Dnes Úterý - bourky 17°C
Zítra Středa - oblacno 22°C
Úterý 28. 5. 2024
Svátek má Vilém
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský dopravní podnik daruje Ukrajině typ tramvají, který už před válkou jezdil v Kyjevě a Charkově
Tramvaje Tatra T6A5 (v popředí) jezdily v Praze od devadesátých let do loňského května. Foto: Jan Puci

Pražský dopravní podnik daruje Ukrajině typ tramvají, který už před válkou jezdil v Kyjevě a Charkově

Pražský dopravní podnik (DPP) věnuje partnerským dopravním podnikům na Ukrajině provozuschopné vyřazené a neprodané tramvaje T6A5. Přepraví je, jakmile to bezpečnostní situace umožní. Podnik plánuje ukrajinským partnerům věnovat i autobusy. Přebarvil také několik cedulí s výpisem spojů na zastávkách MHD v metropoli do ukrajinských barev, tedy žluté a modré. Lidé si je mohou rovněž zakoupit na e-shopu DPP a výtěžek půjde na charitativní účet pro Ukrajinu. Informovala o tom mluvčí DPP Aneta Řehková. 

DPP věnuje partnerským dopravním podnikům na Ukrajině všech 15 provozuschopných vyřazených a neprodaných tramvají T6A5. Přepravu bude odle Řehkové možné zrealizovat, až to bezpečnostní situace na Ukrajině umožní.

Tento typ tramvají byl vyráběn firmou ČKD Tatra v Praze jako nástupce tramvají Tatra T3. V Praze od loňska už nejezdí, nicméně nadále slouží například v Brně, Ostravě, Bratislavě, Košicích. Na Ukrajině jezdí od roku 2016 v Charkově a Kyjevě.

Podle aktuální situace DPP ukrajinským partnerům nabídne i provozuschopné městské autobusy, které již nebudou potřebné pro provoz v Praze či na příměstských linkách.

Tabla zastávek MHD v Praze, jejichž názvy vychází z ukrajinského místopisu, jako například Krymská, Volyňská, Zborovská nebo Ukrajinská, a k tomu Náměstí Míru, si nově mohou zakoupit všichni zájemci na e-shopu DPP.

V průběhu příštího týdne bude tabla možné zakoupit také v Infocentrech DPP ve stanicích metra Anděl, Hradčanská, Můstek, Nádraží Veleslavín, Hlavní nádraží, na magistrátu nebo v Terminálu 1 a 2 na Letišti Václava Havla Praha.

Veškerý výtěžek z jejich prodejů bude DPP zasílat na veřejný sbírkový účet „Charita pro Ukrajinu“, který organizuje Charita Česká republika ve spolupráci s Charitou Ukrajina.

Všech pět zastávkových tabel je v ukrajinských národních barvách. A to jak ta, která jsou určena k charitativnímu prodeji, tak i ta skutečná v ulicích Prahy. DPP v rámci této akce všechna tabla na uvedených zastávkách přebarvil do ukrajinských barev.

„Vedle gest jako jsou vlaječky na tramvajích, tabla na zastávkách a přemalované zábradlí v barvách Ukrajiny před ruskou ambasádou podnikáme i kroky pomoci i v dopravní gesci. Lidé prchající před válkou mají od pondělí zdarma MHD v Praze. S TSK vytipováváme okrajová méně obsazená parkoviště pro parkování zdarma. Dali jsme Ukrajincům a Ukrajinkám v DPP mimořádné odměny,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Dle požadavků hlavního města a Policie ČR převážíme uprchlé obyvatele Ukrajiny mezi nádražími, místy ubytování a všemi pracovišti cizinecké policie. Vozíme pro ně jídlo nebo jiný potřebný materiál či vybavení,“ řekl dopravní ředitel DPP Ladislav Urbánek.


Autor: Jan Puci

Doprava: Provoz mezi ulicemi Verdunská a Jugoslávských partyzánů je nově obousměrný

Dnes v 08:44

Praha 6: úsek komunikace na Vítězném náměstí mezi ulicemi Verdunská a Jugoslávských partyzánů je nově obousměrný.

Pro řidiče: Začne oprava sjezdů a nájezdů na Chlumecké ulici

25. května 2024 ve 14:19

Koncem května začne komplexní oprava sjezdů a nájezdů na Chlumecké ulici z ulice Ocelkova, v blízkosti autobusového terminálu Černý Most a parkovacího domu P+R.

Národní technické muzeum spouští v expozici Doprava mobilního průvodce TourStories

17. května 2024 ve 14:12

Přijďte oslavit Mezinárodní den muzeí do Národního technického muzea. Do všech poboček NTM bude v sobotu 18. května snížené vstupné. V Praze se muzeum připojuje k festivalu Máme otevřeno a pro návštěvníky připravilo zdarma program: poprvé si mohou vyzkoušet v Dopravní hale průvodce v aplikaci...

Stržená trolej zastavila provoz tramvají na Výtoni

16. května 2024 v 09:16

Provoz tramvají na Výtoni zastavila dnes ráno krátce před půl sedmou stržená trolej. Na svědomí to měl řidič nákladního auta, které projíždělo frekventovanou křižovatkou. K obdobným událostem dochází v místě opakovaně. Jak uvedl dopravní podnik na svém webu, ke stržení troleje a přerušení provozu...

Praha 6 slaví 45 let linky 180

16. května 2024 v 08:17

Třikrát byla zavedená, dvakrát zrušená. Od 28. května 1979 jezdí linka 180 v trase, která z velké části vede Prahou 6. Ve čtvrtek 30. května od 18 hodin můžete oslavit 45 let linky 180 na šestce jízdou muzejním autobusem jak v historické, tak současné trase.

Nové zóny placeného stání na Hradčanech a ve Vokovicích

15. května 2024 ve 14:25

Na základě požadavku Prahy 6 došlo k rozšíření zón placeného stání v oblasti Hradčan a Vokovic.

Další články
Nahoru