Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražské služby začaly s projektem popelnic pro více druhů tříděného odpadu
Kontejnery určené pro multikomoditní sběr odpadu se začaly jako první objevovat v bytových domech. Foto: JP

Pražské služby začaly s projektem popelnic pro více druhů tříděného odpadu

Hlavním městem vlastněné Pražské služby (PSAS) začaly od dubna zavádět kontejnery, do kterých je možné vyhazovat kromě plastů i kovové obaly a nápojové kartony. Zatím jich plánuje asi 3500 v domovních stanovištích určených pro jednotlivé domy, ve druhé polovině roku by se měly začít objevovat i na veřejných stanovištích. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí firmy Alexandr Komarnický. Takzvaný multikomoditní sběr umožnila nová třídicí linka, kterou městské PSAS postavily v Chrášťanech u Prahy.

Kontejnery zapojené do projektu lidé poznají podle nových polepů, stanoviště označuje také kulatá samolepka s nápisem ŠE3VEC, což je název projektu. Celá Praha by podle informací firmy měla třídit multikomoditně do konce příštího roku.

Třídit odpad na jednotlivé složky umožňuje dokončovaná třídící linka za zhruba 100 milionů korun. Ta také umožní lépe třídit plasty tak, aby bylo možné je lépe prodávat výrobcům stavebních prvků, venkovního nábytku, PET lahví či textilu z PET vláken.

„Celé zařízení je momentálně v testovacím provozu, ve kterém se jednotlivé komponenty finálně nastavují a probíhají poslední úpravy před zkušebním provozem a přejímací zkouškou," uvedl Komarnický.

Pražské služby loni také zakoupily za 159,2 milionu korun bioplynovou stanici v Chrástu u Poříčan na východ od Prahy. Nyní slouží ke zpracování rostlinného odpadu a město plánuje investovat dalších 100 milionů do zařízení pro čištění plynu na biometan a do rozšíření stanice tak, aby mohla pro hlavní město zpracovávat i materiál z hnědých popelnic na bioodpad a zbytky z jídelen a restaurací. Vzniklý plyn bude podle dřívějších vyjádření možné distribuovat ve standardní plynové soustavě.

V Praze je podle dřívějších informací 3482 venkovních stanovišť na tříděný odpad s barevnými kontejnery a 3067 domovních stanovišť. Celkově je po Praze rozmístěno zhruba 26 500 nádob na tříděný odpad. Loni Pražané do žlutých kontejnerů vyhodili 16 625 tun plastů, nápojových kartonů vytřídili 1126 tun a kovových obalů 831 tun.


Autor: ČTK

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Včera v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

21. dubna 2024 v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Při výročí tísňové linky 112 se oceňovalo

21. dubna 2024 v 09:44

Před dvaceti lety, 20. dubna 2004, byl v Praze spuštěn provoz linky 112 v současné moderní podobě. Jedním z důvodů byl i světový šampionát v ledním hokeji, který se tehdy konal v Praze. Moderní technologie tísňové komunikace tak byly uvedeny do ostrého provozu.

Další články
Nahoru