Dnes Sobota - jasno 28°C
Zítra Neděle - jasno 31°C
Sobota 20. 7. 2024
Svátek má Ilja
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražské služby posílí svoz vánočních stromků, vyrobí se z nich štěpka a kompost
Svoz odstrojených vánočních stromků. Foto: se souhlasem společnosti Pražské služby

Pražské služby posílí svoz vánočních stromků, vyrobí se z nich štěpka a kompost

Stromek vhozený do popelnice nebo kontejneru zaplní téměř celou nádobu a do dalšího svozu znemožňuje její užívání. Správný postup likvidace nejpopulárnějšího symbolu Vánoc se liší podle přístupnosti popelnice na směsný odpad. Informoval o tom mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad, lze stromky volně odložit vedle nich. To se týká například většiny pražských sídlišť. Jiný postup platí v případě umístění směsných odpadních nádob ve vnitroblocích, v uzamčených klecích, nebo pro majitele rodinných domků.

Popelnice za plotem rodinného domu nebo ve dvoře vnitrobloku se považuje za neveřejnou. Nic na tom nemění ani její pravidelné přistavování před objekt.

„Stromky by vedle takových nádob rozhodně končit neměly, a to ani v momentě, kdy je popelnice přistavena před objekt k pravidelnému svozu. Správné místo pro vysloužilý stromek je v těchto případech separační stanoviště s barevnými kontejnery,“ popsal postup likvidace Mana.

„Obyvatele činžovních domů, jejichž popelnice na směsný i tříděný odpad se nachází ve vnitrobloku, prosíme o odložení stromku u nejbližšího veřejného stanoviště tříděného odpadu,“ dodal.

Sváží valníky i kukačka

Pro vysloužilé vánoční stromky jezdí zatím hlavně posádky menších nákladních vozů s valníkem. Z jejich korby putují jehličnany na překladiště v ulicích Průmyslová, Proboštská a Puchmajerova. Odtud jsou stromky hromadně sváženy do kompostáren.

„Na Tři krále, kdy se nejvíce Pražanů tradičně zbavuje vánoční výzdoby, vyrazí do ulic i větší speciálně vyčleněné popelářské vozy, které budou určené výhradně na svoz tradičních vánočních jehličnanů,“ přibližuje konkrétní logistiku tohoto speciálního svozu mluvčí Pražských služeb. Ty se spolu s dalšími svozovými společnostmi v hlavním městě popasují se zhruba 300 tisíci stromky.  

V kompostárně proběhne separace stromků. Očištěné poslouží k výrobě štěpky a kompostu. Část znečištěných nebo nedostatečně odstrojených stromků může v menší míře dostat společně se směsným odpadem k energetickému využití do ZEVO Malešice.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru