dnes
Pondělí - polojasno
24°C
zítra
Úterý - oblacno
21°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
20°C
Pražské tramvaje čeká dezinfekce ozonem. Kvůli chřipce
Ilustrační foto: archiv

Pražské tramvaje čeká dezinfekce ozonem. Kvůli chřipce

Začala dezinfekce interiéru všech tramvajových vozů v Praze ozónem. K tomuto kroku se dopravní podnik (DPP) rozhodl z důvodu vyhlášení chřipkové epidemie. Tato metoda podle dopravce účinně odstraňuje viry, bakterie, houby, původce zápachu a je několikanásobně účinnější než dezinfekce běžnými chemickými prostředky, které se při úklidech tramvají denně používají.   

„Touto moderní a vysoce účinnou technologií jsme schopni vydezinfikovat zhruba 10 až 12 tramvají denně v závislosti na provozních požadavcích. Dezinfekci budeme provádět paralelně ve třech vozovnách. Ošetření jednoho krátkého vozu touto metodou zabere minimálně hodinu, u vozů 14T nebo 15T musíme počítat se zhruba dvojnásobnou dobou,“ uvedl Milan Slunečko, vedoucí jednotky Správa vozidel Tramvaje.

Dezinfekci a odstranění pachů provede DPP pomocí „aktivního kyslíku“ O3 generátorem ozonu. Ozon O3 je nejsilnější přírodní oxidační činidlo, dezinfekce ozonem se používá ve zdravotnictví a potravinářském průmyslu. Tato technologie má dlouhodobé účinky a její účinnost je i v prostorách, kam nelze účinně aplikovat jakoukoliv dezinfekci.

Ozon je plyn, který se dostane hluboko do všech skulin interiéru tramvají a pórů materiálů. Nenechává žádné stopy na tkaninách ani kůži. Je ideální pro alergiky a astmatiky.

Současná dezinfekce ozonem podle DPP nenahrazuje mechanickou respektive chemickou dezinfekci, například běžným konvenčním prostředkem SAVO, který DPP používá při úklidu tramvají denně.

Každá tramvaj, kterou DPP vypravuje do provozu prochází úklidem, který je prováděn v nočních hodinách po zatažení tramvaje do vozovny. Jednou za šesst týdnů se každá tramvaj dostane i na takzvaný velký úklid.


Letenský tunel se bude uklízet

1. července 2020 v 19:15

V letenském tunelu proběhne od 7. července do 14. července, vždy od 23 do 5 hodin pravidelná údržba a mytí. Tunel bude obousměrně uzavřen.

Opěrné zdi Letenského tunelu budou opraveny

1. července 2020 v 08:17

Technická správa komunikací zahájí v sobotu 4. července rekonstrukci opěrných zdí Letenského tunelu u severního portálu, v úseku Milady Horákové – Letenský tunel. Stavební práce jsou naplánované do konce září 2020.

Od července znovu letadlem do Dubaje

24. června 2020 v 07:37

Letecká společnost flydubai od 4. července znovu spustí přímou pravidelnou linku do Dubaje, obnoví se tak druhé dálkové spojení z Prahy. Do velkoměsta Spojených arabských emirátů mohou cestující letět nejprve jednou týdně, každou sobotu. Od 27. července pak budou lety k dispozici...

Další články
Nahoru