Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražské služby posílí svoz vánočních stromků, vyrobí se z nich štěpka a kompost
Svoz odstrojených vánočních stromků. Foto: se souhlasem společnosti Pražské služby

Pražské služby posílí svoz vánočních stromků, vyrobí se z nich štěpka a kompost

Stromek vhozený do popelnice nebo kontejneru zaplní téměř celou nádobu a do dalšího svozu znemožňuje její užívání. Správný postup likvidace nejpopulárnějšího symbolu Vánoc se liší podle přístupnosti popelnice na směsný odpad. Informoval o tom mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad, lze stromky volně odložit vedle nich. To se týká například většiny pražských sídlišť. Jiný postup platí v případě umístění směsných odpadních nádob ve vnitroblocích, v uzamčených klecích, nebo pro majitele rodinných domků.

Popelnice za plotem rodinného domu nebo ve dvoře vnitrobloku se považuje za neveřejnou. Nic na tom nemění ani její pravidelné přistavování před objekt.

„Stromky by vedle takových nádob rozhodně končit neměly, a to ani v momentě, kdy je popelnice přistavena před objekt k pravidelnému svozu. Správné místo pro vysloužilý stromek je v těchto případech separační stanoviště s barevnými kontejnery,“ popsal postup likvidace Mana.

„Obyvatele činžovních domů, jejichž popelnice na směsný i tříděný odpad se nachází ve vnitrobloku, prosíme o odložení stromku u nejbližšího veřejného stanoviště tříděného odpadu,“ dodal.

Sváží valníky i kukačka

Pro vysloužilé vánoční stromky jezdí zatím hlavně posádky menších nákladních vozů s valníkem. Z jejich korby putují jehličnany na překladiště v ulicích Průmyslová, Proboštská a Puchmajerova. Odtud jsou stromky hromadně sváženy do kompostáren.

„Na Tři krále, kdy se nejvíce Pražanů tradičně zbavuje vánoční výzdoby, vyrazí do ulic i větší speciálně vyčleněné popelářské vozy, které budou určené výhradně na svoz tradičních vánočních jehličnanů,“ přibližuje konkrétní logistiku tohoto speciálního svozu mluvčí Pražských služeb. Ty se spolu s dalšími svozovými společnostmi v hlavním městě popasují se zhruba 300 tisíci stromky.  

V kompostárně proběhne separace stromků. Očištěné poslouží k výrobě štěpky a kompostu. Část znečištěných nebo nedostatečně odstrojených stromků může v menší míře dostat společně se směsným odpadem k energetickému využití do ZEVO Malešice.


Autor: Jan Puci

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru