Dnes Středa - jasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 24°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražské věže navštívilo v červnu a červenci meziročně více turistů
Staroměstská mostecká věž pohledem z Křižovnického náměstí. Foto: PCT

Pražské věže navštívilo v červnu a červenci meziročně více turistů

Pražské věže navštívilo letos v červnu a červenci víc turistů než ve stejném období loni. Na věže vystoupalo 340 724 lidí, což je meziročně zhruba o 25 000 více. Větší meziroční nárůst byl v červnu. Největší přírůstek návštěvníků zaznamenala v červnu Novomlýnská vodárenská věž. O přibližně třetinu přibylo také návštěvníků ve Staroměstské radnici či ve Svatomikulášské zvonici. Nejnavštěvovanější je Petřínská rozhledna. Vyplývá to ze statistiky městské firmy Prague City Tourism (PCT), kterou má ČTK k dispozici. PCT je městská firma, která se stará o cestovní ruch a také o sedm věží a bludiště na Petříně.

„Celková návštěvnost našich objektů je obecně vyšší než v minulém roce ve stejném období. V červnu je meziroční přírůstek 14 procent a za červenec 3,1 procenta. To odráží, že i celková návštěvnost metropole se zvýšila při porovnání s minulým rokem," uvedla mluvčí PCT Klára Janderová.

Nejvíce návštěvníků přibylo na Novomlýnské vodárenské věži, kde jich bylo v červnu 446 a v červenci 648. V červnu to bylo meziročně o 57 procent víc a v červenci o 23,7 procenta více. Na Staroměstské radnici zaznamenala PCT v červnu nárůst 36,5 procenta, zavítalo tam 42 726 lidí.

V červenci si radnici prohlédlo 37 249 turistů, což bylo zhruba stejně jako v loňském sedmém měsíci. Do Svatomikulášské zvonice vystoupalo v obou měsících dohromady 6912 návštěvníků, meziročně o 1144 více.

Nejnavštěvovanější zůstává stejně jako loni Petřínská rozhledna, na kterou zavítalo v červnu 56 838 a v červenci 68 309 lidí. Zatímco v červnu počet návštěvníků stoupl o 0,4 procenta, v červenci naopak meziročně o 1,7 procenta poklesl.

Druhým nejnavštěvovanějším místem ve správě PCT je bludiště na Petříně, kam přišlo 83 354 lidí a na třetím místě je Staroměstská radnice s 79 525 návštěvníky.

Proti loňsku zavedla PCT pro zaměstnance ve věžích od začátku července nové stejnokroje. „Tím pokračujeme v kultivaci cestovního ruchu. Stejně tak jsme před letní sezonou uspořádali pro pracovníky na věžích důkladné školení, a to zejména v klientském servisu, v obchodních a komunikačních dovednostech. Zaměřili jsme se na klientský servis, který je pro nás naprosto klíčový," dodala Janderová.

PCT se stará o Staroměstskou radnici, Petřínskou rozhlednu, bludiště na Petříně, Prašnou bránu, Malostranskou a Staroměstskou mosteckou věž, Svatomikulášskou městskou zvonici a Novomlýnskou vodárenskou věž.

Turistů v Praze loni meziročně výrazně přibylo, jejich počet ale stále nedosahuje čísel z předcovidových let. V pražských hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo 5,98 milionu turistů, což je asi 2,5krát více než v roce 2021, ale zhruba o dva miliony méně než před vypuknutím epidemie koronaviru v roce 2019. Přibylo především zahraničních turistů. V posledním roce vzrostl počet tuzemských turistů.


Autor: ČTK

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

Včera v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Na veletrhu EXPO REAL v Mnichově se společně představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj

Včera v 09:25

Na jednom z nejvýznamnějších investičních veletrhů světa, EXPO REAL v Mnichově, se prezentují desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí. Letos, podobně jako v předešlých letech, se ve společné expozici představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj. Jejich společná expozice s názvem Czech Cities...

Pokračuje zvýšená údržba pochozí zóny Háje

25. září 2023 v 15:49

„Opravené schody, odplevelené dlaždice, strojní čištění. Nevzdáváme základní kultivaci společně s dohledem na bezpečnost veřejnosti,“ uvedla k pochozí zóně u stanice metra Háje starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11).

Praha poskytne peníze na stavbu domu s pečovatelskou službou v Řepích

25. září 2023 ve 14:53

Hlavní město poskytne návratnou finanční výpomoc na stavbu domu s pečovatelskou službou v Praze 17. V Řepích v ulici K Šancím vznikne bydlení pro seniory. Městská část získá na stavbu díky podpoře hlavního města půjčku ve výši 180 milionů korun. Poskytnutí finanční výpomoci v pondělí schválila...

Další články
Nahoru