dnes
Úterý - jasno
18°C
zítra
Středa - jasno
19°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
21°C
Pražské tramvaje čeká dezinfekce ozonem. Kvůli chřipce
Ilustrační foto: archiv

Pražské tramvaje čeká dezinfekce ozonem. Kvůli chřipce

Začala dezinfekce interiéru všech tramvajových vozů v Praze ozónem. K tomuto kroku se dopravní podnik (DPP) rozhodl z důvodu vyhlášení chřipkové epidemie. Tato metoda podle dopravce účinně odstraňuje viry, bakterie, houby, původce zápachu a je několikanásobně účinnější než dezinfekce běžnými chemickými prostředky, které se při úklidech tramvají denně používají.   

„Touto moderní a vysoce účinnou technologií jsme schopni vydezinfikovat zhruba 10 až 12 tramvají denně v závislosti na provozních požadavcích. Dezinfekci budeme provádět paralelně ve třech vozovnách. Ošetření jednoho krátkého vozu touto metodou zabere minimálně hodinu, u vozů 14T nebo 15T musíme počítat se zhruba dvojnásobnou dobou,“ uvedl Milan Slunečko, vedoucí jednotky Správa vozidel Tramvaje.

Dezinfekci a odstranění pachů provede DPP pomocí „aktivního kyslíku“ O3 generátorem ozonu. Ozon O3 je nejsilnější přírodní oxidační činidlo, dezinfekce ozonem se používá ve zdravotnictví a potravinářském průmyslu. Tato technologie má dlouhodobé účinky a její účinnost je i v prostorách, kam nelze účinně aplikovat jakoukoliv dezinfekci.

Ozon je plyn, který se dostane hluboko do všech skulin interiéru tramvají a pórů materiálů. Nenechává žádné stopy na tkaninách ani kůži. Je ideální pro alergiky a astmatiky.

Současná dezinfekce ozonem podle DPP nenahrazuje mechanickou respektive chemickou dezinfekci, například běžným konvenčním prostředkem SAVO, který DPP používá při úklidu tramvají denně.

Každá tramvaj, kterou DPP vypravuje do provozu prochází úklidem, který je prováděn v nočních hodinách po zatažení tramvaje do vozovny. Jednou za šesst týdnů se každá tramvaj dostane i na takzvaný velký úklid.


Dopravní podnik postupně otevře vybraná střediska dopravních informací

1. dubna 2020 ve 22:09

Od dnešního dne pražský dopravní podnik (DPP) otevřel prodejní místo Centrální dispečink v ulici Na Bojišti 5 v Praze 2. Od pátku 3. dubna obnoví provoz také v šesti střediscích dopravních informací: Anděl, Hlavní nádraží 1 a 2, Hradčanská, Můstek a Nádraží...

Obnovení stavebních prací v ulici U Sluncové

1. dubna 2020 v 07:09

Od 1. dubna bude Technická správa komunikací pokračovat v celkové rekonstrukci komunikace v ulici U Sluncové v úseku ulice Pod Plynojemem až k hotelu Čechie. 

Registr vozidel v Praze 6 bude otevřen

31. března 2020 ve 12:56

Od středy 1. dubna bude otevřeno dočasně uzavřené pracoviště registru vozidel v Radimově ulici v Praze 6. Pracoviště bude mít úřední hodiny v pondělí 8:00 – 11:00 hodin a ve středu 13:00 – 16:00 hodin pouze pro objednané.

Dopravní omezení na Letenské

31. března 2020 v 10:20

V noci z 1. na 2. dubna bude od 20 do 4:40 hodin uzavřena ulice Letenská v Praze 1. Důvodem je údržba tramvajové trati.

Další články
Nahoru