Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražské zoo se od poloviny dubna narodila čtyři hříbata koně Převalského
Nejstarší z hříbat, které se narodilo 16. dubna, se zatím jako jediné vzdaluje od matky a začíná se prohánět po dobřejovských pláních. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Pražské zoo se od poloviny dubna narodila čtyři hříbata koně Převalského

V chovné stanici pražské zoologické zahrady v Dolním Dobřejově na Benešovsku se během necelého měsíce narodila čtyři hříbata koně Převalského.

První hříbě koně Převalského se v chovné stanici Zoo Praha v Dolním Dobřejově narodilo 16. dubna. Druhé přišlo na svět uplynulou sobotu. A pondělí bylo ve znamení narození hned dvou hříbat. Podle chovatelů se jedná o tři klisničky a jednoho hřebečka.

„Boom hříbat v Dolním Dobřejově vrcholí v době, kdy chystáme přestavbu jejich výběhů a stájí v areálu zoo v Troji, a kdy se tak do Dobřejova stěhují ‚trojští‘ převaláci,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

„Půjde o první etapu proměny takzvaných Plání, tedy prostoru mezi horní stanicí lanovky a občerstvením Obora, které budou napříště věnovány výhradně asijské fauně a po dokončení nabídnou i expozici nosorožců indických,“ pokračoval.

Přestavbě prostoru pro koně Převalského v Troji bude předcházet rozšíření podzemního vodojemu užitkové vody. Všechny práce proběhnou za běžného provozu zoologické zahrady a po dokončení bude návštěvníkům u výběhů koní Převalského k dispozici i nová expozice představující drobnější mongolskou faunu.

„I když po dobu zhruba dvou let návštěvníci neuvidí koně Převalského v areálu zoo v Troji, určitou náhradou jsou pražské Dívčí hrady, kde se v téměř dvacetihektarové ohradě prohánějí čtyři klisny koně Převalského,“ dodal Bobek. Do výběhu je tam chovatelé vypustili letos v dubnu. 

Pražská zoo chová koně Převalského od roku 1932, první mládě se narodilo o dva roky později a do současnosti jich tam přišlo na svět více než 230.

Od roku 1959 pro ně vede Mezinárodní plemennou knihu a od roku 2011 organizuje transporty koní do Mongolska, kde se tento druh vyskytuje přirozeně.


Autor: red

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru