Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 5°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražské uprchlické centrum už nebude otevřeno nonstop, ale jen přes den
Uprchlíci u Kongresového centra. Foto: Jan Puci

Pražské uprchlické centrum už nebude otevřeno nonstop, ale jen přes den

Pražské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny již nebude otevřeno nonstop, ale bude přijímat klienty jen mezi 07:00 a 21:00. Novinářům to po dnešním jednání krizového štábu hlavního města řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Důvodem je snížení počtu klientů centra. Zatímco na začátku války na Ukrajině centrum odbavovalo 3000 a více lidí denně, nyní je to třetina. Brzy by se mělo stěhovat z Kongresového centra do budovy ve Vysočanech.

Centrum, které funguje i pro Středočeský kraj, bude podle závěrů dnešního krizového štábu otevřeno mezi 07:00 a 21:00 s tím, že poté budou do půlnoci pracovníci dokončovat odbavení již přítomných uprchlíků.

Lidé, kteří dorazí mimo otevírací dobu, budou moci noc přečkat v nouzovém přístřeší, které město ve spolupráci s městskými částmi zajišťuje v tělocvičnách, kulturních sálech a dalších prostorech.

Hřib dále řekl, že krizový štáb dnes také vyzval stát k tomu, aby zajistil redistribuci uprchlíků z Prahy do jiných krajů. Požadavek přednesl na jednání ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) s hejtmany.

Primátor dodal, že nyní se podle jeho informací mapují kapacity jednotlivých regionů z hlediska ubytování, školství, lékařské péče a dalších faktorů. „Jakmile to bude zmapované, tak opravdu bude nezbytné, aby uprchlíci byli redistribuováni po České republice rovnoměrněji, než je tomu nyní," řekl.

Asistenční středisko pomoci Ukrajincům v Kongresovém centru Praha v pondělí odbavilo 1348 lidí, kteří do Česka uprchli před ruskou invazí. Proti neděli jich bylo zhruba o 280 více.

V porovnání s minulým pondělím se na středisko ale obrátilo téměř o 600 uprchlíků méně. Od začátku ruské invaze centrum pomohlo 59 872 lidem. Rekordním dnem v centru byl 9. březen, kdy obsloužilo 3667 uprchlíků.

Centrum by se podle rozhodnutí vedení města mělo do 14. dubna přestěhovat do bývalého sídla Komerční banky ve Vysočanech, které magistrátu zdarma zapůjčila developerská společnost Central Group.

Kapacita nového centra bude proti nynějším prostorám v Kongresovém centru Praha u metra Vyšehrad asi tříčtvrtinová, denně tam bude moci být odbaveno až 2700 lidí. Důvodem stěhování jsou nasmlouvané akce v Kongresovém centru včetně těch k předsednictví České republiky Evropské unii.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) dnes řekl, že stěhování zatím nemá přesné datum, ale město stále počítá s mezním termínem 14. dubna. „Zatím tak, jak doporučil krizový štáb, všechno připravujeme, ale podle vývoje se může všechno ještě změnit," řekl. Dodal, že s ohledem na snižování počtu uprchlíků se může v dalších týdnech ještě ukázat, že přesun nebude potřeba.

V Praze má podle údajů ministerstva nahlášený pobyt přes 58 700 Ukrajinců prchajících před válkou. Hlavní město tak zůstává krajem s největším počtem uprchlíků. V Praze a Středočeském kraji je nyní podle dat ministerstva asi 95 000 uprchlíků, v celé republice to je asi 240 000 lidí.


Autor: ČTK

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

Včera v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

Včera v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru