Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - polojasno 0°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražský magistrát berou turisté útokem, chtějí se vozit páternosterem
Turisté u magistrátního páternosteru. Foto: Jan Puci

Pražský magistrát berou turisté útokem, chtějí se vozit páternosterem

V hlavním sídle pražského magistrátu na Mariánském náměstí v Praze 1 je na chodbách živo nejen díky úředníkům, ale už několik let i kvůli turistům, kteří si chtějí prohlížet interiéry budovy a především oběžný výtah, takzvaný páternoster. Ten se sice nachází i v dalších pražských stavbách, ale zde je jednoduše přístupný. Technická rarita musela být kvůli návštěvníkům dokonce už párkrát zastavena. Server Pražský patriot o tom informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.  

I když na Mariánském náměstí zpravidla nesídlí odbory, které by navštěvovala veřejnost, i tak do secesní budovy ze začátku 20. století míří už řadu let davy lidí, kteří na místě nepracují. Bloumají po chodbách, potkáte je v každém patře. Zní tu angličtina a řada dalších jazyků.

„Není to nic příjemného, při opuštění kanceláře si ji zamykáme. Občas se stane, že cizinec nakoukne do dveří a ptá se, kde máme ten unikátní výtah,“ sdělila serveru Pražský patriot úřednice, která nechtěla vystoupit z anonymity.

Někteří nezvaní návštěvníci se zaměstnanců magistrátu ptají, kde najdou tunel z knih. Takzvaný Idiom je také na Mariánském náměstí, ale ve vstupní hale sousední knihovny. Stojí tam už od konce minulého století, ale před uplynulými Vánoci se stal pro turisty hitem a tvořila se před ním dlouhá fronta. Zájem přetrvává i po Novém roce.

Ale zpět k pražské radnici. „O zvýšeném pohybu turistů i komplikacích s tím spojených samozřejmě víme a situací se zabýváme. Páternoster kvůli turistům zatím opravován nebyl, ale již několikrát musel být nouzově zastaven,“ připustil problémy v magistrátní budově Hofman.

Výtah je u zadního vchodu budovy z ulice U Radnice, kvůli vysokému zájmu o něj hlavní město dokonce před čtyřmi lety instalovalo k tomuto vchodu turnikety za 625 tisíc korun bez DPH. Zájemce o oběžný výtah  to neodradilo. Do budovy se totiž dostanou bez problémů hlavním vchodem z Mariánského náměstí. A tam žádné turnikety nejsou. Ve volebním období 2014 až 2018 sice vedení města turnikety a bezpečnostní rámy zvažovalo, nicméně po kritice opozice i části koalice od záměru ustoupilo.

V rámci elektronické kontroly si magistrát pohrával s myšlenkou nakoupit stovky čteček, kamer a požárních hlásičů. Návštěvníci by museli hlásit osobní údaje a jejich zavazadla by procházela rentgenem, jak je to běžné například v sídlech ministerstev. K žádným opatřením však nedošlo. U hlavního vchodu je sice přítomen vrátný, ale když sem jdete v otevírací době úřadu, což je každý pracovní den, nechá vás jít dál.

„Ten problém už začíná být neúnosný, dřív tak výrazný nebyl. Před výtahem se tvoří fronty, turisti běhají po schodech, aby se vzájemně fotili v jedoucí kabině. Už párkrát do mě vrazili,“ popsal předseda kontrolního výboru Ondřej Prokop (ANO), který má v budově kancelář.


Autor: Jan Puci

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru