Dnes Pondělí - polojasno 4°C
Zítra Úterý - zatazeno 4°C
Pondělí 8. 3. 2021
Svátek má Gabriela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražský dům v Bruselu věnoval loňský rok opravám
Pražský dům v Bruselu. Foto: Filip De Smet / Facebook

Pražský dům v Bruselu věnoval loňský rok opravám

Vedení Pražského domu v Bruselu v loňském roce nechalo opravit arkýř v přední fasádě nebo schodiště do zahrady a jeho okolí. Nově jsou vymalovány vnitřní prostory a dům nechal také repasovat historický nábytek. Úklid a opravy umožnila pražskému domu pandemie nemoci covid-19, kvůli které musel zrušit plánované akce. Na včerejším jednání magistrátního výboru pro kulturu to řekla ředitelka domu Lucie Čadilová. Praha získala budovu z konce 19. století v roce 2001.

„Za normálního chodu není možné dělat zásadnější opravy. Pokusili jsme se tak maximálně využít času, kdy nebylo možné pořádat akce a zastoupení tedy nemělo žádné příchozí hosty, a rovněž jsme využili nižších výdajů na běžnou činnost," řekla Čadilová.

Mezi největší opravy patřila renovace venkovních prostor v okolí schodiště z galerie do zahrady. Opravena byla izolace, a to i na terase, kudy do domu dlouhodobě zatékalo. Vedení domu nechalo prostor předláždit a položit nové obklady. Nainstalována byla nová bezpečnostní mříž do prostoru za zahradu.

V případě arkýře v přední fasádě byly mimo jiné nahrazeny železobetonové sloupy. Vyjmuta okna a dům byl několik měsíců pod lešením. „Oprava skončila někdy v polovině prosince, takže dům je teď ve velmi dobrém stavu," řekla Čadilová.

Repasován a přečalouněn byl historický mobiliář hlavního sálu domu, tedy sofa, křesílka nebo židle. Pro konferenční využití sálu vedení domu zakoupilo 130 skládacích židlí, protože ty původní sloužily již od počátku fungování Pražského domu.

Pražský dům začal fungovat v roce 2002 a jeho posláním je šířit povědomí o Praze a jejích zájmech. Zastoupení hlavního města sídlí v centru Bruselu ve čtyřposchoďovém domě postaveném v letech 1898 až 1899 ve stylu belgického eklektismu. Autory budovy jsou architekti Constant Bosmans a Henri Vandeveld.


Praha 13: Radnice otevírá rezervační systém i mimo vyhlášené úřední dny

Dnes v 11:14

Služby Úřadu městské části Praha 13 jsou ode dneška klientům dostupné i mimo vyhlášené úřední hodiny. Radnice vychází vstříc všem klientům a přes rezervační systém je možné se objednat na vybrané agendy i v další dny.   

K evropským městům řešícím krátkodobé ubytování v bytech se připojila Praha 1

Včera ve 20:44

Od března letošního roku má Praha 1 svého zástupce ve skupině 22 regionů a měst, která připomínkuje problematiku krátkodobých ubytovacích služeb na poli EU a nazývá se Aliance evropských měst pro řešení krátkodobých ubytovacích služeb. První městskou část zastupuje právník Jan Eisenreich, člen...

Praha 5: Online setkání k projektu Strategie rozvoje 2030+

6. března 2021 v 09:18

Strategie rozvoje 2030+ vstupuje do další části. Po analytické části, která mapovala život na Pětce, dokončuje radnice část návrhovou.

Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Další články
Nahoru