Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 5. 2024
Svátek má Maxmilián a Maxim
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražské srážky se zvěří jsou nejdražší z celého Česka, nejhorší úsek je na východě města
Auto po srážce se zvěří. Zdroj foto: Policie ČR

Pražské srážky se zvěří jsou nejdražší z celého Česka, nejhorší úsek je na východě města

V hlavním městě hrozí především v okrajových částech srážka jedoucího auta se zvěří. V období od začátku dubna do konce září letošního roku k čtyřiadevadesáti takových střetů. Vyplývá to z nového přehledu – takzvaného Srna indexu, který připravilo Centrum dopravního výzkumu (CDV) s pojišťovnou Generali.  

Podzim přináší motoristům řadu nástrah. Patří mezi ně kromě počasí zejména přechod na zimní čas a s tím spojené riziko zvýšeného pohybu zvířat u silnic.

„Odpolední dopravní špička se tak skokově přesouvá do pozdějších hodin, kdy jsou již více aktivní zvířata, následkem bývá významný nárůst střetů motorových vozidel se zvěří,“ upozorňuje Michal Bíl, expert na problematiku srážek se zvěří z CDV.   

Aktuální vydání Srna indexu za letošní duben až září odhalilo jasný trend: zatímco meziročně počet sražené zvěře v Česku nerostl (7310 proti 7329), o 10 procent se zvýšila škoda, kterou tyto nehody generují. „Zatímco loni za shodné období srážky se zvěří způsobily škody za 395 milionů, letos je to už 438 milionů korun,“ upozorňuje Patrik Nauš, senior manažer likvidace pojistných událostí z Generali České pojišťovny. 

V Praze je situace trochu jiná. Nehod tam meziročně mírně ubylo (93 proti 100 za loňský duben až září), stejně tak se snížila kumulativní výše škod na silnicích v Praze. Zatímco loni mezi dubnem a zářím evidovali policisté škody o celkové výši 10,65 milionu korun, v letošním sledovaném období to bylo „jen“ 6, 041 milionu korun. I přesto zůstává v přepočtu na kilometr celková škoda na životě a zdraví ze střetů se zvěří v Praze bezkonkurenčně nejvyšší v Česku.

Policejní statistiky v hlavním městě evidují výrazně méně srážek než v sousedním Středočeském kraji (1622). Škoda na zdraví, životě a majetku způsobená srážkami se zvěří je podle SRNA indexu v Praze ve srovnání se zbytkem republiky výrazně nadprůměrná – v přepočtu činí 30 064 korun na kilometr. Pro srovnání – ve Zlínském kraji, který je co do výše škod druhý nejhorší v republice, je je tento údaj ve výši 27 120 korun na kilometr. 

Jednoznačně nejrizikovějším úsekem v kraji je silnice I/12 na cestě z Prahy do Úval. Na úseku o délce 911 metrů došlo ve sledovaném období k 19 střetům se zvěří. Extrémně riziková je pak část silnice o délce 282 metrů, kde došlo ke 14 nehodám o celkové výši škody 947 tisíc korun.


Autor: Jan Puci

Konal se již desátý ročník mezinárodního sympozia

Dnes v 07:55

V uplynulém týdnu se ve dnech 23. a 24. května již podesáté setkali odborníci z celého světa k diskusi nad tématy udržitelného konceptu dopravy, kvality života a dalších oblastí spojených s chytrými městy. Konalo se sympozium Smart Cities Symposium Prague 2024 (SCSP).

Dotační program Prahy 15 pro sociální oblast

Dnes v 07:07

Praha 15 vyhlásila dotační program pod názvem „MČ Praha 15 pro sociální oblast 2024“. Dotace se vztahuje na pomoc dětem a mládeži, pomoc seniorům, pomoc osobám se zdravotním postižením a ostatní služby a činnosti v oblasti sociální prevence.

Na Žižkově srazila tramvaj muže, přebíhal přes koleje

27. května 2024 ve 21:06

V pondělí krátce před třináctou hodinou v Seifertově ulici poblíž fotbalového stadionu klubu Viktoria Žižkov došlo k dopravní nehodě. Zhruba šedesátiletý muž přebíhal přes koleje a srazila ho tramvaj. Podle záchranářů utrpěl úraz hlavy a další poranění.

Další články
Nahoru