Dnes Pátek - zatazeno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 8°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražský magistrát zakázal zaměstnancům používat TikTok na služebních zařízeních
Ilustrační foto: Dennis Leinarts / Pexels

Pražský magistrát zakázal zaměstnancům používat TikTok na služebních zařízeních

Pražský magistrát zakázal kvůli kybernetické bezpečnosti svým zaměstnancům používat na služebních zařízeních čínskou aplikaci TikTok. Zároveň doporučil odinstalovat ji ze soukromých telefonů. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. Ke stejnému kroku město vyzve i své firmy a organizace. Úřad reagoval na varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před instalací a používáním čínské aplikace na zařízeních s přístupem k systémům spadajícím do kritické informační infrastruktury a varoval před ní i veřejnost.

„Na zařízeních přistupujících k informačním a komunikačním systémům magistrátu jsme vydali svým zaměstnancům, kteří používají služební mobil či tablet, pokyn k zákazu používání a povinné odinstalaci aplikace TikTok na těchto zařízeních," řekl Provazník.

Zároveň úřad zaměstnancům, kteří pro přístup do městských systémů používají soukromé mobilní telefony či tablety a chtějí nadále k těmto aplikacím přistupovat, důrazně doporučil aplikaci TikTok na svém telefonu odinstalovat. „V případě napadení systému skrze jejich telefon bude tato situace řešena v pracovně-právní rovině," dodal mluvčí.

Hlavní město nemá oficiální TikTok účet a podle mluvčího jej ani neplánuje zakládat. Ke stejným krokům vyzveme také veškeré organizace zřizované hl. m. Prahou. Problémem už se začala zabývat také městská svozová firma Pražské služby (PSAS), která zvažuje vydat doporučení zaměstnancům, aby na firemních zařízeních nepoužívali zmíněnou sociální síť.

„Zároveň budeme naše kolegy nabádat k větší obezřetnosti při nakládaní s osobními daty. PSAS nemají na sociální síti Tik Tok oficiální firemní profil," uvedl mluvčí Radim Mana.

TikTok, který v Česku používají dva miliony lidí a na celém světě už více než miliarda uživatelů, sbírá podle bezpečnostní firmy Eset velké množství citlivých dat jako osobní, kontaktní a geolokační údaje i veškerý obsah, který uživatel vytvořil.

Mimo to ale zaznamenává i osobní konverzaci mezi uživateli a s tím související i styl psaní, který může uživatele jednoznačně identifikovat v internetovém prostředí.


Autor: ČTK

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

Dnes v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru