dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Pražský hrad, Valdštejnská zahrada, zoo, botanická. Nabízíme tipy na otvíračky a jarní akce
Příští týden se po zimní pauze opět otevře veřejnosti Valdštejnská zahrada na Malé Straně. Foto: archiv

Pražský hrad, Valdštejnská zahrada, zoo, botanická. Nabízíme tipy na otvíračky a jarní akce

Zimní spánek skončil! Před pár dny začalo jaro a spolu s ním startuje i jarní/letní sezóna. Své brány otevírá i v Praze – na Pražském hradě, ve Valdštejnské zahradě, v zoo, v botanické zahradě i na mnoha dalších místech. Na co se mohou Pražané těšit? Nabízíme výběr otvíraček a jarních akcí.

V sobotu 28. března se v rámci zahájení jarní/letní sezóny otevře Pražský hrad. Při otevřených dveřích (od 10 do 16 hodin) si zájemci budou moci bez vstupenky prohlédnout nejvýznamnější objekty.  Zdarma budou moci do prostor katedrály, Starého královského paláce, Baziliky sv. Jiří nebo Rožmberského paláce. Více jsme o akci informovali zde.
 
Počínaje prvním dubnem bude opět otevřena Valdštejnská zahrada – v dubnu, květnu a říjnu ve všední dny od 7.30 do 18 hodin (v červnu a v září do 19 hodin), v sobotu, v neděli a o státních svátcích od 10 hodin. O státních svátcích (například 8. května), kdy bývá slavnostně nasvícena, je otevřena až do 22 hodin. V letní sezóně tam jsou koncerty i divadelní představení pro veřejnost. Valdštejnskou zahradou lze projít od metra Malostranská přes Senát až na Valdštejnské náměstí.

Otevřou se dveře Senátu i komunitních zahrad

Ve státní svátek – 8. května (Den vítězství) – se Pražané i mimopražští návštěvníci mohou těšit na tradiční otevřené dveře v Poslanecké sněmovně, v Senátu nebo v Kramářově vile. O prohlídky vnitřních prostor bývá velký zájem, jednací sály a další prostory totiž mohou lidé s průvodci takto komplexně navštívit jen dvakrát do roka, vedle 8. května ještě 28. října.
 
Na jaře se opět otvírají i komunitní zahrady – například Komunitní zahrada Smetanka, nacházející se na rohu ulic Italská a Na Smetance, otevírá v sobotu 11. dubna. Tentýž den otevře i holešovická Prazelenina v Tusarově ulici. V obou, jakožto i v dalších, pražských komunitních zahradách mohou lidé nejen posedět a poklábosit, ale také si pronajmout místečko, kousíček půdy, a pěstovat tam zeleninu, ovoce či květiny.

Derniéra výstavy handicapovaných

Něco začíná, něco končí. I o tom je letošní jaro! Zájemci budou moci zavítat na derniéru výstavy handicapovaných umělců Fotografie a poezie Ivana Navrátilíka a Violy Jíchové, která se koná v šermírně Sokola Karlín (Malého 1). Oba vystavující se vydali po stopách svých otců. První fotil a druhý zpíval a hrál. K prodeji na výstavě jsou nabízeny vydané knihy Violy a Ivanovy fotografie převážně hlavního města Prahy doplněné o texty. Derniéra výstavy se koná v úterý 31. března od 18.30 hodin.

V sobotu 28. března začíná jarní/letní sezóna v trojské Zoo Praha. Bohatý program se ponese hlavně v duchu čtyř gepardích mláďat. O sobotní akci v zoo jsme již informovali zde. Program nachystala i Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji. Od 4. dubna do 10. května můžete v tamním tropickém skleníku Fata Morgana navštívit tradiční výstavu exotických motýlů. Zahrada zahájila jaro novým květinovým logem, motivem je osmnáct bylin a dřevin ve tvaru písmene B.

V okolí Petřínské rozhledny se stejně jako v minulém roce uskuteční 1. května akce Den s Máchou s koncertem Pražské konzervatoře a 31. května akce Hrajeme si na Petříně. Od března je rozhledna osvětlena ledkovým osvětlením, letos tam budou probíhat údržbářské práce.

Vycházka údolím, jarní cyklojízda

Na jaře začínají i vycházky. Prokopským údolím se budete moci projít v neděli 29. března v rámci botanické a kulturně-náboženské přednášky o významu hořkých bylin při slavení Pesachu a Velikonoc. Projdete se s botanikem Jiřím Sádlem. Vycházka bude spojena s hledáním v terénu, ochutnávkou a posezením u pesachovo-velikonočního občerstvení v místní hospůdce. Srazy jsou v 10.50 hodin na Hlavním nádraží, v 11 na Smíchově a v 11.19 ve vlakové stanici Praha-Žvahov.

Začíná se i hromadněji vyjíždět na kolech. Ve čtvrtek 16. dubna odstartuje Velká jarní cyklojízda. Sraz je v 18.30 hodin na Náměstí Jiřího z Poděbrad. Cíl bude v Holešovické tržnici na parkoviště u BLINK x Haly 26, následovat bude afterparty. Cyklojízdu tradičně pořádá sdružení Auto*Mat. Na start zve všechny, kteří si rádi po Praze sviští „na kole, koloběžce, tříkolce nebo jiných přibližovadlech na vlastní pohon" a přijde jim „to úplně normální".

Dobročinný bazar na náměstí

Začínají i akce na náměstích. V úterý 21. dubna se od 10 do 19 hodin na náměstí Míru uskuteční dobročinný bazar ve prospěch programů pro děti a mladé lidi bez funkčního rodinného zázemí. Akci pořádá Letní dům občanské sdružení. Chcete-li darovat věci k prodeji, můžete tak učinit již v týdnu od 13. do 17. dubna od 9 do 18 hodin na adrese Vyšehradská 41, Praha 2.

Nemusíte ale zůstávat jen v Praze. Oblíbenými místy Pražanů jsou kupříkladu Lidice, Ležáky i Lety – pietní území Památníku Lidice. I tam začíná hlavní návštěvnická sezóna. V Lidicích byla odhalena tabule s panoramatickým pohledem bývalých Lidic z roku 1939, budou tam výstavy i semináře.

V Ležákách byl včera odhalen venkovní model původní osady, následovalo otevírání a svěcení studánek. V Letech bude sezóna zahájena 31. března projektovým dnem romské kultury a historie Letů Sobě blíž.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru