dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
Pražské záchytce je 62 let, první klient byl ruský inženýr. Ročně střízliví na lůžku pět tisíc opilců
Na pražskou záchytku jsou denně přivezeny skoro dvě desítky opilců. Ilustrační foto: archiv

Pražské záchytce je 62 let, první klient byl ruský inženýr. Ročně střízliví na lůžku pět tisíc opilců

Ve středu tento týden to bylo přesně 62 let, kdy byla v Praze u Apolináře otevřena první záchytka na území tehdejšího Československa. A na tuto sobotu připadne dvaašedesáté výročí prvního jejího klienta, kterým byl ruský námořní inženýr.

Zakladatelem první záchytky u nás byl v roce 1951 známý český bojovník proti alkoholismu Jaroslav Skála. Záchytka se rychle osvědčila, o klienty neměla nouzi. Skála stál v čele záchytky skoro 35 let, zemřel v roce 2007 ve věku 91 let.

Brzy po vzniku pražské stanice začaly vnikat další záchytky nejen u nás, ale i v zahraničí. Zajímavostí je, že například stanice v americkém St. Louis má ve své zakládací listině zmínku o pražském zařízení.

Z Apolináře na Bulovku

Do začátku osmdesátých let ošetřila pražská záchytka zhruba 180 000 opilců, v celém Československu jich byl během třiceti let milion. V té době fungovalo v zemi zhruba šest desítek záchytek.

V současnosti již záchytka u Apolináře nefunguje. Před devíti lety našla sídlo na Bulovce, kde sídli dodnes. V celé republice jsou necelé dvě desítky takových zařízení.

V záchytce na Bulovce se nedávno zvýšila kapacita ze 14 lůžek a dvou lůžek JIP o dalších pět. Roční rozpočet na zajištění chodu protialkoholní záchytné stanice je devět milionů korun.

„Od nového roku se zvýšil přibližně o dvě stě korun poplatek za pobyt strávený na protialkoholní stanici, a to na celkových 1 950 korun,“ uvedl náměstek primátora pro oblast zdravotnictví Ivan Kabický (ODS).

Kartou proti výmluvám

Do budoucna je také v plánu zavedení platebních terminálů, aby klienti mohli částku za pobyt na záchytce hradit prostřednictvím platebních karet.

„Tento systém by měl eliminovat časté výmluvy zejména zahraniční klientely, která se odvolává na to, že nemá s sebou hotovost, ale je ochotna platit kartou,“ sdělila ředitelka Městské polikliniky Praha Iva Merhautová.

Od tohoto, ale i dalších opatření se slibuje, že se podaří vybrat více peněz, než tomu bylo v předchozích letech, kdy se vymahatelnost pohybovala kolem jednoho a půl milionů korun za rok, přičemž pohledávky byly několikanásobně vyšší.

Roční přehled počtu záchytů:

Rok                      2005    2006   2007   2008   2009    2010   2011  2012
Počet záchytů    3 294  3 749   4 420  4 645  4 659   4685   4567   4854

Složení klientů: 80% muži, 20% ženy 


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru