Dnes Pátek - skorojasno 13°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 12°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražský den železnice láká na bohatý program do Vršovic, chystají se i okružní jízdy
10 září
Víkend
K vidění bude i parní lokomotiva 434.2186 Čtyřkolák. Foto: Jakub Goliáš

Pražský den železnice láká na bohatý program do Vršovic, chystají se i okružní jízdy

10. 9. 2022
V sobotu 10. září se v Praze uskuteční Regionální den železnice. Hlavním dějištěm oslav se od 9:30 do 17 hodin stane depo a nádraží ve Vršovicích. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídky běžně nepřístupných prostor v zázemí provozu železniční dopravy a svézt se po tratích, po kterých běžné vlaky s cestujícími nejezdí. Všechny zvláštní historické i moderní vlaky budou vypravené z vršovického nádraží. Připravené budou také jízdy historickými tramvajemi i autobusy a další doprovodný program.

K největším atrakcím během Pražského železničního dne budou už tradičně patřit jízdy historickými vlaky. „Během dne celkem pětkrát vypravíme parní vlak v čele s lokomotivou 434.2186 Čtyřkolák nebo 354.195 Všudybylka. Tyto vlaky budou jezdit po okružní trase z Vršovic přes Zahradní Město, Libeň a hlavní nádraží zpět do Vršovic,“ uvedl Jakub Goliáš, ředitel Oblastního centra obchodu Střed Českých drah.

Cestující se svezou také historickou elektrickou pantografovou jednotkou řady 451, která celá desetiletí zajišťovala převážnou část vlaků na páteřních příměstských tratích kolem Prahy. Tato jednotka, přezdívaná žabotlam, bude v sobotu jezdit na mimořádných vlacích mezi pražským hlavním nádražím, Vršovicemi a Strančicemi.

Pro zájemce budou připravené také komentované okružní jízdy přes odstavné nádraží na Spořilově patrovou elektrickou jednotkou CityElefant. Ta pojede sedmkrát během dne po trase z Vršovic přes odstavné nádraží a Eden zpět do Vršovic. Odjezdy z Vršovic budou v 9:30, 10:30, 11:30, 12:30, 14:00, 15:10 a 16:16 hod. a jízdní doba bude zhruba 20 až 30 minut.

Atraktivní program bude připravený v samotném vršovickém depu Českých drah, kam bude jezdit zhruba v půlhodinových intervalech od 9:15 do 17:00 hod. elektrická jednotka ř. 660 InterPanter z vršovického nádraží.

V depu bude pro návštěvníky připravena exkurze v opravárenské hale, výstava a prezentace kolejových vozidel v rotundě i na točně, ukázka práce nehodového vlaku nebo prezentace hasičů Správy železnic. Zájemci se budou moci v areálu depa svézt unikátním historickým motoráčkem přezdívaným Věžák nebo vyzkoušet jízdu na šlapací drezíně. Děti se můžou těšit na tvořivé dílničky umístěné jak jinak než v železničním voze. Chybět nebudou ani stánky s prodejem suvenýrů s dopravní tématikou a občerstvením.

Zábava pro děti bude zajištěna také na vršovickém nádraží. Děti se tu setkají s maskotem ČD slonem Elfíkem a zároveň se tu budou moci „vyřádit“ na skákacím hradu. Na nádraží se také budou prezentovat organizátoři a partneři akce a ani zde nebude chybět občerstvení.

Během sobotních oslav si přijdou na své také příznivci vozidel městské hromadné dopravy. Po hlavním městě budou jezdit historické autobusy i tramvaje. Zvláštní autobusová linka „PID“ pojede v polookružní trase Nádraží Vršovice – Kloboučnická – Jezerka – Pankrác – Pražského povstání – Náměstí Bratří Synků – Nádraží Vršovice.

