Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 5°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražské služby řeší energetickou nezávislost, městská firma chce fotovoltaické panely
Solární panely na střeše bytového domu na Černém Mostě. Foto: THMP

Pražské služby řeší energetickou nezávislost, městská firma chce fotovoltaické panely

Městská svozová firma Pražské služby (PSAS) řeší svou energetickou nezávislost. Do budoucna proto zamýšlí zavedení fotovoltaických panelů. Zároveň řeší dodávky elektřiny na příští rok. S dodávkami plynu nyní potíže nemá. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí PSAS Radim Mana. Dopady zvyšování cen energií řeší rovněž městem vlastněný dopravní podnik (DPP). Vytápěním svých domů, škol a dalších budov se zabývá pražský magistrát.

Na dodávky plynu mají PSAS podle Many rámcovou smlouvu s Pražskou plynárenskou, ceny má firma fixovány ještě na několik let. Na elektřinu má rámcovou smlouvu s Pražskou energetikou (PRE), kdy však tato smlouva platí do konce letošního roku. „V současné době vedeme jednání o ceně na rok 2023," uvedl Mana.

Za stávající energetické krize se firma snaží získat nezávislost na centrálním zásobování. „Řešíme proto zřízení fotovoltaických elektráren na objektech ve vlastnictví společnosti. V tuto chvíli řešíme přihlášení projektů do dotačních programů," řekl Mana. Kdy a na kterých budovách by se solární panely mohly objevit, zatím podle něj nelze říct, protože projekt je nyní teprve na úplném počátku.

DPP si elektrickou energii zajišťuje na nadcházející období vždy s předstihem. „Po jednotlivých tranších formou průběžných nákupů v menších objemech podle cenového vývoje na pražské energetické burze. Stejně jsme postupovali i v loňském roce pro zabezpečení předpokládaného objemu spotřeby elektrické energie pro letošní rok," uvedla mluvčí podniku Aneta Řehková.

Pro příští rok má podnik zajištěné čtyři pětiny objemu energie, kdy v případě elektrické energie mu chybí jen asi 19 procent objemu na následující rok.

Dopady zvýšených nákladů kvůli rostoucím cenám energií a pohonných hmot bude vedení podniku řešit s městem jako akcionářem. Rozhodnutí o případné formě a výši takzvané kompenzace, tedy peněz, které DPP od města ročně dostává, bude plně na rozhodnutí vedení Prahy.

„Cenovou politiku tarifu (cena jízdného) nemá DPP ve svých rukou. Co se týče provozu, podnik provozuje spoje dle objednávky Ropidu, potažmo města," dodala Řehková.

Energetickou krizi se zabývá i samotný magistrát. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes ČTK řekl, že školám a školkám se letos zvýší zálohy v součtu o půl miliardy korun. Praha už připravila balíček pomoci občanům v krizi. V případě svých firem či příspěvkových organizací prý vyčkává na další kroky vlády.

Zástupci města již v minulém týdnu uvedli, že úřední budovy magistrátu by v budoucnu mohla vytápět tepelná čerpadla získávající teplo z vltavské vody. Tendr na přivaděč vody chce město vypsat do konce letošního roku a v první polovině příštího stavbu uskutečnit. Nová technologie by mohla přinést výraznou úsporu při vytápění.


Autor: ČTK

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

Včera v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

Včera v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru