Dnes Pondělí - snih 1°C
Zítra Úterý - snih 2°C
Pondělí 18. 1. 2021
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražský hrad: Plzeň chce poslat korunu za každého obyvatele na svatovítské varhany
Takto budou vypadat varhany v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Foto: AMI Communications

Pražský hrad: Plzeň chce poslat korunu za každého obyvatele na svatovítské varhany

Město Plzeň přispěje na pořízení nových varhan v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Městští radní schválili částku 170 936 korun, tedy přesně tolik, kolik obyvatel měla Plzeň k letošnímu 1. lednu. Plzeň tak naváže na tradici, na pražskou katedrálu přispívalo město už v 19. století, řekl ČTK primátor Martin Baxa (ODS). Příspěvek ještě musí schválit zastupitelé.

Peníze by získal Nadační fond Svatovítské varhany, jehož zakladatelem je Arcibiskupství pražské. Fond vznikl kvůli získání peněz na nový nástroj, vybráno je přes 70 milionů korun, tedy téměř 90 procent potřebných nákladů. „Svatovítská katedrála je naším národním chrámem, národním symbolem. Plzeň v minulosti ročně přispívala Jednotě pro dostavění hlavního chrámu sv. Víta na její dokončení, a to různými částkami.

Například podle protokolu obecního zastupitelstva královského města Plzně ze 4. listopadu 1884 byla částka navýšena od roku 1885 na 100 zlatých ročně, což jednota s velkým potěšením vzala na vědomí a usnesla se vyslovit zastupitelstvu nejvřelejší díky za značnou podporu," popsal Baxa.

V katedrále teď slouží provizorní nástroj z roku 1932. „Je umístěn ve stísněných prostorách spodního patra, v příčné lodi a neobsáhne svým zvukem celý prostor katedrály. Na horním patře téže kruchty stojí kulisa varhanní skříně někdejších barokních varhan, jejichž stroj bohužel zanikl. Prostor západní kruchty nad vchodem do katedrály, který je určen pro velké varhany, tak zůstává téměř sto let prázdný," doplnil primátor.

Nové varhany vznikají ve španělské dílně varhanářské firmy zkušeného výrobce Gerharda Grenzinga. Autorem podoby nových varhan je designér Peter Olah. Inspiroval se tvarem Panské skály mezi Novým Borem a Kamenickým Šenovem. Část varhan bude ze skla, vznikne v české sklárně. Sklo bude jednoduchých tvarů, vychází z tvarů samotných píšťal, které by se jeho prostřednictvím měly jen mírně rozzářit.

Cena za nový nástroj má být přibližně 80 milionů korun včetně prací, které se musejí pro instalaci tisíců píšťal udělat. Po dokončení všech součástí nástroje a vyzkoušení jeho zvuku budou varhany převezeny v roce 2020 do katedrály, aby v pozdním jaru v chrámu poprvé zahrály.


Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

Dnes ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

Včera ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru