Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 19°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský dopravní podnik věnuje na Ukrajinu dvacet tramvají a dva autobusy
Tramvaje T6A5 se vyráběly v Praze v devadesátých letech. Foto: Petr Hejna / DPP

Pražský dopravní podnik věnuje na Ukrajinu dvacet tramvají a dva autobusy

Pražský dopravní podnik (DPP) prostřednictvím neziskové organizace Člověk v tísni daruje na Ukrajinu celkem dvě desítky tramvají a dva autobusy. Všechna darovaná vozidla jsou provozuschopná, tramvaje budou sloužit ve veřejné dopravě ve východoukrajinském Charkově, autobusy v západoukrajinském městě Chmelnický. Informovala o tom mluvčí DPP Aneta Řehková. První tramvaje by na Ukrajinu měly zamířit v nejbližších dnech či týdnech, záležet bude na bezpečnostní situaci v lokalitě.

DPP daruje charkovskému městskému dopravnímu podniku pět tramvají typu T3SUCS, 15 tramvají typu T6A5, jejichž provoz ukončil v červnu loňského roku, jeden autobus Karosa B951 a jeden kloubový Irisbus Citelis 18M. 

Darování vozidel zprostředkoval pražský magistrát, na který se se žádostí o poskytnutí pomoci obrátil Igor Těrechov, starosta města Charkov. Darování vozidel proběhne prostřednictvím neziskové organizace Člověk v tísni, která je na Ukrajině poskytovatelem a distributorem nejen humanitární pomoci, ale také pomoci na obnovu válkou zasažené země.

Proto organizace spolupracuje na administrativním zajištění celé akce, pomáhá monitorovat situaci na Ukrajině a dohlédne na předání vozidel v Charkově. DPP kromě darování vozidel, jejichž současná účetní hodnota činí necelých sedm milionů korun, uhradí také náklady na jejich nakládku. Kamionovou přepravu a veškeré celní formality si zajišťuje obdarovaná strana, tedy charkovský městský dopravní podnik. 

„Vozy, které už v Praze nemohou sloužit cestujícím, najdou potřebné využití jinde. Na Ukrajině bylo mnoho vozů tramvají i autobusů zcela zdevastováno kvůli invazi nezvaného ruského diktátora. Podporujeme tak rekonstrukci ukrajinských měst, aby se váleční uprchlíci mohli co nejdříve vrátit zpět do svých domovů,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

„S městy postiženými válkou dlouhodobě spolupracujeme a po Mariupolu přišel teď na řadu i Charkov. Plníme tím také usnesení pražského zastupitelstva,“ dodal náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).  Zmíněné usnesení přijali pražští zastupitelé 24. února, tedy v den napadení Ukrajiny Ruskem.

„Tramvaje T3SUCS a T6A5 naši partneři na Ukrajině dobře znají, protože v předchozích letech jsme sem vyřazené vozy těchto typů prodávali. Ty pak dobře sloužily a někde stále slouží ve veřejné dopravě, například v Kyjevě, Charkově, Mariupolu a dalších městech. V začátcích války ruští agresoři zničili v Charkově, Mariupolu i jiných městech řadu tramvají, včetně těch původně našich,“ uvedl Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP. 

Dodal, že zhruba půl roku před válkou byl zájem z Ukrajiny vyřazené pražské tramvaje koupit. „Bohužel napadení Ukrajiny Ruskem a válečný konflikt úplně zastavil přípravu této akce. Jsem proto rád, že tyto tramvaje doplněné o další vozy můžeme sesterskému dopravnímu podniku v Charkově nakonec věnovat jako dar,“ řekl. 

Seznam tramvají a autobusů věnovaných DPP na Ukrajinu:

Tramvaje T3SUCS – celkem 5 vozidel

  • Evidenční čísla: 7144, 7191, 7256, 7262 a 7282

Tramvaje T6A5 – celkem 15 vozidel

  • Evidenční čísla: 8611, 8637, 8658, 8670, 8679, 8682, 8695, 8704, 8711, 8716, 8731, 8739, 8744, 8747, 8748

Autobusy – celkem 2 vozidla

  • Městský autobus Karosa B951, ev. číslo 4109
  • Městský kloubový autobus Irisbus Citelis 18M, ev. číslo 6599

Zdroj informací: Dopravní podnik hl. m. Prahy


Autor: Karel Netolický

České dráhy posílí dopravu na festival Rock for People

11. června 2024 v 09:35

V královéhradeckém Parku 360 se bude od 12. do 16. června konat hudební festival Rock for People. Vzhledem k očekávané vyšší poptávce po cestování České dráhy posílí dopravu do Hradce Králové. Posíleny budou některé rychlíky linky R10 Krakonoš a Hradečan mezi Prahou, Hradcem Králové a Trutnovem a...

Větší bezpečnost v okolí Táborské ulice

7. června 2024 v 08:59

Připravované změny v Táborské ulici zajistí větší bezpečnost pro chodce, a především pro školáky. Na veřejném setkání představila radnice Prahy 4 obyvatelům základní změny, které v místě a blízkém okolí přispějí k lepší přehlednosti na komunikacích, a přinesou tak větší...

Omezení provozu odboru dopravně správních agend Prahy 1

7. června 2024 v 08:25

Ve dnech 11 až 14. června a 17. až 18. června bude z důvodu stěhování pro veřejnost uzavřen odbor dopravně správních agend ÚMČ Praha 1 – výdejna parkovacích oprávnění a přestupkové pracoviště. Radnice o tom informuje na svých stránkách.

Parkování v Nových Butovicích za 50 korun

6. června 2024 v 07:53

Parkovací dům v Petržílkově ulici v Praze 13 nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoli a kdykoli.

Práce na novém mostě omezí provoz v Praze 4

3. června 2024 v 11:09

Stavební práce na výstavbě nového mostu mezi Smíchovem a Podolím od začátku června do konce listopadu výrazně zkomplikují provoz nejen na Podolském nábřeží, ale také v Jeremenkově ulici a především na křižovatce Dvorce.

Na zastávce Branické náměstí je nový přístřešek

2. června 2024 v 16:43

V pátek začal cestujícím sloužit v Praze 4 nový přístřešek na autobusové zastávce Branické náměstí. Na sociálních sítích i tom informoval radní čtvrté městské části Tomáš Hrdinka (ANO).

Praha 6: Setkání na téma dopravy ve Vokovicích

1. června 2024 v 10:54

Radní pro dopravu Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš zve zájemce z řad veřejnosti na společné jednání na téma dopravy ve Vokovicích.

Další články
Nahoru