Dnes Sobota - zatazeno 18°C
Zítra Neděle - skorojasno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražské srážky se zvěří jsou nejdražší z celého Česka, nejhorší úsek je na východě města
Auto po srážce se zvěří. Zdroj foto: Policie ČR

Pražské srážky se zvěří jsou nejdražší z celého Česka, nejhorší úsek je na východě města

V hlavním městě hrozí především v okrajových částech srážka jedoucího auta se zvěří. V období od začátku dubna do konce září letošního roku k čtyřiadevadesáti takových střetů. Vyplývá to z nového přehledu – takzvaného Srna indexu, který připravilo Centrum dopravního výzkumu (CDV) s pojišťovnou Generali.  

Podzim přináší motoristům řadu nástrah. Patří mezi ně kromě počasí zejména přechod na zimní čas a s tím spojené riziko zvýšeného pohybu zvířat u silnic.

„Odpolední dopravní špička se tak skokově přesouvá do pozdějších hodin, kdy jsou již více aktivní zvířata, následkem bývá významný nárůst střetů motorových vozidel se zvěří,“ upozorňuje Michal Bíl, expert na problematiku srážek se zvěří z CDV.   

Aktuální vydání Srna indexu za letošní duben až září odhalilo jasný trend: zatímco meziročně počet sražené zvěře v Česku nerostl (7310 proti 7329), o 10 procent se zvýšila škoda, kterou tyto nehody generují. „Zatímco loni za shodné období srážky se zvěří způsobily škody za 395 milionů, letos je to už 438 milionů korun,“ upozorňuje Patrik Nauš, senior manažer likvidace pojistných událostí z Generali České pojišťovny. 

V Praze je situace trochu jiná. Nehod tam meziročně mírně ubylo (93 proti 100 za loňský duben až září), stejně tak se snížila kumulativní výše škod na silnicích v Praze. Zatímco loni mezi dubnem a zářím evidovali policisté škody o celkové výši 10,65 milionu korun, v letošním sledovaném období to bylo „jen“ 6, 041 milionu korun. I přesto zůstává v přepočtu na kilometr celková škoda na životě a zdraví ze střetů se zvěří v Praze bezkonkurenčně nejvyšší v Česku.

Policejní statistiky v hlavním městě evidují výrazně méně srážek než v sousedním Středočeském kraji (1622). Škoda na zdraví, životě a majetku způsobená srážkami se zvěří je podle SRNA indexu v Praze ve srovnání se zbytkem republiky výrazně nadprůměrná – v přepočtu činí 30 064 korun na kilometr. Pro srovnání – ve Zlínském kraji, který je co do výše škod druhý nejhorší v republice, je je tento údaj ve výši 27 120 korun na kilometr. 

Jednoznačně nejrizikovějším úsekem v kraji je silnice I/12 na cestě z Prahy do Úval. Na úseku o délce 911 metrů došlo ve sledovaném období k 19 střetům se zvěří. Extrémně riziková je pak část silnice o délce 282 metrů, kde došlo ke 14 nehodám o celkové výši škody 947 tisíc korun.


Autor: Jan Puci

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

21. září 2023 ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru