Dnes Úterý - oblacno 10°C
Zítra Středa - obcasny-dest 10°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský magistrát zakázal zaměstnancům používat TikTok na služebních zařízeních
Ilustrační foto: Dennis Leinarts / Pexels

Pražský magistrát zakázal zaměstnancům používat TikTok na služebních zařízeních

Pražský magistrát zakázal kvůli kybernetické bezpečnosti svým zaměstnancům používat na služebních zařízeních čínskou aplikaci TikTok. Zároveň doporučil odinstalovat ji ze soukromých telefonů. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. Ke stejnému kroku město vyzve i své firmy a organizace. Úřad reagoval na varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před instalací a používáním čínské aplikace na zařízeních s přístupem k systémům spadajícím do kritické informační infrastruktury a varoval před ní i veřejnost.

„Na zařízeních přistupujících k informačním a komunikačním systémům magistrátu jsme vydali svým zaměstnancům, kteří používají služební mobil či tablet, pokyn k zákazu používání a povinné odinstalaci aplikace TikTok na těchto zařízeních," řekl Provazník.

Zároveň úřad zaměstnancům, kteří pro přístup do městských systémů používají soukromé mobilní telefony či tablety a chtějí nadále k těmto aplikacím přistupovat, důrazně doporučil aplikaci TikTok na svém telefonu odinstalovat. „V případě napadení systému skrze jejich telefon bude tato situace řešena v pracovně-právní rovině," dodal mluvčí.

Hlavní město nemá oficiální TikTok účet a podle mluvčího jej ani neplánuje zakládat. Ke stejným krokům vyzveme také veškeré organizace zřizované hl. m. Prahou. Problémem už se začala zabývat také městská svozová firma Pražské služby (PSAS), která zvažuje vydat doporučení zaměstnancům, aby na firemních zařízeních nepoužívali zmíněnou sociální síť.

„Zároveň budeme naše kolegy nabádat k větší obezřetnosti při nakládaní s osobními daty. PSAS nemají na sociální síti Tik Tok oficiální firemní profil," uvedl mluvčí Radim Mana.

TikTok, který v Česku používají dva miliony lidí a na celém světě už více než miliarda uživatelů, sbírá podle bezpečnostní firmy Eset velké množství citlivých dat jako osobní, kontaktní a geolokační údaje i veškerý obsah, který uživatel vytvořil.

Mimo to ale zaznamenává i osobní konverzaci mezi uživateli a s tím související i styl psaní, který může uživatele jednoznačně identifikovat v internetovém prostředí.


Autor: ČTK

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

21. dubna 2024 v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Při výročí tísňové linky 112 se oceňovalo

21. dubna 2024 v 09:44

Před dvaceti lety, 20. dubna 2004, byl v Praze spuštěn provoz linky 112 v současné moderní podobě. Jedním z důvodů byl i světový šampionát v ledním hokeji, který se tehdy konal v Praze. Moderní technologie tísňové komunikace tak byly uvedeny do ostrého provozu.

Další články
Nahoru