Dnes Úterý - prehanky-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 21°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražské uprchlické centrum bude od čtvrtka ve Vysočanech
Ukrajinští uprchlíci při registraci v Kongresovém centru Praha. Foto: JP

Pražské uprchlické centrum bude od čtvrtka ve Vysočanech

Pražské asistenční středisko pro uprchlíky z Ukrajiny bude od čtvrtka v budově firmy Central Group u metra Vysočanská, kam se přesune z Kongresového centra Praha (KCP). Novinářům to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Ředitel Central Group Dušan Kunovský uvedl, že po skončení činnosti centra chce firma objekt poskytnout Praze 9 pro účely vzdělávání.

Hasiči postupně stěhují vybavení již několik dní. Ve středu v 17:00 podle Hřiba skončí provoz v Kongresovém centru a ve čtvrtek v 08:00 se již středisko otevře ve Vysočanech. Společnost Central Group poskytla městu bývalé sídlo Komerční banky bezplatně a uhradí i provoz, který podle Kunovského za zatím uzavřenou smlouvu na půl roku vyjde na sedm milionů korun. „Když bude potřeba, tak to samozřejmě prodloužíme," dodal.

Důvodem stěhování jsou již nasmlouvané akce v KCP včetně těch k předsednictví České republiky Evropské unii. Kapacita bude ve Vysočanech oproti KCP asi tříčtvrtinová, denně tam bude moci být odbaveno až 2700 lidí.

Podle primátora Hřiba by to s ohledem na nynější počty odbavených uprchlíků, kterých je v poslední době mezi 500 a 1000 denně, mělo stačit. Na začátku války centrum obsloužilo i 3000 a více lidí denně. Rekordním dnem byl 9. březen, kdy to bylo 3667 uprchlíků. Asistenční centrum nabízí příchozím pomoc s registrací, ubytováním, doklady, zprostředkováním práce či pojištěním.

Poté, co nebude asistenční centrum potřeba, hodlá firma vysočanskou budovu poskytnout Praze 9 ke školským účelům. V budoucnu pak společnost plánuje areál zbořit a na jeho místě postavit rezidenční komplex.

Central Group podle svého ředitele také poskytla prostory organizaci Post Bellum pro vzdělávání dětí z Ukrajiny a finančně přispěla Nadačnímu fondu pro zdraví dětí na bezplatnou zdravotní péči ukrajinských žen a dětí.

Ředitel pražských hasičů Luděk Prudil uvedl, že uprchlíci provizorně ubytovaní v tělocvičnách se postupně přesouvají do jiných míst, například domácností, ubytoven či hotelů.

Do tělocvičen a dalších provizorních prostor již 14 dní hasiči uprchlíky neumisťují. Nyní je v nich podle něj ubytováno 279 lidí a číslo se dál snižuje, na začátku to bylo asi 700 uprchlíků.

V centru se v neděli podle policie objevilo více mladých mužů, kteří v republice pobývali už před vypuknutím války a neměli vyřešen pobyt.

„Přicházejí občané Ukrajiny, kteří se na území ČR zdržovali i před dobou, než byl vyhlášen tento stav, a nemají splněnou oznamovací povinnost," řekl ředitel pražských policistů Petr Matějček.

Policisté tyto Ukrajince podle něj registrují, ale řeší s nimi i nesplnění oznamovací povinnosti. Jinak 85 procent klientů centra podle Hřiba tvoří ženy a děti.

Pražské centrum, které funguje i pro Středočeský kraj, v pondělí podle údajů hasičů odbavilo 1023 osob a pro 78 z nich zajistilo ubytování. O víkendu byly denní počty asi poloviční. V pondělí je podle Prudila nápor obvykle největší a v dalších dnech čeká opětovné snižování. Celkem centrem od začátku konfliktu prošlo 70 626 osob.

Část z lidí kvůli nedostatku ubytování míří z pražského střediska do jiných krajů. Podle čísel ministerstva vnitra získalo zatím v hlavním městě pobytové oprávnění asi 67 000 ukrajinských uprchlíků.


Autor: ČTK

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

Další články
Nahoru