Dnes Středa - prehanky-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 23°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražské služby začaly s projektem popelnic pro více druhů tříděného odpadu
Kontejnery určené pro multikomoditní sběr odpadu se začaly jako první objevovat v bytových domech. Foto: JP

Pražské služby začaly s projektem popelnic pro více druhů tříděného odpadu

Hlavním městem vlastněné Pražské služby (PSAS) začaly od dubna zavádět kontejnery, do kterých je možné vyhazovat kromě plastů i kovové obaly a nápojové kartony. Zatím jich plánuje asi 3500 v domovních stanovištích určených pro jednotlivé domy, ve druhé polovině roku by se měly začít objevovat i na veřejných stanovištích. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí firmy Alexandr Komarnický. Takzvaný multikomoditní sběr umožnila nová třídicí linka, kterou městské PSAS postavily v Chrášťanech u Prahy.

Kontejnery zapojené do projektu lidé poznají podle nových polepů, stanoviště označuje také kulatá samolepka s nápisem ŠE3VEC, což je název projektu. Celá Praha by podle informací firmy měla třídit multikomoditně do konce příštího roku.

Třídit odpad na jednotlivé složky umožňuje dokončovaná třídící linka za zhruba 100 milionů korun. Ta také umožní lépe třídit plasty tak, aby bylo možné je lépe prodávat výrobcům stavebních prvků, venkovního nábytku, PET lahví či textilu z PET vláken.

„Celé zařízení je momentálně v testovacím provozu, ve kterém se jednotlivé komponenty finálně nastavují a probíhají poslední úpravy před zkušebním provozem a přejímací zkouškou," uvedl Komarnický.

Pražské služby loni také zakoupily za 159,2 milionu korun bioplynovou stanici v Chrástu u Poříčan na východ od Prahy. Nyní slouží ke zpracování rostlinného odpadu a město plánuje investovat dalších 100 milionů do zařízení pro čištění plynu na biometan a do rozšíření stanice tak, aby mohla pro hlavní město zpracovávat i materiál z hnědých popelnic na bioodpad a zbytky z jídelen a restaurací. Vzniklý plyn bude podle dřívějších vyjádření možné distribuovat ve standardní plynové soustavě.

V Praze je podle dřívějších informací 3482 venkovních stanovišť na tříděný odpad s barevnými kontejnery a 3067 domovních stanovišť. Celkově je po Praze rozmístěno zhruba 26 500 nádob na tříděný odpad. Loni Pražané do žlutých kontejnerů vyhodili 16 625 tun plastů, nápojových kartonů vytřídili 1126 tun a kovových obalů 831 tun.


Autor: ČTK

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

5. června 2023 ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

5. června 2023 v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Další články
Nahoru