Dnes Čtvrtek - oblacno 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražské zastupitelstvo má nové složení, jeho členové složili slib
Ustavující zasedání pražského zastupitelstva 3. listopadu 2022. Foto: JP

Pražské zastupitelstvo má nové složení, jeho členové složili slib

Pražské zastupitelstvo má nové složení. Zvolení zastupitelé v úvodu dnešního ustavujícího jednání složili slib. Následně po dvouhodinové pauze a dalších asi dvou hodinách diskuse zastupitelé schválili program, podle kterého dnes zvolí členy tří výborů, projednají dva materiály, které nesnesou odkladu, a proberou audity firem související s korupční kauzou Dozimetr a otázku rozhodování dosluhující rady. Poté zasedání přeruší do 24. listopadu, kdy by se již mělo volit nové vedení metropole.

Zastupitelé slib složili stávajícímu primátorovi Hřibovi, který spolu s dalšími radními zůstane ve funkci do zvolení nového vedení. Hřib pak slib složil lídrovi koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) Bohuslavu Svobodovi jako nejstaršímu zvolenému zastupiteli. Následovala státní hymna v podání členek Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.

Výsledný program vychází z návrhu koalice Spolu. Zastupitelé podle něj dnes projednají neodkladné body a zvolí členy tří ze zákona povinných výborů, kterými jsou finanční, kontrolní a školský výbor. Ustaveni budou rovněž tzv. pověřenci výborů z řad zastupitelů a schváleni zástupci Prahy pro městskou policii, územní plán a výkon akcionářských práv v městských firmách.

Zástupci dosluhující koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) navrhli schválit dokumenty týkající se evropských dotací pro městské části a mezinárodního veletrhu Mipim, které podle nich nesnesou odkladu.

Koalice Spolu pak na program zařadila otázku auditů městských firem souvisejících s kauzou Dozimetr, které by podle nich měla mít na starosti radní Hana Marvanová. Spolu chce také uložit dosluhující radě, aby rozhodovala pouze o neodkladných záležitostech. Zásadní je rovněž rozpočet pro příští rok, který nicméně zastupitelé podle programu projednají až na pokračování schůze 24. listopadu.

Zástupci Prahy Sobě nesouhlasili s tím, aby na zpracování auditů městských firem v souvislosti s kauzou Dozimetr dohlížel politik a konkrétně Marvanová. Jako kauza Dozimetr se označuje případ korupce v pražském dopravním podniku (DPP). Policisté v ní obvinili více než desítku lidí včetně tehdejšího náměstka primátora Petra Hlubučka (dříve STAN), bývalého člena představenstva DPP Mateje Augustína a podnikatele Michala Redla.

Předseda klubu Prahy Sobě Jan Čižinský uvedl, že audity DPP a dalších firem jsou v procesu a je lepší, že je to bez zásahu politiků. Zastupitelka Kristýna Drápalová (Praha Sobě) pak mimo jiné řekla, že Marvanová byla v minulém volebním období zvolena a v městské radě zasedala za hnutí STAN, které je s kauzou Dozimetr spojeno. Nyní v zastupitelstvu zasedá jako bezpartijní za ODS. Klub Prahy Sobě poté neúspěšně navrhl, aby se bod programu nezabýval jmenováním zastupitele pro dohled nad audity, ale jmenováním nezávislé osoby.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, v 65členném zastupitelstvu získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.

Koaliční jednání v metropoli začala hned po zářijových volbách, zatím se však neposunula. Vítězné Spolu prosazuje koalici na vládním půdorysu s Piráty a STAN, Piráti však vytvořili Alianci stability s Prahou Sobě a ve vyjednáváních chtějí pokračovat výlučně společně.


Autor: ČTK

Praha 1 vyhlásila dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže

3. prosince 2023 v 10:16

Radní Prahy 1 na své úterní schůzi odsouhlasili vyhlášení dotačního programu Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 pro rok 2024. Cílem programu je vytvoření a zkvalitnění základních podmínek pro aktivity v rámci využití volného času dětí a...

Praha 1 má schválená pravidla rozpočtového provizoria

2. prosince 2023 ve 20:29

Vedení Prahy 1 schválilo pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 ve znění 2. návrhu rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2024 s tím, že prostředky budou měsíčně čerpány maximálně do výše 1/12 schváleného rozpočtového provizoria na rok 2024.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Mladé ANO má v Praze nové vedení

12. listopadu 2023 v 07:35

Zástupci organizace Mladé ANO si nedávno na svém oblastním sněmu zvolili nové vedení Prahy. Předsedou se stal 21letý Adam Knedlhans, 1. místopředsedou Jan Klusoň, místopředsedy pak Aneta Hejrovská, Barbora Durdíková a Michal Baštecký.

Další články
Nahoru