dnes
Úterý - jasno
28°C
zítra
Středa - skorojasno
29°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
30°C
Pražské zastupitelstvo jednalo přes 22 hodin, objevily se další spory v koalici. A došlo i na posměšnou báseň
Jednání pražského zastupitelstva. Ilustrační foto: archiv

Pražské zastupitelstvo jednalo přes 22 hodin, objevily se další spory v koalici. A došlo i na posměšnou báseň

I když se jednání pražského zastupitelstva často protáhnou do pozdních nočních hodin, čtvrteční zasedání trvalo nejdelší dobu, kterou politici i zaměstnanci úřadu pamatují. Zastupitelé jednali od čtvrtečních 09:00 a skončili dnes po 07:00, jednali tedy více než 22 hodin. Důvodem byly spory v koalici Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) ohledně postupu k zahájení geologického průzkumu metra D i obstrukce opozičních stran. Kromě politiků museli být na jednání i zaměstnanci magistrátu či ředitel dopravního podniku Petr Witowski.

K problematickému bodu o zahájení průzkumu ke stavbě metra D se zastupitelé dostali až po 01:40. Už před tím totiž vznikly kromě tradičních přestřelek mezi opozicí a koalicí i spory mezi koaličními stranami, konkrétně mezi Piráty a Spojenými silami.

První konflikt nastal v souvislosti s pokračováním privatizace bytů na Černém Mostě – zatímco Spojené síly hlasovaly pro pokračování již slíbených odprodejů bytů nájemníkům, Piráti a Praha Sobě byly proti. Pirátský radní Adam Zábranský uvedl, že ceny jsou nastaveny příliš nízko. Po hlasování následovaly hádky mezi členy vedení města za Piráty a TOP 09, které se odehrávaly mimo jednací sál. Piráti obvinili Spojené síly z porušení koaliční dohody.

Diskuze místy sklouzávala zcela mimo téma, když se zastupitelé věnovali například pořízení luskounů pro pražskou zoo, které domluvil na Tchaj-wanu primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Po zahájení jednání o metru D přistoupily opoziční ANO a ODS k obstrukční strategii, při které zastupitelé stále opakovali tytéž otázky, které se týkaly faktu, že radní o zahájení průzkumu na Pankráci za více než 1,5 miliardy korun hlasovali tajně, což není při hlasováních rady běžná praxe. Většina radních na dotazy odmítla říci, jak hlasovali.

V otázce průzkumu také vznikl další spor v koalici. Část vedení města se podle kuloárních informací obávala pro něj hlasovat, protože stavba nemá územní rozhodnutí, proti kterému vlastníci části pozemků v Krči podali žalobu. Zastupitel ODS Ondřej Martan radu obvinil, že přenáší odpovědnost za případné právní problémy na zastupitelstvo.

Jednání dále zdržely dvě zhruba dvouhodinové přestávky. Ty iniciovala koalice, která si potřebovala vyříkat svůj další postup a také tím reagovala na dokola opakované otázky ze strany opozice.

Při druhé přestávce si zastupitel ANO Petr Stuchlík zkrátil čekání na dohadující se koaliční zastupitele mimo jiné i recitováním posměšné básničky namířené proti Pirátům. Padly dva pozměňovací návrhy, zastupitelé koalice s výjimkou lídra Spojených sil Jiřího Pospíšila (TOP 09) a radní pro legislativu Hany Marvanové (za STAN) nicméně ráno po téměř pětihodinovém projednávání bodu odhlasovali původní znění dokumentu předložené radou.

Dlouhá jednání zastupitelstva nejsou v Praze výjimkou, například v roce 2015 byli v pozdních nočních hodinách odvoláni čtyři radní, což vedlo k rozpadu koalice ANO, ČSSD a tehdejší Trojkoalice (Zelení, KDU-ČSL a STAN). Tytéž strany se později domluvily na jejím obnovení s novým personálním složením rady.


Dotazník: Průzkum spokojenosti občanů Prahy 9

Včera v 16:54

Praha 9 v současné době zpracovává Strategický plán rozvoje. Na základě tohoto dokumentu chce vypracovat podklady pro rozhodnutí, jakým směrem se bude rozvoj Devítky ubírat v následujících letech. 

Zdravotnický materiál do Libanonu

Včera v 16:11

Ochranné rukavice, ústenky, respirátory, jednorázové jehly, obinadla, ochranné overaly a další zdravotnické pomůcky poslali dnes zástupci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) do libanonského Bejrútu.

Život v Praze 13. Radnice zve na veřejné forum

Včera ve 13:25

Praha 13 zve na veřejnost: Přijďte diskutovat se zastupiteli a vedoucími odborů o tématech, která se týkají třinácté městské části.

V Počernicích praskl přivaděč vody, do jámy se propadla dvě auta

8. srpna 2020 v 19:43

Více než sto let starý přivaděč z káranské vodárny do Prahy dnes ráno prasknul v Dolních Počernicích. Vytvořila se kaverna, do které se propadly dvě zaparkovaná auta. Dodávky do Prahy nebyly omezeny, z Káraného vedou do metropole další dva přivaděče. Oprava potrvá do 18. srpna. Auta vytáhnula...

Odměna za práci v okrskových volebních komisích Prahy 5

7. srpna 2020 ve 22:53

Volby do Senátu Parlamentu ČR se konají 2. a 3. října 2020. Úřad městské části Praha 5 zajišťuje volby do Senátu za volební obvod č. 21.

Další články
Nahoru