dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Pražský Den železnice, to budou jízdy Hurvínkem a dalšími historickými vlaky
Motorový vůz M 131.1 přezdívaný Hurvínek. Foto: Ondrej Ertl / Wikimedia Commons

Pražský Den železnice, to budou jízdy Hurvínkem a dalšími historickými vlaky

Oslavy Dne železnice, které během září lákají železniční nadšence po celé republice, dorazí tuto sobotu také do hlavního města. Centrem oslav se už tradičně stane nádraží Praha-Braník. Od 9 do 16:30 hodin tu bude připravený bohatý program, který zahrnuje například jízdy na šlapací drezíně, výstavu současných i historických lokomotiv nebo vystoupení country-rockové kapely El Paso.

Chybět nebudou ani jízdy historickým motorákem z padesátých let minulého století, kterému se přezdívá „Hurvínek“, po trase hlavní nádraží – Braník – Zbraslav, motorovým vlakem z Vršovic na Odstavné nádraží Jih a okružní jízdy parního vlaku po pražských nádražích, které završí vyhlídková jízda z Braníku do Rudné u Prahy a zpět.

Program je připravený také na hlavním nádraží: zájemci si prohlédnou dopravní kancelář a v kulturním sále bude k vidění divadelní představení „Nejlokomotivovatější lokomotiva“.

Historické lepenkové jízdenky

V metropoli jsou pro zájemce o historická vozidla připraveny celkem čtyři jízdy parním vlakem. Soupravu poveze parní lokomotiva 434.2186 „Čtyřkolák“ a první tři jízdy povedou po trase Braník – Vršovice – Smíchov – Radotín – Krč – Braník. Poslední vlak z Braníka v 15:20 hodin pojede přes Vršovice, Smíchov a Řeporyje do Rudné u Prahy a zpět. Na tuto vyhlídkovou jízdu je možné si zakoupit v předprodeji místenku.

Mimořádné vlaky pojedou také po dalších trasách: Mezi hlavním nádražím a Braníkem bude mezi 9:05 a 15:50 hodin jezdit „Hurvínek“, který navíc zajede také do Modřan nebo až na Zbraslav. Z Vršovic pojede v 9:25, 11:36, 13:35 a 15:40 motorový vůz řady 854 s průvodcem, který zamíří přes hlavní nádraží po Novém spojení do Holešovic, odkud bude pokračovat přes Libeň na Odstavné nádraží Jih a zpět na vršovické nádraží. V mimořádných vlacích bude platit zvláštní jízdné a každý cestující obdrží historickou lepenkovou jízdenku.

Hlavní program oslav bude od 9:00 do 16:30 hodin v železniční stanici Praha-Braník. Návštěvníci se tu seznámí s prací železničářů, prohlédnou si výstavu lokomotiv nebo se svezou na šlapací drezíně. O hudební program se postará country-rocková kapela El Paso. Vstup na výstavu v Braníku je zdarma.

Kolik budou stát zvláštní jízdy

Na Den železnice můžou fandové železnice vyrazit také na hlavní nádraží. V 10:00, 11:00 a 12:00 hodin se konají exkurze do dopravní kanceláře, která je za normálních okolností veřejnosti nepřístupná.

Sraz bude vždy 10 minut před začátkem exkurze na 1. nástupišti. Jelikož se exkurze koná za plného provozu, bude počet účastníků omezen při každé prohlídce na 15 osob. V kulturním sále na hlavním nádraží mohou zájemci shlédnout divadelní představení „Nejlokomotivovatější lokomotiva“.

Celodenní jízdenka na zvláštní vlaky v rámci pražského Dne železnice bude stát dospělé cestující 240 korun. Za jednu jízdu parním vlakem zaplatí cestující 160 korun, v motorovém vlaku 80 korun.

V prodeji budou také úsekové jízdenky mezi jednotlivými zastávkami za 60 korun. Děti od 6 do 15 let mají poloviční slevu a děti do 6 let se přepravují zdarma bez nároku na místo k sezení. Do parního vlaku z Braníka do Rudné u Prahy a zpět je možné zakoupit místenky za 20 korun. V prodeji jsou na pokladních přepážkách ve stanicích Praha-Braník a Praha Masarykovo nádraží.


Autor: Lukáš Plecháček
Další články
Nahoru