Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražský magistrát otevře dveře, zájemci se podívají i do Clam-Gallasova paláce
28 říjen
Prohlídky
Clam-Gallasův palác na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Pražský magistrát otevře dveře, zájemci se podívají i do Clam-Gallasova paláce

28. 10. 2023
V Den vzniku samostatného československého státu bude možné navštívit Rezidenci primátora, Clam-Gallasův palác, Škodovy salonky a Novou radnici. V letošním roce se totiž bude opět konat ve svátek 28. října od 10 do 18 hodin den otevřených dveří pražského magistrátu.

Navštívit bude možné Rezidenci primátora hlavního města Prahy, která vznikla v roce 1928 jako součást Městské knihovny. Autorem projektu celé budovy je František Roith, interiéry jsou ukázkou stylu art deco. Rezidence přitom už od začátku slouží zejména k protokolárním a reprezentačním účelům.

Po dlouholeté rekonstrukci byl loni v září zpřístupněn pro veřejnost také Clam-Gallasův palác na Mariánském náměstí. Ve státní svátek jej bude možné zdarma navštívit a těšit se lze také na komentované prohlídky. Na prohlídky Rezidence primátora i Clam-Gallasova paláce je nicméně nutná registrace na: www.prague.eu/rezervace. Registrace jsou od pondělí 9. října.

Dále budou lidem zpřístupněny Škodovy salonky, které tvoří pět propojených místností v 1. patře Škodova paláce v Jungmannově ulici. Palác byl postaven jako administrativní budova ředitelství Škodových závodů v Plzni podle návrhu architekta Pavla Janáka v letech 1924–1926 a salonky byly zařízeny jako reprezentační prostory továrníka Škody. Postupem času byly zrekonstruovány a návštěvníci je tak nyní mohou vidět v plném lesku.

A nebude chybět ani Nová radnice na Mariánském náměstí, která už od svých počátků slouží pro městské úředníky. V minulosti se zde nacházel například berní úřad a dnes tu sídlí vedení hlavního města Prahy.

V zastupitelském sále budete moci zhlédnout například loutkové divadelní představení o pejskovi a kočičce od Říše loutek. Představení budou zdarma od 11 a 14 hodin.

Dále se tu uskuteční různá pěvecká vystoupení. Kromě toho bude v přízemí budovy připraven bohatý doprovodný program pro děti i dospělé od různých městských společností.

Těšit se lze například na inovativní technologie, 3D letecký simulátor, lego robotiku, autodráhu nebo malování na obličej. Ti nejmenší také mohou zkusit získat dětský řidičský průkaz od Městské policie hl. m. Prahy nebo si vyzkoušet resuscitaci pod dohledem pražských záchranářů.

Celý program a další podrobnosti jsou k dispozici na: www.praha.eu.


Autor: Cen

Praha 6: Do galerie Villa Pellé zdarma

5. prosince 2023 v 08:28

Dárek všem návštěvníkům galerie a milovníkům umění. V úterý 5. prosince bude galerie Villa Pellé otevřená zdarma po celou otevírací dobu od 13 do 18 hodin.

Suchdol: Komentované prohlídky kaple svatého Václava

1. prosince 2023 v 09:04

Prosincové komentované prohlídky kaple svatého Václava a setkání se starostou Suchdola.

Zámek Troja a jeho zahrady oživí světelné instalace

26. listopadu 2023 v 09:06

Svátek svaté Lucie, který připadá na 13. prosince, je obdobím zimního slunovratu a tedy i nejdelších nocí v celém roce. Prostory Trojského zámku oživí 12. – 13. prosince unikátní světelné instalace.

Chcete studovat na Univerzitě Karlově? Sedmnáct fakult se představí Na Karlovce

21. listopadu 2023 ve 14:27

V sobotu 25. listopadu se v budově Právnické fakulty na náměstí Curieových 7, Praha 1 od 9 do 16 hodin koná tradiční akce Na Karlovku, kde si lze udělat bližší představu o všech 17 fakultách Univerzity Karlovy. Pro příští akademický rok si mohou uchazeči zvolit z více než 600 studijních...

Neděle: Komentovaná vycházka po Vyšehradu

18. listopadu 2023 v 09:13

Naposledy v tomto roce v neděli 19. listopadu v rámci prohlídkového okruhu navštívíte nejzajímavější místa Vyšehradu spojená s jeho tisíciletým vývojem a legendami. Projdete tajemnými Martinskými kasematy, podíváte se do skrytého kostela Stětí sv. Jana Křtitele.

Olšanskými hřbitovy za osobnostmi Českého národního obrození

16. listopadu 2023 v 07:27

Komentovaná procházka hřbitovy přináší historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla hřbitovů.

Slavnostní vycházka na Vyšehradský hřbitov se Slavínem

9. listopadu 2023 v 07:53

Spolek Malostranský hřbitov ve spolupráci se spolkem Svatobor zvou na slavnostní vycházku po Vyšehradském hřbitově s prohlídkou Slavína, která se uskuteční v pátek 17. listopadu od 10 hodin.

Procházka olšanským 2. obecním hřbitovem

8. listopadu 2023 v 07:45

Komentovaná procházka hřbitovy přináší historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla hřbitovů.

Praha 2: Komentované vycházky po válečných hrobech na Olšanských hřbitovech

8. listopadu 2023 v 06:58

Celodenní program nabídne již tradiční vzpomínková akce Den válečných veteránů, která se bude konat v pátek 10. listopadu na náměstí Míru již podeváté.

Praha 6 hledá novou tvář a využití bývalého hřbitova Na Skalce

7. listopadu 2023 v 10:30

Na hřbitově se od roku 1888 nepohřbívá a hledá se způsob, jak jej citlivě upravit a do budoucna využít, to vše při zachování jeho romantické atmosféry a pietního charakteru s několika dochovanými torzy náhrobků.

Praha 2: Kryt Folimanka se otevře i v listopadu

6. listopadu 2023 v 10:27

Kryt Folimanka je v současné době největší podzemní stavbou na území Prahy 2. Rozloha krytu je 1332 m2 a ukrýt se v něm může 1300 osob. Kryt je udržovaný, osvětlený, vytápěný a v případě potřeby plně funkční.

Vyšehradské setkání: Ve znamení sv. Petra

6. listopadu 2023 v 09:56

Vyšehradská kapitula je neodmyslitelně spjata s Vyšehradem již 953 let. Zažila vzestupy a pády, ale vždy určovala podobu Vyšehradu jako duchovního místa spojeného s počátky české státnosti a v symbolické rovině propojovala Vyšehrad s Římem.

Prohlídka Vyšehradského hřbitova s Kateřinou Konečnou

3. listopadu 2023 v 11:50

V sobotu 11. listopadu v 10:30 si připomenete počátky i současnost našeho národního pohřebiště, nejvýznamnější osobnosti zde pochované, a všimnete si i umělecké výzdoby, kterou tvořili naši sochaři a architekti.

Prohlídka Novoměstské radnice letos naposledy

28. října 2023 ve 12:34

Poslední letošní komentovaná prohlídka Novoměstské radnice se koná 7. listopadu od 15:30 hodin.

Praha 1: Prohlídka Senátu PČR

23. října 2023 v 08:46

Praha 1 zve v pátek 27. října od 14 hodin k prohlídce zajímavých prostor Senátu PČR pod záštitou radní Ivany Antalové.

Další články
Nahoru