dnes
Čtvrtek - oblacno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Víkendové tipy

Pražský Den železnice nabídne jízdy historickými vlaky

Oslavy Dne železnice, které probíhají během září po celé republice, dorazí v sobotu 17. září také do české metropole. Centrem oslav se už tradičně stane nádraží Praha-Braník. Od 9:00 do 17:30 tu bude připravený bohatý program, který zahrnuje například jízdy na šlapací drezíně, výstavu současných i historických lokomotiv nebo vystoupení hudebních skupin. 

Chybět nebudou ani jízdy „Hurvínkem“ po trase hlavní nádraží – Braník – Zbraslav, motorovým vlakem na Odstavné nádraží Jih a okružní jízdy historického vlaku s lokomotivami „Bardotka“ a „Karkulka“ po pražských nádražích. Zájemci si budou muset prohlédnout také Výtopnu Nusle.

Pro zájemce o historická vozidla jsou v metropoli připraveny celkem čtyři jízdy historickým vlakem s lokomotivami „Bardotka“ a „Karkulka“. První tři jízdy povedou po trase Braník – Vršovice – Smíchov – Radotín – Krč – Braník, poslední vlak s odjezdem z Braníka v 15:40 pojede přes Vršovice a nádraží Praha-Smíchov do Prokopského údolí a zpět.

Zvláštní vlaky pojedou také po dalších trasách. Mezi hlavním nádražím a Braníkem bude mezi 9:35 a 16:51 jezdit souprava sestavená ze dvou historických motorových vozů řady M 131 „Hurvínek“, která navíc zajede také do Modřan nebo až na Zbraslav.

Z Vršovic pojede v 9:38, 12:14 a 15:00 motorový vůz řady 854 s průvodcem, který zamíří přes hlavní nádraží po Novém spojení do Holešovic, odkud bude pokračovat přes Libeň na Odstavné nádraží Jih a zpět na vršovické nádraží.

Součástí programu budou prohlídky Výtopny Nusle s průvodcem. Komentované prohlídky začínají v 8:30, 11:15 a 13:50. Na prohlídky v 11:15 a 13:50 se lze dopravit také z vršovického nádraží motorovým vozem řady 854 po dojezdu z Odstavného nádraží (příjezd v 11:05 a 13:36).

Prohlídky se konají za plného provozu. Účastníci musí respektovat pokyny organizátora. V areálu se nelze pohybovat mimo přímý dozor průvodce. Na místo prohlídky lze dojít ze zastávky autobusových linek č. 101 a 188 „Vršovický hřbitov" pěšky ul. Moskevskou do ul. K Topírně. Asi po 200 m se nachází vchod do depa.

Hlavní program oslav bude od 9:00 do 17:30 v železniční stanici Praha-Braník. Návštěvníci se tu seznámí s prací železničářů, prohlédnou si výstavu lokomotiv a hasičské techniky SŽDC nebo se svezou na šlapací drezíně. O hudební program se postará kapela Crazy Dogs. Vstup na výstavu v Braníku je zdarma.

Na pražský Den železnice můžou fandové železnice vyrazit také na hlavní nádraží. V 11:00, 12:30 a 14:45 hod. se konají exkurze do dopravní kanceláře, která je za normálních okolností veřejnosti nepřístupná. Sraz bude vždy 10 minut před začátkem exkurze na 1. nástupišti u sochy Nicholase Wintona. Jelikož se exkurze koná za plného provozu, bude počet účastníků omezen při každé prohlídce na maximálně 10 osob.

Ve zvláštních vlacích během pražského Dne železnice bude platit zvláštní jízdné. Celodenní jízdenka bude stát dospělé cestující 160 korun. Za jednu jízdu historickým nebo motorovým vlakem zaplatí cestující 80 korun. V prodeji budou také úsekové jízdenky mezi jednotlivými zastávkami za 30 korun. Děti od 6 do 15 let mají poloviční slevu a děti do 6 let se přepravují zdarma bez nároku na místo k sezení. Do všech vlaků je možné zakoupit jízdenky před odjezdem u pokladní přepážky ve stanici Praha-Braník nebo v konkrétních vlacích u průvodčích.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru