Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražské služby posílí svoz vánočních stromků, vyrobí se z nich štěpka a kompost
Svoz odstrojených vánočních stromků. Foto: se souhlasem společnosti Pražské služby

Pražské služby posílí svoz vánočních stromků, vyrobí se z nich štěpka a kompost

Stromek vhozený do popelnice nebo kontejneru zaplní téměř celou nádobu a do dalšího svozu znemožňuje její užívání. Správný postup likvidace nejpopulárnějšího symbolu Vánoc se liší podle přístupnosti popelnice na směsný odpad. Informoval o tom mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad, lze stromky volně odložit vedle nich. To se týká například většiny pražských sídlišť. Jiný postup platí v případě umístění směsných odpadních nádob ve vnitroblocích, v uzamčených klecích, nebo pro majitele rodinných domků.

Popelnice za plotem rodinného domu nebo ve dvoře vnitrobloku se považuje za neveřejnou. Nic na tom nemění ani její pravidelné přistavování před objekt.

„Stromky by vedle takových nádob rozhodně končit neměly, a to ani v momentě, kdy je popelnice přistavena před objekt k pravidelnému svozu. Správné místo pro vysloužilý stromek je v těchto případech separační stanoviště s barevnými kontejnery,“ popsal postup likvidace Mana.

„Obyvatele činžovních domů, jejichž popelnice na směsný i tříděný odpad se nachází ve vnitrobloku, prosíme o odložení stromku u nejbližšího veřejného stanoviště tříděného odpadu,“ dodal.

Sváží valníky i kukačka

Pro vysloužilé vánoční stromky jezdí zatím hlavně posádky menších nákladních vozů s valníkem. Z jejich korby putují jehličnany na překladiště v ulicích Průmyslová, Proboštská a Puchmajerova. Odtud jsou stromky hromadně sváženy do kompostáren.

„Na Tři krále, kdy se nejvíce Pražanů tradičně zbavuje vánoční výzdoby, vyrazí do ulic i větší speciálně vyčleněné popelářské vozy, které budou určené výhradně na svoz tradičních vánočních jehličnanů,“ přibližuje konkrétní logistiku tohoto speciálního svozu mluvčí Pražských služeb. Ty se spolu s dalšími svozovými společnostmi v hlavním městě popasují se zhruba 300 tisíci stromky.  

V kompostárně proběhne separace stromků. Očištěné poslouží k výrobě štěpky a kompostu. Část znečištěných nebo nedostatečně odstrojených stromků může v menší míře dostat společně se směsným odpadem k energetickému využití do ZEVO Malešice.


Autor: Jan Puci

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Další články
Nahoru