Dnes Sobota - polojasno 10°C
Zítra Neděle - skorojasno 12°C
Sobota 23. 10. 2021
Svátek má Teodor
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražský magistrát zaregistroval všech 21 uskupení, která chtějí do Sněmovny
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se letos uskuteční 8. a 9. října. Ilustrační foto: archiv

Pražský magistrát zaregistroval všech 21 uskupení, která chtějí do Sněmovny

Pražský magistrát zaregistroval kandidátní listiny všech 21 politických stran, hnutí a koalic, které chtějí kandidovat v podzimních sněmovních volbách. Dvě strany, které magistrát vyzval k doplnění kandidátek, tak v termínu učinily. ČTK to sdělil mluvčí města Tadeáš Provazník. Před čtyřmi lety se o hlasy voličů v metropoli ucházelo 29 politických subjektů. Volby se konají 8. a 9. října.

„Celkově podalo kandidátku 21 stran, z toho dvě koalice. Dvě strany (KSČM a Hnutí prameny) jsme vyzvali k doplnění, což strany učinily, a nic nebrání jejich zaregistrování," uvedl mluvčí. Magistrát v pátek rozhodnutí vyvěsil na úřední desku a následně zašle seznam Státní volební komisi, která příští týden vylosuje volební čísla.

Strany musely kandidátky doručit na magistrát do minulého úterý, tedy do 3. srpna nejpozději do 16:00. Většina z nich zaslala své listiny do konce předminulého týdne.

Našla se však čtveřice těch, které je zaslaly až v poslední možný den. Také před čtyřmi roky podávaly některé strany na magistrát kandidátky těsně před vypršením limitu.

Známi jsou již i lídři stran a uskupení, které mají v průzkumech nad tři procenta. Hnutí ANO povede v Praze do voleb poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher. Jedničkou koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) je předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, druhou kandidující koalici Pirátů a STAN povede v metropoli pirátská poslankyně a první místopředsedkyně strany Olga Richterová.

V případě ČSSD krajská konference nahradila původního lídra, bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou.

Jedničkou KSČM v hlavním městě je bývalá pražská zastupitelka a poslankyně Marta Semelová. SPD má ve svém čele v Praze pracovníka Arcibiskupství pražského Josefa Nerušila.

Lídrem uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci je předsedkyně Zuzana Majerová Zahradníková a hnutí Přísaha, které založil bývalý policista Robert Šlachta, jako nezávislý kandidát povede Jiří Hynek.

V Praze vyhrálo v roce 2017 volby hnutí ANO s 20,35 procenta hlasů. Druzí skončili Piráti, pro které hlasovalo 17,59 procenta pražských voličů, a třetí ODS, pro kterou hlasovalo 16,22 procenta voličů. Čtvrtou pozici obsadila TOP 09, která získala 12,64 procenta hlasů. Pátá SPD měla 5,81 procenta, šestá ČSSD 5,57 procenta a sedmý STAN dostal 5,05 procenta hlasů.


Autor: ČTK

Praha 2 vyzvala ostatní městské části, aby se připojily k deklaraci

4. října 2021 ve 20:07

Představitelé centrálních městských částí v deklaraci, kterou společně v polovině září podepsali, požadují od vedení hlavního města mimo jiné zlepšení komunikace v oblasti protidrogové politiky, rozšíření služeb pro drogově závislé a lidi bez domova i mimo centrální městské části, revizi obecně...

Další články
Nahoru