magistrát upozorňuje na mimořádná opatření v souvislosti s 21. jednáním Zastupitelstva hlavního města Prahy, které se koná ve čtvrtek 12. listopadu ve Velkém jednacím sále Nové radnice na Mariánském náměstí. Zasedání je veřejné a začíná v 8:30 hodin. Ke sledování jednání pražských...

Další články
Nahoru