Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský dopravní podnik věnuje na Ukrajinu dvacet tramvají a dva autobusy
Tramvaje T6A5 se vyráběly v Praze v devadesátých letech. Foto: Petr Hejna / DPP

Pražský dopravní podnik věnuje na Ukrajinu dvacet tramvají a dva autobusy

Pražský dopravní podnik (DPP) prostřednictvím neziskové organizace Člověk v tísni daruje na Ukrajinu celkem dvě desítky tramvají a dva autobusy. Všechna darovaná vozidla jsou provozuschopná, tramvaje budou sloužit ve veřejné dopravě ve východoukrajinském Charkově, autobusy v západoukrajinském městě Chmelnický. Informovala o tom mluvčí DPP Aneta Řehková. První tramvaje by na Ukrajinu měly zamířit v nejbližších dnech či týdnech, záležet bude na bezpečnostní situaci v lokalitě.

DPP daruje charkovskému městskému dopravnímu podniku pět tramvají typu T3SUCS, 15 tramvají typu T6A5, jejichž provoz ukončil v červnu loňského roku, jeden autobus Karosa B951 a jeden kloubový Irisbus Citelis 18M. 

Darování vozidel zprostředkoval pražský magistrát, na který se se žádostí o poskytnutí pomoci obrátil Igor Těrechov, starosta města Charkov. Darování vozidel proběhne prostřednictvím neziskové organizace Člověk v tísni, která je na Ukrajině poskytovatelem a distributorem nejen humanitární pomoci, ale také pomoci na obnovu válkou zasažené země.

Proto organizace spolupracuje na administrativním zajištění celé akce, pomáhá monitorovat situaci na Ukrajině a dohlédne na předání vozidel v Charkově. DPP kromě darování vozidel, jejichž současná účetní hodnota činí necelých sedm milionů korun, uhradí také náklady na jejich nakládku. Kamionovou přepravu a veškeré celní formality si zajišťuje obdarovaná strana, tedy charkovský městský dopravní podnik. 

„Vozy, které už v Praze nemohou sloužit cestujícím, najdou potřebné využití jinde. Na Ukrajině bylo mnoho vozů tramvají i autobusů zcela zdevastováno kvůli invazi nezvaného ruského diktátora. Podporujeme tak rekonstrukci ukrajinských měst, aby se váleční uprchlíci mohli co nejdříve vrátit zpět do svých domovů,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

„S městy postiženými válkou dlouhodobě spolupracujeme a po Mariupolu přišel teď na řadu i Charkov. Plníme tím také usnesení pražského zastupitelstva,“ dodal náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).  Zmíněné usnesení přijali pražští zastupitelé 24. února, tedy v den napadení Ukrajiny Ruskem.

„Tramvaje T3SUCS a T6A5 naši partneři na Ukrajině dobře znají, protože v předchozích letech jsme sem vyřazené vozy těchto typů prodávali. Ty pak dobře sloužily a někde stále slouží ve veřejné dopravě, například v Kyjevě, Charkově, Mariupolu a dalších městech. V začátcích války ruští agresoři zničili v Charkově, Mariupolu i jiných městech řadu tramvají, včetně těch původně našich,“ uvedl Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP. 

Dodal, že zhruba půl roku před válkou byl zájem z Ukrajiny vyřazené pražské tramvaje koupit. „Bohužel napadení Ukrajiny Ruskem a válečný konflikt úplně zastavil přípravu této akce. Jsem proto rád, že tyto tramvaje doplněné o další vozy můžeme sesterskému dopravnímu podniku v Charkově nakonec věnovat jako dar,“ řekl. 

Seznam tramvají a autobusů věnovaných DPP na Ukrajinu:

Tramvaje T3SUCS – celkem 5 vozidel

  • Evidenční čísla: 7144, 7191, 7256, 7262 a 7282

Tramvaje T6A5 – celkem 15 vozidel

  • Evidenční čísla: 8611, 8637, 8658, 8670, 8679, 8682, 8695, 8704, 8711, 8716, 8731, 8739, 8744, 8747, 8748

Autobusy – celkem 2 vozidla

  • Městský autobus Karosa B951, ev. číslo 4109
  • Městský kloubový autobus Irisbus Citelis 18M, ev. číslo 6599

Zdroj informací: Dopravní podnik hl. m. Prahy


Autor: Karel Netolický

Praha 14: Rekonstrukce přechodu u kostela sv. Bartoloměje

16. září 2023 v 09:21

Od pondělí 18. do 26. září bude u kostela sv. Bartoloměje v Praze 14 probíhat komplexní rekonstrukce zvýšeného přechodu, která si vyžádá nezbytné omezení provozu.

Praha 14: Retro jízda linky 141

11. září 2023 v 16:38

Praha 14 zve na komentovanou vyjížďku historickým kloubovým autobusem Ikarus po trase autobusové linky č. 141 kolem sídliště Černý Most.

Praha kompletně obnoví další komunikace v Horních Počernicích

10. září 2023 ve 13:14

Rada hl. m. Prahy první zářijové pondělí odsouhlasila záměr veřejné zakázky na obnovu komunikace Prachovská a navazující části ulic Machovská a Dolská v Horních Počernicích. Součástí prací je i vybudování nové dešťové kanalizace, dále parkovacích stání, zpomalovacích prvků a doplnění veřejného...

Další články
Nahoru