Dnes Středa - mlha 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražské služby řeší energetickou nezávislost, městská firma chce fotovoltaické panely
Solární panely na střeše bytového domu na Černém Mostě. Foto: THMP

Pražské služby řeší energetickou nezávislost, městská firma chce fotovoltaické panely

Městská svozová firma Pražské služby (PSAS) řeší svou energetickou nezávislost. Do budoucna proto zamýšlí zavedení fotovoltaických panelů. Zároveň řeší dodávky elektřiny na příští rok. S dodávkami plynu nyní potíže nemá. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí PSAS Radim Mana. Dopady zvyšování cen energií řeší rovněž městem vlastněný dopravní podnik (DPP). Vytápěním svých domů, škol a dalších budov se zabývá pražský magistrát.

Na dodávky plynu mají PSAS podle Many rámcovou smlouvu s Pražskou plynárenskou, ceny má firma fixovány ještě na několik let. Na elektřinu má rámcovou smlouvu s Pražskou energetikou (PRE), kdy však tato smlouva platí do konce letošního roku. „V současné době vedeme jednání o ceně na rok 2023," uvedl Mana.

Za stávající energetické krize se firma snaží získat nezávislost na centrálním zásobování. „Řešíme proto zřízení fotovoltaických elektráren na objektech ve vlastnictví společnosti. V tuto chvíli řešíme přihlášení projektů do dotačních programů," řekl Mana. Kdy a na kterých budovách by se solární panely mohly objevit, zatím podle něj nelze říct, protože projekt je nyní teprve na úplném počátku.

DPP si elektrickou energii zajišťuje na nadcházející období vždy s předstihem. „Po jednotlivých tranších formou průběžných nákupů v menších objemech podle cenového vývoje na pražské energetické burze. Stejně jsme postupovali i v loňském roce pro zabezpečení předpokládaného objemu spotřeby elektrické energie pro letošní rok," uvedla mluvčí podniku Aneta Řehková.

Pro příští rok má podnik zajištěné čtyři pětiny objemu energie, kdy v případě elektrické energie mu chybí jen asi 19 procent objemu na následující rok.

Dopady zvýšených nákladů kvůli rostoucím cenám energií a pohonných hmot bude vedení podniku řešit s městem jako akcionářem. Rozhodnutí o případné formě a výši takzvané kompenzace, tedy peněz, které DPP od města ročně dostává, bude plně na rozhodnutí vedení Prahy.

„Cenovou politiku tarifu (cena jízdného) nemá DPP ve svých rukou. Co se týče provozu, podnik provozuje spoje dle objednávky Ropidu, potažmo města," dodala Řehková.

Energetickou krizi se zabývá i samotný magistrát. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes ČTK řekl, že školám a školkám se letos zvýší zálohy v součtu o půl miliardy korun. Praha už připravila balíček pomoci občanům v krizi. V případě svých firem či příspěvkových organizací prý vyčkává na další kroky vlády.

Zástupci města již v minulém týdnu uvedli, že úřední budovy magistrátu by v budoucnu mohla vytápět tepelná čerpadla získávající teplo z vltavské vody. Tendr na přivaděč vody chce město vypsat do konce letošního roku a v první polovině příštího stavbu uskutečnit. Nová technologie by mohla přinést výraznou úsporu při vytápění.


Autor: ČTK

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

Včera v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

6. února 2023 v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Praha 7 opravuje školní střechy

5. února 2023 v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

4. února 2023 v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Další články
Nahoru