Návštěvníky akce zde svezou v intervalu 20 minut celkem 3 autobusy typů Škoda 706 RTO a Škoda ŠD11. Ulicemi metropole bude také zhruba od 9 do 17 hodin projíždět historická tramvajová souprava na mimořádné lince 43. Ta sveze zájemce po trase Kubánské náměstí – Koh-i-noor – Nádraží Vršovice – I. P. Pavlova – Karlovo náměstí – Albertov – Nádraží Vršovice – Koh-i-noor – Kubánské náměstí v intervalu 60 minut. Jízdy historickými autobusy i tramvajemi budou zdarma.

Jízdné během Pražského dne železnice 

• Parní vlaky (Praha-Vršovice – Praha-Libeň – Praha-Vršovice): Zvláštní jízdné za okružní jízdu 180 Kč, snížené jízdné pro děti od 6 do 18 let a držitele průkazů ZTP a ZTP/P 90 Kč. Děti do 6 let cestují zdarma bez nároku na místo k sezení. Předprodej ve všech pokladnách a v e-shopu ČD, doprodej u vlakového personálu.
• Elektrická pantografová jednotka řady 451 (Praha hl.n. – Strančice a zpět): Platí tarif Českých drah a Pražské integrované dopravy.
• Elektrická jednotka CityElefant (komentované okružní jízdy): Přeprava zdarma.
• Elektrická jednotka InterPanter (nádraží Vršovice – depo Vršovice a zpět): Přeprava zdarma
• Historické autobusy: Přeprava zdarma.
• Historické tramvaje na lince 43: Přeprava zdarma.


Autor: puc

Hřeje mě pohyb. Běží se na podporu obětem zemětřesení v Turecku a Sýrii

Včera v 09:48

Sportovně-charitativní akce Hřeje mě pohyb si na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy vybudovala již svou tradici. Letošní třetí pokračování odstartuje v neděli 2. dubna v 11 hodin.

Grill fest na náplavce

30. března 2023 ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

Velikonoce na Kulaťáku ve znamení jara

30. března 2023 v 11:20

Návštěvníky potěší tradiční sortiment – beránci, mazance, jehněčí, uzené, bylinky, vajíčka slepiček z volného chovu, pomlázky, dekorace, vykrajovátka, pletené košíky a spousta jarních květin.

Pat a Mat odstartují venkovní sezonu v Galerii Harfa

29. března 2023 v 11:39

Oblíbení nešikové Pat a Mat se budou od dubna do října pravidelně objevovat v obchodním centru Galerie Harfa. S živými maskoty pohádkových postaviček se návštěvníci na Harfě setkají vždy jeden víkend v měsíci při programech plných soutěží a zábavy. První dubnový víkend odstartuje Pat a Mat...

Pašijová hra před Loretou

25. března 2023 v 07:09

V sobotu 29. dubna uvidíte na Loretánském náměstí Pašijovou hru.

Vynášení Morany aneb Vítání jara

24. března 2023 v 07:28

V neděli 26. března proběhne od 13 do 17 hodin na Stanici techniků DDM hl. m. Prahy již šestý ročník akce Vynášení Morany aneb Vítání jara.

Pražský festival piva představí 50 pivovarů

23. března 2023 v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Den plný Pokémonů podruhé na radnici

23. března 2023 v 10:35

Fanoušci Pokémonů se mohou těšit na druhý Pokémon den, který se koná v neděli 26. března v multifunkčním sále radnice od 10 do 18 hodin.

Setkání kultur 2023: Hudební večer v KD Kyje

22. března 2023 ve 21:43

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj.

Mezinárodní výstava koček 2023

22. března 2023 v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

22. března 2023 v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

22. března 2023 v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Tip: Astrovíkend v Příbrami

21. března 2023 ve 20:03

V Estrádním sále Divadla A. Dvořáka v Příbrami se koná již tuto sobotu 25. března Astrovíkend. Od 10 hodin jsou pro zájemce připraveny přednášky, meditace, workshopy nebo prodej hand made výrobků.

Další články
Nahoru