Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražský magistrát zaregistroval všech 21 uskupení, která chtějí do Sněmovny
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se letos uskuteční 8. a 9. října. Ilustrační foto: archiv

Pražský magistrát zaregistroval všech 21 uskupení, která chtějí do Sněmovny

Pražský magistrát zaregistroval kandidátní listiny všech 21 politických stran, hnutí a koalic, které chtějí kandidovat v podzimních sněmovních volbách. Dvě strany, které magistrát vyzval k doplnění kandidátek, tak v termínu učinily. ČTK to sdělil mluvčí města Tadeáš Provazník. Před čtyřmi lety se o hlasy voličů v metropoli ucházelo 29 politických subjektů. Volby se konají 8. a 9. října.

„Celkově podalo kandidátku 21 stran, z toho dvě koalice. Dvě strany (KSČM a Hnutí prameny) jsme vyzvali k doplnění, což strany učinily, a nic nebrání jejich zaregistrování," uvedl mluvčí. Magistrát v pátek rozhodnutí vyvěsil na úřední desku a následně zašle seznam Státní volební komisi, která příští týden vylosuje volební čísla.

Strany musely kandidátky doručit na magistrát do minulého úterý, tedy do 3. srpna nejpozději do 16:00. Většina z nich zaslala své listiny do konce předminulého týdne.

Našla se však čtveřice těch, které je zaslaly až v poslední možný den. Také před čtyřmi roky podávaly některé strany na magistrát kandidátky těsně před vypršením limitu.

Známi jsou již i lídři stran a uskupení, které mají v průzkumech nad tři procenta. Hnutí ANO povede v Praze do voleb poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher. Jedničkou koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) je předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, druhou kandidující koalici Pirátů a STAN povede v metropoli pirátská poslankyně a první místopředsedkyně strany Olga Richterová.

V případě ČSSD krajská konference nahradila původního lídra, bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou.

Jedničkou KSČM v hlavním městě je bývalá pražská zastupitelka a poslankyně Marta Semelová. SPD má ve svém čele v Praze pracovníka Arcibiskupství pražského Josefa Nerušila.

Lídrem uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci je předsedkyně Zuzana Majerová Zahradníková a hnutí Přísaha, které založil bývalý policista Robert Šlachta, jako nezávislý kandidát povede Jiří Hynek.

V Praze vyhrálo v roce 2017 volby hnutí ANO s 20,35 procenta hlasů. Druzí skončili Piráti, pro které hlasovalo 17,59 procenta pražských voličů, a třetí ODS, pro kterou hlasovalo 16,22 procenta voličů. Čtvrtou pozici obsadila TOP 09, která získala 12,64 procenta hlasů. Pátá SPD měla 5,81 procenta, šestá ČSSD 5,57 procenta a sedmý STAN dostal 5,05 procenta hlasů.


Autor: ČTK

Komrsková: V jednáních o složení pražské koalice se posunujeme správným směrem

2. února 2023 v 19:59

Oceňujeme, že koalice SPOLU si vyřešila svoje interní domácí úkoly, podle jejich volebního výsledku. Nestojíme na místě ale ani v otázkách programových priorit koalice, tento dokument v tuto chvíli dokončujeme. Během pátku bychom měli mít hotovo.

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

30. ledna 2023 v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru