Dnes Neděle - zatazeno 4°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 2°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Ombudsman: pražský magistrát chyboval při schválení demolice budov na Václaváku
Kozákův dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice, který má být zbourán kvůli stavbě moderní budovy. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Ombudsman: pražský magistrát chyboval při schválení demolice budov na Václaváku

Ombudsman ČR Pavel Varvařovský v dnes vydaném prohlášení ostře kritizoval postup státní správy v kauze plánované demolice Kozákova domu na Václavském náměstí. O samotném zbourání však ještě není definitivně rozhodnuto. Stavební úřad totiž demoliční výměr dosud nevydal. Dům se tedy zatím bourat nemůže.

Veřejný ochránce práv tvrdí, že se pražský magistrát již před třemi lety dopustil závažných procesních pochybení v případě vydání kladného závazného stanoviska k povolení demolice tří objektů na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

Magistrát si nevyžádal odborné stanovisko Národního památkového ústavu (NPÚ), což byl přitom povinen udělat. Ústav přitom shledal demolici objektů ležících v památkové rezervaci, jež je součástí území zařazeného na Seznam světového dědictví UNESCO, za zcela vyloučenou.

Pražská radnice v reakci na postoj NPÚ jen konstatovala, že jeho vyjádření nepovažuje za odborně podložené a odůvodněné. Žádné jiné argumenty neuvedla.

Vadné stanovisko magistrátu je závazné

Vadný postup magistrátu sice napravilo Ministerstvo kultury, když v přezkumném řízení jeho rozhodnutí zrušilo, ale tehdejší ministr kultury Jiří Besser však následně v rozkladovém řízení rozhodnutí ministerstva zrušil a přezkumné řízení zastavil.

Poslední možností pro odpůrce demolice se zdála být snaha o prohlášení jedné z budov, která měla být kompletně zbourána, za kulturní památku. Nedávno však končící ministryně kultury Nečasovy vlády Alena Hanáková řízení zastavila.

Anketa

Souhlasíte se záměrem investora zbourat dům na Václavském náměstí a vystavět zde novostavbu?

14%
(14%)
86%
(86%)
„Konečným a závazným rozhodnutím tak zůstává původní procesně i věcně vadné stanovisko magistrátu,“ uvádí ombudsman Pavel Varvařovský.

Podle něj je nepřijatelné, aby úřady nerespektovaly zákonem stanovené povinnosti: „Je vytvářen stav, kdy určitý celek či území požívá památkovou ochranu, avšak jednotlivé objekty, které tvoří jeho součást nikoliv. Jejich postupnou změnou či odstraněním může dojít k tomu, že smysl památkové ochrany územního celku bude vyprázdněn.“

Jinými slovy: ombudsmanovi vadí, že dům, který je v pražské památkové rezervaci, není památkově chráněn.

Ombudsman: lhůty pro nápravu již uplynuly

V případě budov nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice lze podle Varvařovského nyní jen konstatovat, že lhůty pro možnou nápravu postupu správních orgánů již uplynuly a stavebník může na základě kladného stanoviska odboru památkové péče požádat stavební úřad o povolení k demolici.

Stavební úřad však demoliční výměr dosud nevydal. Dům se tedy zatím bourat nemůže.

Kauza Kozákova domu na Václavském náměstí každopádně neusíná. Za poslední měsíc se konaly dvě demonstrace s účastí cca 400 občanů a řady iniciativ a osobností.


Autor: Jan Puci

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Vedení Prahy dostalo od zastupitelů za úkol rozšířit síť adiktologických služeb

21. listopadu 2021 ve 23:33

Na svém listopadovém zasedání pražští zastupitelé projednali petici s názvem „Za bezpečnou a čistou Prahu 5“, adresovanou hlavnímu městu. Občané Smíchova žijící v blízkosti kontaktních center shromáždili stovky podpisů, jejich cílem je ulevit od pohybu enormního množství narkomanů v této...

Vedení Prahy 11 nesouhlasí s navýšením poplatku za odkládání komunálního odpadu

10. listopadu 2021 ve 22:09

Vedení Prahy 11 dostalo od magistrátu k připomínkování návrh obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci. Rada městské části k tomu přijala stanovisko, uvedla Praha 11 na svém webu.

Další články
Nahoru