Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - jasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražské uprchlické centrum bude od čtvrtka ve Vysočanech
Ukrajinští uprchlíci při registraci v Kongresovém centru Praha. Foto: JP

Pražské uprchlické centrum bude od čtvrtka ve Vysočanech

Pražské asistenční středisko pro uprchlíky z Ukrajiny bude od čtvrtka v budově firmy Central Group u metra Vysočanská, kam se přesune z Kongresového centra Praha (KCP). Novinářům to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Ředitel Central Group Dušan Kunovský uvedl, že po skončení činnosti centra chce firma objekt poskytnout Praze 9 pro účely vzdělávání.

Hasiči postupně stěhují vybavení již několik dní. Ve středu v 17:00 podle Hřiba skončí provoz v Kongresovém centru a ve čtvrtek v 08:00 se již středisko otevře ve Vysočanech. Společnost Central Group poskytla městu bývalé sídlo Komerční banky bezplatně a uhradí i provoz, který podle Kunovského za zatím uzavřenou smlouvu na půl roku vyjde na sedm milionů korun. „Když bude potřeba, tak to samozřejmě prodloužíme," dodal.

Důvodem stěhování jsou již nasmlouvané akce v KCP včetně těch k předsednictví České republiky Evropské unii. Kapacita bude ve Vysočanech oproti KCP asi tříčtvrtinová, denně tam bude moci být odbaveno až 2700 lidí.

Podle primátora Hřiba by to s ohledem na nynější počty odbavených uprchlíků, kterých je v poslední době mezi 500 a 1000 denně, mělo stačit. Na začátku války centrum obsloužilo i 3000 a více lidí denně. Rekordním dnem byl 9. březen, kdy to bylo 3667 uprchlíků. Asistenční centrum nabízí příchozím pomoc s registrací, ubytováním, doklady, zprostředkováním práce či pojištěním.

Poté, co nebude asistenční centrum potřeba, hodlá firma vysočanskou budovu poskytnout Praze 9 ke školským účelům. V budoucnu pak společnost plánuje areál zbořit a na jeho místě postavit rezidenční komplex.

Central Group podle svého ředitele také poskytla prostory organizaci Post Bellum pro vzdělávání dětí z Ukrajiny a finančně přispěla Nadačnímu fondu pro zdraví dětí na bezplatnou zdravotní péči ukrajinských žen a dětí.

Ředitel pražských hasičů Luděk Prudil uvedl, že uprchlíci provizorně ubytovaní v tělocvičnách se postupně přesouvají do jiných míst, například domácností, ubytoven či hotelů.

Do tělocvičen a dalších provizorních prostor již 14 dní hasiči uprchlíky neumisťují. Nyní je v nich podle něj ubytováno 279 lidí a číslo se dál snižuje, na začátku to bylo asi 700 uprchlíků.

V centru se v neděli podle policie objevilo více mladých mužů, kteří v republice pobývali už před vypuknutím války a neměli vyřešen pobyt.

„Přicházejí občané Ukrajiny, kteří se na území ČR zdržovali i před dobou, než byl vyhlášen tento stav, a nemají splněnou oznamovací povinnost," řekl ředitel pražských policistů Petr Matějček.

Policisté tyto Ukrajince podle něj registrují, ale řeší s nimi i nesplnění oznamovací povinnosti. Jinak 85 procent klientů centra podle Hřiba tvoří ženy a děti.

Pražské centrum, které funguje i pro Středočeský kraj, v pondělí podle údajů hasičů odbavilo 1023 osob a pro 78 z nich zajistilo ubytování. O víkendu byly denní počty asi poloviční. V pondělí je podle Prudila nápor obvykle největší a v dalších dnech čeká opětovné snižování. Celkem centrem od začátku konfliktu prošlo 70 626 osob.

Část z lidí kvůli nedostatku ubytování míří z pražského střediska do jiných krajů. Podle čísel ministerstva vnitra získalo zatím v hlavním městě pobytové oprávnění asi 67 000 ukrajinských uprchlíků.


Autor: ČTK

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Další články
Nahoru