Dnes Neděle - oblacno 24°C
Zítra Pondělí - zatazeno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský magistrát otevře dveře, zájemci se podívají i do Clam-Gallasova paláce
28 říjen
Prohlídky
Clam-Gallasův palác na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Pražský magistrát otevře dveře, zájemci se podívají i do Clam-Gallasova paláce

28. 10. 2023
V Den vzniku samostatného československého státu bude možné navštívit Rezidenci primátora, Clam-Gallasův palác, Škodovy salonky a Novou radnici. V letošním roce se totiž bude opět konat ve svátek 28. října od 10 do 18 hodin den otevřených dveří pražského magistrátu.

Navštívit bude možné Rezidenci primátora hlavního města Prahy, která vznikla v roce 1928 jako součást Městské knihovny. Autorem projektu celé budovy je František Roith, interiéry jsou ukázkou stylu art deco. Rezidence přitom už od začátku slouží zejména k protokolárním a reprezentačním účelům.

Po dlouholeté rekonstrukci byl loni v září zpřístupněn pro veřejnost také Clam-Gallasův palác na Mariánském náměstí. Ve státní svátek jej bude možné zdarma navštívit a těšit se lze také na komentované prohlídky. Na prohlídky Rezidence primátora i Clam-Gallasova paláce je nicméně nutná registrace na: www.prague.eu/rezervace. Registrace jsou od pondělí 9. října.

Dále budou lidem zpřístupněny Škodovy salonky, které tvoří pět propojených místností v 1. patře Škodova paláce v Jungmannově ulici. Palác byl postaven jako administrativní budova ředitelství Škodových závodů v Plzni podle návrhu architekta Pavla Janáka v letech 1924–1926 a salonky byly zařízeny jako reprezentační prostory továrníka Škody. Postupem času byly zrekonstruovány a návštěvníci je tak nyní mohou vidět v plném lesku.

A nebude chybět ani Nová radnice na Mariánském náměstí, která už od svých počátků slouží pro městské úředníky. V minulosti se zde nacházel například berní úřad a dnes tu sídlí vedení hlavního města Prahy.

V zastupitelském sále budete moci zhlédnout například loutkové divadelní představení o pejskovi a kočičce od Říše loutek. Představení budou zdarma od 11 a 14 hodin.

Dále se tu uskuteční různá pěvecká vystoupení. Kromě toho bude v přízemí budovy připraven bohatý doprovodný program pro děti i dospělé od různých městských společností.

Těšit se lze například na inovativní technologie, 3D letecký simulátor, lego robotiku, autodráhu nebo malování na obličej. Ti nejmenší také mohou zkusit získat dětský řidičský průkaz od Městské policie hl. m. Prahy nebo si vyzkoušet resuscitaci pod dohledem pražských záchranářů.

Celý program a další podrobnosti jsou k dispozici na: www.praha.eu.


Autor: Cen

Pietní akt připomene Josefa Fantu

Dnes v 07:00

Spolek Malostranský hřbitov ve spolupráci se Spolkem Svatobor pořádají ve čtvrtek 20. června od 17 hodin pietní akt u příležitosti 70 let od úmrtí významného českého architekta Josefa Fanty (1856–1954).

Cyklojízda s průvodcem Prahy 10: Záběhlice

12. června 2024 v 08:17

V úterý 18. června od 18 hodin objedete zajímavá místa Zahradního města a přilehlého okolí Vršovic. Na trase je 10 zastavení s krátkým výkladem. Maximální délka trasy 10 km, dle domluvy s účastníky akce.

Nahlédněte do útrob muzea i po setmění. Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu

12. června 2024 v 07:01

Co vše ukrývá muzeum? Jak to vypadá v muzejním podzemí a jaký je pohled na Prahu ze střechy při západu slunce? To za běžného dne nepoznáte. V rámci Pražské muzejní noci to ale možné bude – Národní zemědělské muzeum pro návštěvníky připravilo noční ponor do hlubin i historie muzea, komentovanou...

Komentovaná prohlídka výstavy o Františku Pláničkovi

10. června 2024 ve 12:16

Autorská komentovaná prohlídka výstavy o brankářské legendě Františku Pláničkovi, který žil v nedaleké ulici Sasankova se koná 25. června v 17:30. Výstavou vás provede spoluautor výstavy Vladimír Zápotocký.

Exkurze v Praze 6: Nádražní budova Praha - Dejvice

8. června 2024 v 10:51

Další ze série dopravních exkurzí, tentokrát nejstarším pražským nádražím odkud se původně vozilo dřevo z Křivoklátských lesů, se koná ve středu 12. června od 16 a 17 hodin.

Muzejní noc v Muzeu Policie

8. června 2024 v 07:37

V sobotu 8. června můžete navštívit Muzeum Policie v Praze 2.

Prohlídka: Masarykovy domy

6. června 2024 v 10:29

V pondělí 10. června se koná komentovaná prohlídka Masarykovy domy.

Ve čtvrtek budou zpřístupněny zelené střechy

5. června 2024 ve 21:35

Po teplotně nadprůměrném začátku roku se ve stejném duchu ponesou i další měsíce. Alespoň tak to vypadá podle prvních předpovědí na léto. Spoustu domácností proto bude řešit, jak snížit teplotu v domovech, aniž by museli investovat do klimatizace. Kromě možností, jakými jsou nová fasáda nebo...

Procházka Malvazineckým hřbitovem s průvodkyní

5. června 2024 v 07:32

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. Ve středu 12. června se v 17:30 hodin projdete Malvazineckým hřbitovem.

Čaj o páté u Čapků v červnu

2. června 2024 ve 02:02

Inscenované prohlídky Vily Karla Čapka, při které vás Josef Čapek provede svým domovem a životem a setkáte se s osobnostmi, se kterými jej sdílel. Na spolupráci při realizaci tohoto setkání u Čapků se podílí Vršovické divadlo MANA.

Procházka s průvodkyní: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

31. května 2024 v 07:29

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. Ve čtvrtek 6. června ve 14:30 hodin se projdete Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století.

Další články
Nahoru