Dnes Úterý - zatazeno 19°C
Zítra Středa - bourky 17°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský magistrát zaregistroval všech 21 uskupení, která chtějí do Sněmovny
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se letos uskuteční 8. a 9. října. Ilustrační foto: archiv

Pražský magistrát zaregistroval všech 21 uskupení, která chtějí do Sněmovny

Pražský magistrát zaregistroval kandidátní listiny všech 21 politických stran, hnutí a koalic, které chtějí kandidovat v podzimních sněmovních volbách. Dvě strany, které magistrát vyzval k doplnění kandidátek, tak v termínu učinily. ČTK to sdělil mluvčí města Tadeáš Provazník. Před čtyřmi lety se o hlasy voličů v metropoli ucházelo 29 politických subjektů. Volby se konají 8. a 9. října.

„Celkově podalo kandidátku 21 stran, z toho dvě koalice. Dvě strany (KSČM a Hnutí prameny) jsme vyzvali k doplnění, což strany učinily, a nic nebrání jejich zaregistrování," uvedl mluvčí. Magistrát v pátek rozhodnutí vyvěsil na úřední desku a následně zašle seznam Státní volební komisi, která příští týden vylosuje volební čísla.

Strany musely kandidátky doručit na magistrát do minulého úterý, tedy do 3. srpna nejpozději do 16:00. Většina z nich zaslala své listiny do konce předminulého týdne.

Našla se však čtveřice těch, které je zaslaly až v poslední možný den. Také před čtyřmi roky podávaly některé strany na magistrát kandidátky těsně před vypršením limitu.

Známi jsou již i lídři stran a uskupení, které mají v průzkumech nad tři procenta. Hnutí ANO povede v Praze do voleb poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher. Jedničkou koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) je předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, druhou kandidující koalici Pirátů a STAN povede v metropoli pirátská poslankyně a první místopředsedkyně strany Olga Richterová.

V případě ČSSD krajská konference nahradila původního lídra, bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou.

Jedničkou KSČM v hlavním městě je bývalá pražská zastupitelka a poslankyně Marta Semelová. SPD má ve svém čele v Praze pracovníka Arcibiskupství pražského Josefa Nerušila.

Lídrem uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci je předsedkyně Zuzana Majerová Zahradníková a hnutí Přísaha, které založil bývalý policista Robert Šlachta, jako nezávislý kandidát povede Jiří Hynek.

V Praze vyhrálo v roce 2017 volby hnutí ANO s 20,35 procenta hlasů. Druzí skončili Piráti, pro které hlasovalo 17,59 procenta pražských voličů, a třetí ODS, pro kterou hlasovalo 16,22 procenta voličů. Čtvrtou pozici obsadila TOP 09, která získala 12,64 procenta hlasů. Pátá SPD měla 5,81 procenta, šestá ČSSD 5,57 procenta a sedmý STAN dostal 5,05 procenta hlasů.


Autor: ČTK

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

Včera v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

26. června 2022 v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru