Dnes Neděle - zatazeno 10°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 12°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražské služby vysadí ve svých areálech desítky stromů, město chce projekt rozšířit i do dalších společností
Do sázení stromů v areálu Pražských služeb se zapojili i náměstek primátora Petr Hlubuček a generální ředitel společnosti Patrik Roman (zprava). Foto (4x): JP

Pražské služby vysadí ve svých areálech desítky stromů, město chce projekt rozšířit i do dalších společností

Společnost Pražské služby dnes zahájila první etapu výsadby stromů na svých pozemcích. Největší městská svozová společnost se částečně inspirovala Akčním plánem výsadby stromů hlavního města Prahy a nepřímo se tak připojila k projektu. Slavnostního zahájení výsadby v areálu ve Vysočanech se účastnil management společnosti, náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) a zástupci dozorčí rady. Nechyběl ani generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman. Tato společnost také zvažuje možnost zatravnění střechy hlavní administrativní budovy. 

sazeni-prazske-sluzby-clanek V areálu Pod Šancemi ve Vysočanech bude během pár dní vysazeno celkem 55 stromů dvanácti různých druhů. Poroste tam například katalpa obecná, akát kulovitý, habr obecný, dub zimní, višeň červenolistá či jedle korejská. Třináct stromů bude vysázeno v areálu v ulici Drnovská, kde Pražské služby provozují sběrný dvůr. Společnost prověří, zda by se dalo sázet i v jejích dalších areálech, například v Ruzyni.  

„Pro mě sázení znamená hodně, stromy miluju. Dnes jsme slavnostně zasadili prvních 15 stromů a další budou neprodleně následovat. V první fázi máme plánu vysadit téměř 70 stromů a tímto číslem určitě nekončíme. Bude jich přes 100. Stromy nejsou jen estetickým prvkem ve městě či krajině, ale mají zásadní význam pro životní prostředí. Já bych byl opravdu rád, kdyby všechny stromy, které jsme dnes vysadili, plnily tuto funkci dlouhou řadu let,“ uvedl generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman.

„Chováme se ekologicky v mnoha směrech. Úspěšně realizujeme plynofikaci našeho vozového parku, pouštíme se do jeho elektrifikace. Máme největší flotilu aut s pohonem na stlačený zemní plyn,“ dodal.

„Mám radost, že stromy vysazuje nejen hlavní město, ale že nám v tom pomáhají i firmy, jako právě Pražské služby. Snažíme se sázet stromy nejen v lesích na okrajích města, ale i uprostřed něj. Vyzvali jsme městské firmy a organizace, aby nám pomohly na svých pozemcích vytipovat vhodná místa pro sázení. Těší mě, že Pražské služby se připojily. Jen tím potvrzují, jak se snaží chovat ekologicky,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček.

„Stromy nám pomáhají ve snižování koncentrací CO2, což je pro Prahu a její obyvatele klíčové. Metropole se však ve snižování emisí nespoléhá jen na výsadbu stromů, ale také aktivně hledá nástroje proti zvyšování emisí CO2, jako je třeba podpora obnovitelných zdrojů, mýto pro vysokoemisní vozidla nebo remotorizace lodí na Vltavě,“ dodal.  

vrbikova-sazeni-psas Do dnešního sázení ve vysočanském areálu se zapojila i členka dozorčí rady Pražských služeb Lenia Vrbíková. „Když magistrát deklaroval, že chce během osmi let vysadit milion stromů, tak jsem inspirovala ostatní kolegy z orgánů společnosti Pražské služby, abychom na tom aktivně participovali,“ uvedla Vrbíková, která podobně jako Hlubuček zmínila spolupráci mezi magistrátem a městskými společnostmi.

„Existuje koordinační projekt, v rámci kterého mají společnost města definovat pozemky, na kterých by se dalo sázet a mají hledat způsoby, jakým způsobem by se dalo rozšířit množství zeleně v Praze. Toto je první funkční období, kdy je dobrá komunikace mezi městskými společnostmi a magistrátem,“ dodala.

gotwaldova-sazeni Dalším, kde dnes sázel stromy v areálu Pražských služeb, byla členka dozorčí rady a zastupitelka Prahy 9 Kornélia Gottmannová (Piráti). „Každá společnost by se měla zamyslet nad tím, zda ve svém areálu může stromy vysadit. Když to uděláme všude, tak už to bude znát. V Praze 9 realizujeme projekt, který mapuje zelené lochy ve vlastnictví magistrátu, městské části i soukromých subjektů. Chceme zjistit, komu pozemky patří a kdo o zeleň na nich pečuje. Hodláme mapovat, jak se zelené plochy vyvíjí,“ uvedla.

Zelená střecha a revitalizace areálu

Jedním z dalších možných kroků, jak chtějí Pražské služby dále přispět k adaptaci na klimatickou změnu, je zatravnění střechy hlavní administrativní budovy ve Vysočanech. Momentálně vzniká studie proveditelnosti, které musí posoudit zejména statiku budovy. Prověří se také, zda by bylo možné na střechu umísti úly. Společnost také plánuje revitalizaci a úpravu zeleně před hlavním sídlem. Součástí proměny bude i výsadba dalších 20 stromů. Již v roce 2017 Pražské služby vysadily v areálu ZEVO Malešice 25 kusů Javoru klen.


Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

Včera v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

Včera v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru