Dnes Neděle - oblacno -1°C
Zítra Pondělí - polojasno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražský dopravní podnik věnuje na Ukrajinu dvacet tramvají a dva autobusy
Tramvaje T6A5 se vyráběly v Praze v devadesátých letech. Foto: Petr Hejna / DPP

Pražský dopravní podnik věnuje na Ukrajinu dvacet tramvají a dva autobusy

Pražský dopravní podnik (DPP) prostřednictvím neziskové organizace Člověk v tísni daruje na Ukrajinu celkem dvě desítky tramvají a dva autobusy. Všechna darovaná vozidla jsou provozuschopná, tramvaje budou sloužit ve veřejné dopravě ve východoukrajinském Charkově, autobusy v západoukrajinském městě Chmelnický. Informovala o tom mluvčí DPP Aneta Řehková. První tramvaje by na Ukrajinu měly zamířit v nejbližších dnech či týdnech, záležet bude na bezpečnostní situaci v lokalitě.

DPP daruje charkovskému městskému dopravnímu podniku pět tramvají typu T3SUCS, 15 tramvají typu T6A5, jejichž provoz ukončil v červnu loňského roku, jeden autobus Karosa B951 a jeden kloubový Irisbus Citelis 18M. 

Darování vozidel zprostředkoval pražský magistrát, na který se se žádostí o poskytnutí pomoci obrátil Igor Těrechov, starosta města Charkov. Darování vozidel proběhne prostřednictvím neziskové organizace Člověk v tísni, která je na Ukrajině poskytovatelem a distributorem nejen humanitární pomoci, ale také pomoci na obnovu válkou zasažené země.

Proto organizace spolupracuje na administrativním zajištění celé akce, pomáhá monitorovat situaci na Ukrajině a dohlédne na předání vozidel v Charkově. DPP kromě darování vozidel, jejichž současná účetní hodnota činí necelých sedm milionů korun, uhradí také náklady na jejich nakládku. Kamionovou přepravu a veškeré celní formality si zajišťuje obdarovaná strana, tedy charkovský městský dopravní podnik. 

„Vozy, které už v Praze nemohou sloužit cestujícím, najdou potřebné využití jinde. Na Ukrajině bylo mnoho vozů tramvají i autobusů zcela zdevastováno kvůli invazi nezvaného ruského diktátora. Podporujeme tak rekonstrukci ukrajinských měst, aby se váleční uprchlíci mohli co nejdříve vrátit zpět do svých domovů,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

„S městy postiženými válkou dlouhodobě spolupracujeme a po Mariupolu přišel teď na řadu i Charkov. Plníme tím také usnesení pražského zastupitelstva,“ dodal náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).  Zmíněné usnesení přijali pražští zastupitelé 24. února, tedy v den napadení Ukrajiny Ruskem.

„Tramvaje T3SUCS a T6A5 naši partneři na Ukrajině dobře znají, protože v předchozích letech jsme sem vyřazené vozy těchto typů prodávali. Ty pak dobře sloužily a někde stále slouží ve veřejné dopravě, například v Kyjevě, Charkově, Mariupolu a dalších městech. V začátcích války ruští agresoři zničili v Charkově, Mariupolu i jiných městech řadu tramvají, včetně těch původně našich,“ uvedl Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP. 

Dodal, že zhruba půl roku před válkou byl zájem z Ukrajiny vyřazené pražské tramvaje koupit. „Bohužel napadení Ukrajiny Ruskem a válečný konflikt úplně zastavil přípravu této akce. Jsem proto rád, že tyto tramvaje doplněné o další vozy můžeme sesterskému dopravnímu podniku v Charkově nakonec věnovat jako dar,“ řekl. 

Seznam tramvají a autobusů věnovaných DPP na Ukrajinu:

Tramvaje T3SUCS – celkem 5 vozidel

  • Evidenční čísla: 7144, 7191, 7256, 7262 a 7282

Tramvaje T6A5 – celkem 15 vozidel

  • Evidenční čísla: 8611, 8637, 8658, 8670, 8679, 8682, 8695, 8704, 8711, 8716, 8731, 8739, 8744, 8747, 8748

Autobusy – celkem 2 vozidla

  • Městský autobus Karosa B951, ev. číslo 4109
  • Městský kloubový autobus Irisbus Citelis 18M, ev. číslo 6599

Zdroj informací: Dopravní podnik hl. m. Prahy


Autor: Karel Netolický

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Další články
Nahoru