dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Pražské židovské památky se znovu otevřou turistům
Pinkasova synagoga na Josefově. Foto: Lehotsky / Wikimedia Commons

Pražské židovské památky se znovu otevřou turistům

Pražské židovské památky se turistům znovu otevřou 1. dubna. V Jeruzalémské synagoze budou dvě nové výstavy, o historii synagogy a opravách židovských památek v Česku. Otevřená bude i rituální lázeň u Pinkasovy synagogy nebo židovský hřbitov na Žižkově.

Po zimní přestávce se otevře Jeruzalémská synagoga nedaleko hlavního nádraží. „Kromě tradičních lákadel, jako jsou večerní komentované prohlídky s krátkou ukázkou hry na varhany, nebude chybět ani další ročník Cyklu varhanních koncertů," uvedla za Židovskou obec v Praze Dita Šnajdrová.

Od 6. dubna bude v synagoze otevřena trvalá expozice Deset hvězd o opravách deseti židovských památek v celém Česku. Druhá expozice bude věnovaná 110. výročí otevření Jeruzalémské synagogy.

Při komentovaných prohlídkách Pinkasovy synagogy bude stejně jako loni otevřena historická rituální lázeň, takzvaná mikve. Zdarma přístupný bude i Starý židovský hřbitov na Žižkově, který loni navštívilo téměř 9000 lidí. Byl založený v roce 1680 kvůli morové ráně a pohřbeno tam bylo 40 000 lidí.

Židé se v Praze usazovali již od 10. století. Původní osada na Malé Straně se ve 12. století přesunulo na místo dnešního Josefova. Na 93 000 metrech čtverečních žilo v době jeho největšího rozkvětu 1900 lidí. Koncem 19. století bylo nařízeno zbourání pražského židovského města – padlo 300 domů ve dvaceti ulicích. V části, která demolici přečkala, zůstalo několik synagog a Starý židovský hřbitov.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru