Dnes Středa - zatazeno 29°C
Zítra Čtvrtek - jasno 31°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražský dům v Bruselu věnoval loňský rok opravám
Pražský dům v Bruselu. Foto: Filip De Smet / Facebook

Pražský dům v Bruselu věnoval loňský rok opravám

Vedení Pražského domu v Bruselu v loňském roce nechalo opravit arkýř v přední fasádě nebo schodiště do zahrady a jeho okolí. Nově jsou vymalovány vnitřní prostory a dům nechal také repasovat historický nábytek. Úklid a opravy umožnila pražskému domu pandemie nemoci covid-19, kvůli které musel zrušit plánované akce. Na včerejším jednání magistrátního výboru pro kulturu to řekla ředitelka domu Lucie Čadilová. Praha získala budovu z konce 19. století v roce 2001.

„Za normálního chodu není možné dělat zásadnější opravy. Pokusili jsme se tak maximálně využít času, kdy nebylo možné pořádat akce a zastoupení tedy nemělo žádné příchozí hosty, a rovněž jsme využili nižších výdajů na běžnou činnost," řekla Čadilová.

Mezi největší opravy patřila renovace venkovních prostor v okolí schodiště z galerie do zahrady. Opravena byla izolace, a to i na terase, kudy do domu dlouhodobě zatékalo. Vedení domu nechalo prostor předláždit a položit nové obklady. Nainstalována byla nová bezpečnostní mříž do prostoru za zahradu.

V případě arkýře v přední fasádě byly mimo jiné nahrazeny železobetonové sloupy. Vyjmuta okna a dům byl několik měsíců pod lešením. „Oprava skončila někdy v polovině prosince, takže dům je teď ve velmi dobrém stavu," řekla Čadilová.

Repasován a přečalouněn byl historický mobiliář hlavního sálu domu, tedy sofa, křesílka nebo židle. Pro konferenční využití sálu vedení domu zakoupilo 130 skládacích židlí, protože ty původní sloužily již od počátku fungování Pražského domu.

Pražský dům začal fungovat v roce 2002 a jeho posláním je šířit povědomí o Praze a jejích zájmech. Zastoupení hlavního města sídlí v centru Bruselu ve čtyřposchoďovém domě postaveném v letech 1898 až 1899 ve stylu belgického eklektismu. Autory budovy jsou architekti Constant Bosmans a Henri Vandeveld.


Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

Včera v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

Včera v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

Včera v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Hlavní město a Praha 12 budou spolupracovat na projektu nájemního bydlení a kulturního centra

Včera v 07:05

Rada Prahy schválila spolupráci s městskou částí Praha 12 na společném projektu výstavby městského nájemního bydlení a multifunkčního sálu pro společenské akce. Projekt, který na pozemcích hlavního města podél ulice Písková naváže na Novou Radnici Praha 12, zahrnuje rekonstrukci a rozšíření...

Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

14. června 2021 ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

14. června 2021 ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

V Praze vznikají nové muraly

14. června 2021 v 11:39

Aktuálně se objevují po celé Praze nové velkoplošné malby, tzv. muraly. K vidění jsou v Nových Butovicích, na Bořislavce, Vychovatelně, Spořilově a nově také v Seifertově ulici na Žižkově. Projekt MuralArt UM vznikl loni na podporu současného umění ve veřejném prostoru v době...

Další články
Nahoru