Dnes Sobota - skorojasno 28°C
Zítra Neděle - skorojasno 31°C
Sobota 20. 7. 2024
Svátek má Ilja
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský magistrát berou turisté útokem, chtějí se vozit páternosterem
Turisté u magistrátního páternosteru. Foto: Jan Puci

Pražský magistrát berou turisté útokem, chtějí se vozit páternosterem

V hlavním sídle pražského magistrátu na Mariánském náměstí v Praze 1 je na chodbách živo nejen díky úředníkům, ale už několik let i kvůli turistům, kteří si chtějí prohlížet interiéry budovy a především oběžný výtah, takzvaný páternoster. Ten se sice nachází i v dalších pražských stavbách, ale zde je jednoduše přístupný. Technická rarita musela být kvůli návštěvníkům dokonce už párkrát zastavena. Server Pražský patriot o tom informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.  

I když na Mariánském náměstí zpravidla nesídlí odbory, které by navštěvovala veřejnost, i tak do secesní budovy ze začátku 20. století míří už řadu let davy lidí, kteří na místě nepracují. Bloumají po chodbách, potkáte je v každém patře. Zní tu angličtina a řada dalších jazyků.

„Není to nic příjemného, při opuštění kanceláře si ji zamykáme. Občas se stane, že cizinec nakoukne do dveří a ptá se, kde máme ten unikátní výtah,“ sdělila serveru Pražský patriot úřednice, která nechtěla vystoupit z anonymity.

Někteří nezvaní návštěvníci se zaměstnanců magistrátu ptají, kde najdou tunel z knih. Takzvaný Idiom je také na Mariánském náměstí, ale ve vstupní hale sousední knihovny. Stojí tam už od konce minulého století, ale před uplynulými Vánoci se stal pro turisty hitem a tvořila se před ním dlouhá fronta. Zájem přetrvává i po Novém roce.

Ale zpět k pražské radnici. „O zvýšeném pohybu turistů i komplikacích s tím spojených samozřejmě víme a situací se zabýváme. Páternoster kvůli turistům zatím opravován nebyl, ale již několikrát musel být nouzově zastaven,“ připustil problémy v magistrátní budově Hofman.

Výtah je u zadního vchodu budovy z ulice U Radnice, kvůli vysokému zájmu o něj hlavní město dokonce před čtyřmi lety instalovalo k tomuto vchodu turnikety za 625 tisíc korun bez DPH. Zájemce o oběžný výtah  to neodradilo. Do budovy se totiž dostanou bez problémů hlavním vchodem z Mariánského náměstí. A tam žádné turnikety nejsou. Ve volebním období 2014 až 2018 sice vedení města turnikety a bezpečnostní rámy zvažovalo, nicméně po kritice opozice i části koalice od záměru ustoupilo.

V rámci elektronické kontroly si magistrát pohrával s myšlenkou nakoupit stovky čteček, kamer a požárních hlásičů. Návštěvníci by museli hlásit osobní údaje a jejich zavazadla by procházela rentgenem, jak je to běžné například v sídlech ministerstev. K žádným opatřením však nedošlo. U hlavního vchodu je sice přítomen vrátný, ale když sem jdete v otevírací době úřadu, což je každý pracovní den, nechá vás jít dál.

„Ten problém už začíná být neúnosný, dřív tak výrazný nebyl. Před výtahem se tvoří fronty, turisti běhají po schodech, aby se vzájemně fotili v jedoucí kabině. Už párkrát do mě vrazili,“ popsal předseda kontrolního výboru Ondřej Prokop (ANO), který má v budově kancelář.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru